Blog

30.05.2018

Wiązary prefabrykowane - zalety

W artykule znajdziesz:

Wiązary prefabrykowane - zalety


Wiązary prefabrykowane – zalety

 

Największe zalety prefabrykowanej więźby to trwałość, wygoda i wysoka jakość. Jest to doskonałe rozwiązanie dla budownictwa jednorodzinnego. Można oczywiście zdecydować się na więźbę tradycyjną, ale należy pamiętać, że nawet najlepiej zaimpregnowane i wysezonowane drewno odkształca się i pracuje, przez co prace dekarskie nie są dokładne. Efektem są tradycyjne więźby o dużym ciężarze i cechujące przewymiarowniem oraz zwichrowaniem. Przy gotowych wiązarach ten problem nie istnieje. Cała konstrukcja jest znacznie lżejsza, a jakość wyższa. Do tworzenia prefabrykowanej więźby stosowana jest tarcica klasy C18 i C24, która przed zastosowaniem jest suszona komorowo do wilgotności poniżej 18%. Dzięki temu zapewniona jest stabilność konstrukcji i mniejsze ryzyko pękania płyt okładzinowych.


Suszenie drewna tym sposobem zabija wszelkie larwy owadów znajdujące się w drewnie i powstrzymuje procesy sinienia. Ponadto tarcicę impregnuje się środkiem, który likwiduje zarodniki pleśni i grzybów, a także preparatem ogniochronnym. Wiązary powstają na specjalistycznych maszynach cechujących się dużą precyzją, dlatego nie ma ryzyka pomyłek wymiarowych. Wiązary prefabrykowane to gwarancja dokładności wymiarów oraz szczelności połączeń, dzięki czemu płaszczyzna dachu jest idealna, co znacznie przyspiesza i ułatwia dokładne ułożenie pokrycia.
Zaletą więźby prefabrykowanej jest również stabilność, zapewniająca niezawodność statyczną. Wszystkie węzły są dokładnie zaprojektowane i obliczone, a dobór przekrojów oraz desek opiera się na podstawie obliczeń wytrzymałościowych i statycznych. Przygotowany na indywidualne zamówienie projekt elektroniczny trafia do sterowanych numerycznie pił, które tną poprzecznie z dokładnością aż do 0,5mm. W warunkach budowy jest to nieosiągalne. Co ważne, wiązary prefabrykowane mogą być wykonane w dowolnych rozmiarach i znakomicie nadają się zarówno na poddasza nieużytkowe, jak i użytkowe. Na takiej więźbie można stworzyć dachy jedno i wielospadowe, a także kopertowe, mansardowe, łukowe czy niestandardowo ścięte.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami