Blog

Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 2
04.10.2022

Problem redukcji obciążeń

W artykule znajdziesz:

Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 3
Problem redukcji obciążeń

Istotną sprawą przy ustalaniu obciążeń jest określenie czy trzeba zastosować współczynnik dynamiczny i jaką przyjąć jego wartość. Współczynnik ten ma za zadanie z jednej strony uwzględnić zwiększenie obciążenia konstrukcji w przypadku dynamicznego działania ciężaru, z drugiej zaś zwiększyć współczynnik bezpieczeństwa konstrukcji z uwagi na mniejszą na ogół wytrzymałość materiału poddanego działaniu o charakterze dynamicznym lub powtarzalnym. Stosuje się go wówczas, gdy obliczenia dynamiczne konstrukcji, w ścisłym tego słowa znaczeniu, są niemożliwe z uwagi na nieokreślony charakter działań oraz nieokreśloną masę działającą. Wartość współczynnika dynamicznego, poza szczególnymi przypadkami, w których jest on ściśle określony w normie (belki podsuwnicowe, mosty), przyjmować trzeba w sposób arbitralny przez analogię do przypadków ujętych normą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Często występuje problem redukcji obciążeń, dotyczący przede wszystkim elementów zbierających obciążenia z kilku kondygnacji. Sposób przeprowadzania redukcji jest określony normą dla budynków mieszkalnych. W innych rodzajach budynków można postępować analogicznie, pamiętając jednak, że redukować można jedynie obciążenia, których jednoczesne występowanie jest nieprawdopodobne (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie wolno więc np. redukować obciążenia wynikającego z ciężaru obiektów zainstalowanych na stropach, użytkowych obciążeń magazynów itp. (uprawnienia budowlane).

Rzeczoznawca stoi niejednokrotnie przed koniecznością określenia działań specjalnych nie objętych przepisami, a które najczęściej są związane ze specyfiką użytkowania analizowanego obiektu. Często określić trzeba możliwość występowania i wartości sił od uderzeń w konstrukcje, jak np. uderzenia ciężarem zawieszonym na dźwigu w montowaną konstrukcję, uderzenia ciężarem umieszczonym na suwnicy, uderzenia samochodem w element ściany garażu itp. (program egzamin ustny).

Możliwe zmiany temperatury

W niektórych obiektach budownictwa przemysłowego istnieje możliwość występowania awarii urządzeń, powodujących działanie na konstrukcję w postaci wybuchów (np. stacje transformatorów, kotłownie, niektóre rodzaje obiektów przemysłu chemicznego). Konstrukcja musi wówczas spełniać specjalne warunki, aby straty spowodowane awarią były możliwie najmniejsze. Odpowiednie przepisy lub przyjęte dla tych obiektów zwyczaje określają z jednej strony obciążenia, które konstrukcja w przypadku awarii musi przejąć, i przeważnie jednocześnie dodatkowe warunki konstrukcyjne, np. w postaci zalecenia szczególnie słabego wykształcenia jednej z powierzchni zamykającej pomieszczenie (np. dachy drewniane nad kotłownią), tak aby określony był z góry kierunek rozładowania się ciśnienia powstającego w wypadku wybuchu (opinie o programie).

Do rzeczoznawcy najczęściej należy również ustalenie wielkości możliwych działań termicznych na konstrukcje. Dla polskich warunków przyjąć można, że temperatura elementów wystawionych na bezpośrednie działanie atmosferyczne może zmieniać się w granicach od -25 do +30°C, przy czym górna granica może się znacznie wahać, zależnie od warunków nasłonecznienia. Absorbcja promieniowania podnieść może temperaturę do 60°C i więcej, szczególnie w elementach zwróconych na południe oraz pokrytych warstwami o dużej zdolności adsorpcyjnej (np. czarna papa, smoła itp.) (segregator aktów prawnych).

W tym przypadku często miarodajną dla ustalenia wartości sił wynikających ze zmian temperatury jest nie największa możliwa amplituda temperatur, a największa różnica w stosunku do temperatury wbudowania elementu, którą wówczas trzeba również w przybliżeniu przynajmniej ustalić. Możliwe zmiany temperatury w elementach wewnętrznych konstrukcji ustalać należy indywidualnie, zależnie od warunków ogrzewania pomieszczeń oraz sposobu ocieplania elementów, pamiętając jednak, że często obiekty znajdują się przez dłuższy czas przed oddaniem do eksploatacji w stanie niezamkniętym i nieogrzewanym, a wówczas warunki termiczne dla elementów wewnętrznych mogą być podobne do warunków, którym podlegają elementy zewnętrzne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 8 Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 9 Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 10
Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 11
Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 12 Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 13 Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 14
Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rodzaje uprawnień w Polsce zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami