Blog

10.07.2020

Problemy klimatyczne

W artykule znajdziesz:

Problemy klimatyczne

Problemy klimatyczne

Projektant lokalizując budynki musi uwzględniać te problemy klimatyczne. Szczególnie nie może on pominąć wpływu warstwy powietrza przylegającej bezpośrednio do powierzchni ziemi na wysokości do 2 m, która przez charakterystyczną zmienność zjawisk atmosferycznych wpływa na mikroklimat (program uprawnienia budowlane na komputer). Pod względem nasłonecznienia poszczególne rejony Polski nie przedstawiają się jednakowo. Obszary położone na północnym wschodzie kraju odznaczają się mroźną i długą zimą, niezbyt upalnym latem i późnymi przymrozkami na wiosnę.

Do najcieplejszych obszarów należą: dolina Odry między Opolem a Legnicą, gdzie zimy są łagodne i stosunkowo krótkie, środkowa część Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej oraz okolice Warszawy i Radomia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nad Bałtykiem są niewielkie wahania temperatury, dość chłodna wiosna z przymrozkami i stosunkowo ciepła jesień.
Wpływ czynników klimatycznych na różne zwierzęta nie jest jednakowy w poszczególnych etapach rozwoju zwierzęcia.
Ekonomika budownictwa wiejskiego jest funkcją opisanych czynników (uprawnienia budowlane). Nie potrzeba zbyt obszernie udowadniać, że budynek zbudowany nawet najbardziej nowoczesnymi metodami będzie nieekonomiczny, jeśli jego program nie został przemyślany, a układ funkcjonalny i przestrzenny został niewłaściwie rozwiązany. Również zbyt często zwraca się jeszcze uwagę tylko na ekonomikę rozwiązania budowlano-instalacyjnego, a nie docenia się problemów ekonomicznych wynikających z użytkowania obiektu.

Pominięcie tej zasady przy opracowaniu projektów budynków inwentarskich jest dużym błędem, gdyż może spowodować zmiany trudne do odrobienia później. Skupienie uwagi wyłącznie na technice budowlanej, przy niepełnym uwzględnieniu warunków środowiskowych i otoczenia, może doprowadzić do błędnych rozwiązań, które zadecydują o nieprzydatności zaprojektowanego budynku do chowu zwierząt.

Budynek inwentarski

Projektując budynek inwentarski należy przede wszystkim ustalić system prowadzenia chowu zwierząt (program egzamin ustny). Dążenie do zwiększenia efektywności produkcji zwierzęcej powoduje zmiany w metodach chowu i organizacji pracy, co wpływa na ukształtowanie przestrzenne budynków przez:
a) łączenie lub wyodrębnienie funkcji w oddzielne pomieszczenia lub budynki (hala udojowa, zlewnia mleka, paszarnia, magazyn paszy, mechaniczna strzyża owiec itp.),
b) zmechanizowanie rytmicznie powtarzających się czynności wykonywanych przy obsłudze zwierząt, zgodnie z ekonomicznie uzasadnioną hierarchią potrzeb w tym zakresie,
c) higienizację pomieszczeń dla zwierząt i terenów zabudowy,
d) klimatyzację pomieszczeń.

Obserwacje wykazały, że np. świnie przebywające w naturalnych warunkach odruchowo utrzymują czystość w miejscu spoczynku (opinie o programie). Odruch ten działa od pierwszych chwil życia prosiąt i nie opuszcza ich nigdy. Maciora przygotowując się do porodu wybiera suche, zaciszne miejsce i przed oproszeniem wyściela gniazdo dla potomstwa, ale do tego gniazda się nie kładzie. Prosięta instynktownie szukają suchego i ciepłego miejsca bez przeciągów do położenia się i w tym miejscu nie oddają ani moczu ani kału. Natomiast obok gniazda, gdzie prosięta używają ruchu, może być zimniej i przewiewniej, bo prosięta nigdy nie kładą się tam na spoczynek, a chętnie załatwiają tam swe potrzeby fizjologiczne. Podobnie jak świnie zachowują się ptaki; zakładają one gniazda, w których przez pewien czas przebywają i nocują, utrzymując je w czystości.
Zupełnie inaczej w tych samych warunkach zachowuje się bydło i owce. Krowy i owce wędrują niekiedy po odległych pastwiskach i nie mają stałego miejsca spoczynku, dlatego nie troszczą się o odpowiednie warunki dla swego potomstwa (segregator aktów prawnych). Cielęta i jagnięta natychmiast po urodzeniu mogą wędrować z matkami ze stadem, dlatego te zwierzęta nie mają odruchu utrzymania czystości w miejscach spoczynku.

Znajomość odruchów zwierząt umożliwia ich wykorzystanie przy projektowaniu pomieszczeń inwentarskich.
Rozpatrując rodzaje obór (alkierzowe, wolnostanowiskowe lub wolnowybiegowe) należy zwrócić uwagę na to, że reakcja krów na bodźce środowiska panującego w danym budynku jest miarodajnym czynnikiem jego oceny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami