Blog
Procent stłuczek
W artykule znajdziesz:
Procent stłuczek
Wiadomo, że tworzywo cementowo-gliniane jak każdy beton jest materiałem ciężkim i dość kruchym, zwłaszcza, gdy prefabrykaty są cienkościenne i wykonane ręcznie. Ze względu więc na oszczędność na transporcie oraz z powodu nie dającego się uniknąć pewnego procentu stłuczek należy dążyć do ograniczenia przewozu wyrobów cementowo-glinianych i wykonywać je możliwie na miejscu budowy. Warunki te są zachowane w wytwórniach ruchomych, przy zakładaniu których maszyny i narzędzia są przewożone na miejsce budowy, gdzie wykonuje się zamówione elementy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wytwórnia tego typu w wyjątkowych tylko wypadkach ma na placu budowy opisane wyżej idealne warunki potrzebne dla organizacji produkcji wyrobów’ cementowo-glinianych. Dlatego też wytwórnia taka powinna przed udaniem się na nowy plac budowy wysłać najpierw fachowca w’ celu zbadania miejscowych warunków’, a więc przede wszystkim, czy są na miejscu odpowiednie surowce, jak glina i piasek. Często bowiem z powodu braku w pobliżu odpowiedniej jakości surowców’ nie będzie się kalkulowało uruchomienie na placu budowy wytwórni, a raczej bardziej będzie się opłacać sprowadzenie gotowych wyrobów’ z wytwórni powiatowej lub innej najbliższej stałej betoniarni.
Przykład rozplanowania wytwórni ruchomej zorganizowanej dla produkcji elementów do budowy 2 domów mieszkalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Glina z wykopów pod fundamenty wywożona jest na koniec placu do dołów’. Między dołami ustawiona jest skrzynia dla przygotowania zawiesiny 5. Pośrodku placu znajduje się szopa produkcyjna 6, gdzie miesza się składniki: zawiesinę ze skrzyni, cement z magazynku 4 i piasek przywieziony spoza budowy i zmagazynowany na placu w miejscu 3. Woda pobierana jest ze studni 2. Gotowe wyroby odnosi się do suszarni-magazynu i, skąd idą już wprost na budowę (uprawnienia budowlane). Zarówno szopa produkcyjna, jak i magazyn wykonane są prowizorycznie
z materiału drzewnego przeznaczonego później do budowy domów. Dach tych budynków może być pokryty słomą lub płytami trzcinowymi.
ił. Kolejność opracowania założeń projektowych dla wytwórni wyrobów .
Produkcja wytwórni
Przy projektowaniu nowych wytwórni wyrobów cementowo- glinianych należy przeanalizować techniczne możliwości i względy ekonomiczne budowy wytwórni w wybranym miejscu oraz na podstawie otrzymanych wskaźników techniczno-ekonomicznych ustalić rentowność wytwórni i zadecydować o przystąpieniu do jej budowy. Kolejność opracowania założeń można ogólnie przedstawić (program egzamin ustny).
W zależności od rodzaju wytwórni i wielkości produkcji wymienione wyżej czynności będą mniej lub więcej pracochłonne. W każdym bądź razie nawet w przypadku małej ruchomej wytwórni należy przed zdecydowaniem się na jej uruchomienie przeanalizować wszystkie podane w schemacie czynniki wpływające niewątpliwie na koszty uruchomienia i rentowność wytwórni.
Ustalenie wielkości i rodzaju produkcji wytwórni (opinie o programie).
Niewłaściwe ustalenie wielkości i rodzaju produkcji wytwórni wyrobów cementowo-glinianych, jak zresztą i każdej innej wytwórni, może spowodować poważne błędy, jak np. obniżenie zdolności produkcyjnej wytwórni, zahamowania na poszczególnych odcinkach produkcji itp. Wybudowanie zaś zakładu o bezpodstawnie zwiększonej wydajności jest ze względu na niepotrzebne nakłady inwestycyjne niedopuszczalne. Wydajność wytwórni, charakteryzująca się ilością wyrobów prefabrykowanych wytwarzanych w ciągu roku, powinna o ile możności odpowiadać wielkości zapotrzebowania przez budowę lub rejon obsługiwany przez daną wytwórnię. Źle obliczona wydajność zakładu powoduje albo tworzenie się nadmiernych zapasów w wytwórni, albo okresowy brak wyrobów, co zraża zamawiającego (segregator aktów prawnych).
Ustalenie wielkości produkcji dla wytwórni ruchomej lub stałej na budowie jest sprawą łatwą, ponieważ wytwórnia zostaje zaprojektowana dla ustalonych z góry zadań (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32