Blog

Gniotownik walcowy zdjęcie nr 2
27.05.2022

Proces hydratacji cementu

W artykule znajdziesz:

Gniotownik walcowy zdjęcie nr 3
Proces hydratacji cementu

Wiele przepisów nakłada tę samą granicę na okres przewozu masy betonowej przygotowanej w centralnej wytwórni i przeważnie ogranicza się całkowitą liczbę obrotów, zarówno w czasie mieszania, jak i agitacji masy betonowej, do ok. 300. Jednak agitacja masy betonowej aż do 6 h niekoniecznie musi wpłynąć ujemnie na wytrzymałość betonu, zakładając, że masa betonowa pozostanie dostatecznie urabialna dla całkowitego zagęszczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli początkowa urabialność nie jest odpowiednio wysoka, gęstnienie spowodowane przedłużoną agitacją prowadzi do bardzo złej urabialności, szczególnie w klimacie gorącym, gdy następuje duża utrata wody wskutek wyparowywania, jako element dodatkowy do utraty wolnej wody wskutek procesu hydratacji cementu. Z tego powodu masa betonowa czasami jest ponownie mieszana z dodatkiem wody bezpośrednio przed rozładowaniem; w ten sposób odzyskuje się urabialność, lecz wówczas ilość dodanej do mieszanki wody ma z kolei wpływ na ostateczną wytrzymałość betonu na ściskanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ książka ta zajmuje się przede wszystkim właściwościami betonu, szczegóły urządzeń do transportu i układania betonu nie będą tu rozpatrywane, z wyjątkiem przypadku pompowania betonu, gdyż ten środek transportu wymaga stosowania masy betonowej o specjalnych właściwościach (uprawnienia budowlane).

Urządzenie to składa się zasadniczo z leja, do którego wyładowuje się masę betonową z betoniarki, pompy do betonu i rurociągu, którym masa betonowa jest transportowana. Bardzo często do betonu stosuje się pompy bezpośredniego działania z poziomym tłokiem i półobrotowymi zaworami tak ustawionymi, aby zawsze umożliwić przejście największych ziaren stosowanego kruszywa; nie ma bowiem w nich pełnego zamknięcia. Masa betonowa dostaje się do pompy pod wpływem własnego ciężaru, a także jest częściowo zasysana w czasie ruchu ssącego tłoka. Zawory otwierają się i zamykają w określonych odstępach czasu i masa betonowa przesuwa się skokowo zgodnie z impulsami tłoka, lecz rurociąg pozostaje zawsze wypełniony (program egzamin ustny).

Masa betonowa

Niedawno wprowadzone zostały do stosowania z rurociągiem o małej średnicy (do 75 lub 100 mm) małe przenośne pompy, tzn. pompy wyciskające. Masa betonowa załadowana do leja zbiorczego dostarczana jest przez wirujące łopatki do giętkiej rury umieszczonej w komorze pompowania. Próżnia w komorze wynosi ok. 660 mm słupa rtęci. Zapewnia ona to, że z wyjątkiem odcinka wyciskanego rolką, rura ma normalny (okrągły) kształt i w ten sposób zostaje utrzymany ciągły przepływ masy betonowej. Dwie obracające się rolki powodują ciągłe wyciskanie rury, a tym samym przesuwanie się masy do rury zasysającej w kierunku rury dostarczającej masę do rurociągu. Zwykle pompy typu wyciskającego są zamontowane na samochodach ciężarowych i mogą dostarczać masę przez składany wysięgnik (opinie o programie).

Pompy wyciskające mogą transportować masę betonową na odległość do 90 m w kierunku poziomym lub 30 m w kierunku pionowym, podczas gdy pompy tłokowe mogą transportować beton na odległość do ok. 450 m w kierunku poziomym lub 40 m w kierunku pionowym, lub też na odpowiednio proporcjonalną kombinację odległości poziomej i pionowej. Stosunek równoważnych odległości poziomych i pionowych zmienia się wraz z konsystencją masy betonowej i z prędkością przesuwania się jej w rurociągu; im większa prędkość, tym mniejszy ten stosunek (segregator aktów prawnych).

Dla większych odległości możliwe jest stosowanie pompowania pośredniego. Jeśli stosuje się zmiany kierunku, to zakrzywienia powinny być łagodne i przy obliczaniu zasięgu pompowania należy uwzględnić straty na tych zakrzywieniach. Produkowane są pompy o różnych wymiarach, podobnie jak do rurociągu stosowane są rury o różnych średnicach, czym średnica rury musi być trzy razy większa niż średni- maksymalnych ziaren stosowanego nszywa (promocja 3 w 1). Pompy wyciskające mają do 20 m8 betonu na godzinę, a tłokowe z rurami o średnicy ;0 mm do 55 m3 na godzinę.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Gniotownik walcowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Gniotownik walcowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Gniotownik walcowy zdjęcie nr 8 Gniotownik walcowy zdjęcie nr 9 Gniotownik walcowy zdjęcie nr 10
Gniotownik walcowy zdjęcie nr 11
Gniotownik walcowy zdjęcie nr 12 Gniotownik walcowy zdjęcie nr 13 Gniotownik walcowy zdjęcie nr 14
Gniotownik walcowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gniotownik walcowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gniotownik walcowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami