Blog

15.05.2021

Proces produkcyjny cegieł

W artykule znajdziesz:

Proces produkcyjny cegieł

Proces produkcyjny cegieł

Podstawy procesu technologicznego produkcji materiałów krzemowo-wapiennych (program uprawnienia budowlane na komputer). Proces produkcyjny cegieł wapienno-piaskowych obejmuje następujące czynności:
- wydobycie piasku z kopalni;
- przygotowanie wapna (rozdrabnianie i przemiał);
- zgaszenie wapna wymieszanego z piaskiem (w silosach lub bębnach);
- dodatkowe wymieszanie masy;
- uformowanie cegieł na prasach;
- naparzanie w autoklawach pod ciśnieniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Istotnymi momentami w produkcji cegieł wapienno-piaskowych są:
1) przygotowanie mieszanki wapienno-piaskowej o właściwym składzie i dokładne jej wymieszanie,

2) uformowanie cegieł pod należytym ciśnieniem,

3) prawidłowe przeprowadzenie procesu naparzania z zastosowaniem odpowiedniego ciśnienia pary.

Według I. P. Gwozdariewa cegłę dobrej jakości otrzymuje się zwykle z masy składającej się z 92% piasku i 8% wapna (uprawnienia budowlane). Skład ten nie bywa jednakowy we wszystkich wytwórniach i może się zmieniać w zależności od jakości stosowanego surowca, metody jego przeróbki i stanu urządzeń. W szczególności zawartość wapna w mieszance może się zmieniać w zależności od jakości wapna i jest przeliczana na aktywne (czynne) CaO. Zawartość wapna wynosi przeciętnie 6-8% w przeliczeniu na aktywne CaO. Masa wapienno-piaskowa (krzemowo- wapienna) musi być starannie wymieszana w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny i dokładnego otoczenia ziaren piasku pyłem wapiennym, co przyspiesza reakcję chemiczną podczas naparzania w autoklawie. Tworzący się krzemian jednowapniowy uwodniony spaja ziarna piasku nadając cegle właściwą wytrzymałość. W przypadku niedostatecznego przemieszania tworzą się skupiska wapna pomiędzy ziarnami piasku pokrytymi pyłem wapiennym (program egzamin ustny).

Dojrzewanie masy

Właściwemu wymieszaniu sprzyja odpowiednia wilgotność masy, na co należy zwrócić szczególną uwagę. W celu otrzymania masy, w której cząstki wapna byłyby równomiernie rozmieszczone i otaczały poszczególne ziarna piasku, niezbędne jest, aby przemiał wapna był jak najdrobniejszy i aby wilgotność mieszaniny nie przekraczała określonej granicy. Masę na surówkę można przygotować metodą silosową lub metodą bębnową. W obu przypadkach mieszaninę zmielonego wapna z piaskiem poddaje się gaszeniu. W bębnie pod ciśnieniem 3-4 at n wapno ulega zgaszeniu w ciągu 40-60 minut, w silosie zaś przy -normalnym ciśnieniu atmosferycznym gaszenie trwa 6 do 10 godzin. Wapno niegaszone w kawałkach podlega kruszeniu, a następnie zmieleniu w młynie kulowym po czym zostaje zmagazynowane w zbiorniku (opinie o programie).

Następnie piasek i zmielone wapno poprzez aparaty dozujące przechodzą do mieszarki, gdzie są mieszane i nawilżane.
Przy metodzie silosowej, jak widać ze schematu, mieszanka nawilżona podawana jest do silosu w celu umożliwienia przeprowadzenia do końca procesu gaszenia dodanego wapna, co trwa do 10 godzin. Przez zastosowanie podgrzewania mieszanki piaskowo- wapiennej za pomocą pary okres dojrzewania masy można skrócić do 4 godzin (segregator aktów prawnych).

Przy metodzie bębnowej (metoda druga - patrz schemat) mieszanka przechodzi do hermetycznych stalowych bębnów obracających się dokoła osi poziomej i jest poddawana działaniu pary (3-4 at n), co skraca okres gaszenia do 40-60 minut. Po gaszeniu masę poddaje się zwykle przemieszaniu w mieszarce lub w gniotowniku i dowilża.
Masa przygotowana którąkolwiek z metod i zawierająca ok. 7% wilgoci dostarczona jest do pras, na których formuje się cegły pod ciśnieniem 150-200 kG/cm2.

Surówkę po ułożeniu na wózkach poddaje się naparzaniu pod ciśnieniem 8 at n w autoklawach w celu utwardzenia cegieł.
Silos oraz bęben do gaszenia zmielonego wapna w masie wapienno-piaskowej prasę do formowania i prasowania cegieł.
Autoklaw do naparzania gotowych wyrobów (cegły) krzemowo-wapiennych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami