Blog

07.09.2022

Okres przemian ekonomicznych

W artykule znajdziesz:

Okres przemian ekonomicznych

Okres przemian ekonomicznych wywołał unowocześnienie struktury zatrudnienia i wytwarzania dochodu narodowego. Na pierwszym miejscu umocnił się sektor usług (56% zatrudnionych i 60% wartości PKB w 1998), w którym szczególnie ważną rolę odgrywa turystyka, handel oraz segment bankowo-ubezpieczeniowy (program uprawnienia budowlane na komputer). Największe jednak zmiany dotknęły rolnictwo, w którym zatrudnienie spadło z 2 5,5 do 12% w latach 108 5-1008. Jest to nadal najmniej sektor gospodarki (4% wartości PKB w 1008), uważany leż za najsłabszy wśród krajów UL. Dominują we i.)ż tradycyjne metody produkcji, stosunkowo niski jest stopień mechanizacji prac, nawożenia 1 uzyskiwanych plonów. Poprawie warunków gospodarowania nie sprzyja jednak rozdrobnienie gospodarstw (na jin. kraju przeważaj,) gospodarstwa o areale poniżej I ha) i rozpowszechniony system dzierżawy ziemi. Problemem s.) także powtarzające się okresowe suszce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na potrzeby rolnictwa użytkuje się kraju, gł. w postać 1 gruntów ornych (26%). Niski odsetek l.jk i pastwisk (9%) uzasadnia w pewnym stopniu słabość sektora hodowlanego (uprawnienia budowlane). Dominuje ekstensywny wypas owiec (6,5 min szl. w 1007) 1 hodowla kóz (0,82 min szt. w regionach górskich, a na nizinach chów trzody chlewnej (2, 54 min s/l.), bydła (1,51 min szl.) oraz drobiu (kur 1 indyków). Pogłowie (osłów, mułów i koni) wynosi ponad 2 50 tys. szt. Na nizinach nadmorskich, w dolinach rzecznych i na płaskowyżu Alenlejo przeważa uprawa roślin. Wśród kultur żywieniowych największe znaczenie maj.) zboża: pszenica (44(> tys. t w 1000) uprawiana gł. na pd. kraju (90% zbiorów) oraz kukurydza (867 lys. l), żyto, jęczmień i owies (po ok. 40 tys. I) bardziej rozpowszechnione na |>n., sk.)d pochodzi też ponad 5/4 zbiorów ziemniaków (1,5 min I w 1007) (program egzamin ustny).

Złoża surowców mineralnych

W dolinach Tagu 1 uprawia się ponadto ryż (140 tys. I), a coraz większy areał gruntów zajmuj.) buraki cukrowe (201 tys. I w 1007). Poważne znać zenie maj.) uprawy sadownicze i warzywnic ze (9% pow. kraju), a wśród nich winna latorośl (gł. w dolinach Tagu i Dorno oraz na Macierze; 1,24 min t w 1097). Ważnym działem produkcji naturalnej jest rybołówstwo, szczególnie zaś połów sardynek ( 5 57.. spośród 260 tys. I połowów w 1996), lubczyków i makreli. Portugalia liczy się także w świecie jako największy producent korka, pozyskiwanego z licznych plantacji na płaskowyżu Alentejo (w pierwszej poi. lal 90. ponad 90 tys. I rocznie) oraz jako jeden z największych w Europie dostawców celulozy. Rocznie pozyskuje się 9,5-10 min m1 drewna (opinie o programie).

Złoża surowców mineralnych są skromne i mało różnorodne. W europejskiej czołówce stawia Portugalię jedynie wydobycie rud wolframu i cyny, prowadzone w Serra de Estrela i na pn. kraju (odpowiednio 1,51 tys. t w 1995 i 4,7 tys. I w 1996, w przeliczeniu na czysty metal). Spośród innych eksploatowanych kruszców wymienić należy rudy miedzi, srebra (59 I w 1995), uranu, cynku i ołowiu oraz piryty. Zasobne s<) natomiast pokłady surowców skalnych: wapieni, gipsów, granitów, bazaltów i glin ceramicznych. Na wsch. od Porto eksploatuje się ponadto niewielkie ilości węgla kamiennego, ale energetyka opiera się gł. na importowanej ropie naftowej i gazie ziemnym. Stanowi.) one podstawowe paliwo w elektrowniach cieplnych (55% produkcji energii w 1998) (segregator aktów prawnych).

Spośród produkowanych rocznie ok. 5.5 mid kWh energii, 4.5% generuj.) siłownie wodne (największe na Cava- cło, Douro, Zezere i Tagu). Sektor przemysłu zatrudnia łącznie .52% czynnych zawodowo i wytwarza rocznie 56% wartości PKB (1998). Charakterystyczny jest wysoki stopień koncentracji produkcji w dwóch tylko okręgach: Lizbony i Porto (aż 80% krajowego potencjału produkcyjnego) (promocja 3 w 1). Tradycyjnie najlepiej rozwiniętymi branżami s,| włókien nic zo-odzieżowa i spożywcza, obie też wykazuj.) największe rozproszenie na terenie kraju. Przemysł włókienniczy i odzieżowy, z największymi ośrodkami w Lizbonie, Porto, Coimbrze i Pradze, opiera się przede wszystkim na przerobie importowanej bawełny i jedwabiu.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami