Blog
Proces technologiczny
W artykule znajdziesz:
Proces technologiczny
W zależności więc od tego, z jakim procesem technologicznym mamy do czynienia, możemy rozwiązanie zadania o ograniczeniu przestrzeni niezbędnej dla procesu technologicznego przeprowadzić dwojako:
- Wykonać osłonę budowlaną tak prostą, jak na to pozwala sytuacja i wymagania technologiczne. (program uprawnienia budowlane na komputer) Po zamortyzowaniu się osłanianych urządzeń można wraz z nimi usunąć także konstrukcję budowlaną, która urządzenia te osłaniała lub podtrzymywała.
- Wykonać budowlę tak, aby w przyszłości po zamortyzowaniu się urządzeń, można było je wymienić na nowocześniejsze, nie zmieniając konstrukcji budynku. Można postawić dalsze wymaganie: umieścić w wykorzystanym budynku inny zgoła rodzaj produkcji, niż pierwotna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W pierwszym przypadku konieczne się staje projektowanie „na określony czas amorytzacji” z następnym rozebraniem budowli i możliwością wykorzystania materiałów z rozbiórki do innych celów (nie tylko na złom). Należy zatem brać pod uwagę okres pełnej amortyzacji urządzeń i do tego okresu dostosowywać czas trwania budynku. Wymaga to dokładnej znajomości technologii produkcji, odbywającej się w projektowanym budynku.
W drugim przypadku staje się ważniejsza znajomość perspektyw rozwoju danej gałęzi przemysłu (uprawnienia budowlane).
O ile poprzednio trzeba było umieć ocenić, jak długo opłacać się będzie produkcja za pomocą instalowanych obecnie urządzeń, to teraz należy umieć przewidzieć jakimi drogami pójdzie rozwój maszyn, stosowanych w przemyśle, dla którego budujemy nasz obiekt, jak postępować będzie rozwój i automatyzacja metod produkcji w tym przemyśle. Jest to niezbędne, aby móc choćby w przybliżeniu określić wymiary, obciążenia i wzajemny układ przyszłych maszyn, które, po zamortyzowaniu się ustawianych obecnie, będą w budynku ustawione.
Z powyższego wynika, że wymagania stawiane każdemu z omawianych typów budowli przemysłowych muszą być inne. W pierwszym typie - typie budowli-osłon - należy jak najdokładniej stosować się do ściśle określonych obciążeń, gabarytów, działania poszczególnych czynników, występujących w ustawianych w budowli urządzeniach. W drugim typie - typie budowli uniwersalnych b, nadających się do ulokowania różnych rodzajów produkcji, nie można i nie należy stosować się do ściśle określonych warunków (obciążenia, wpływy termiczne i dynamiczne, korozja) (program egzamin ustny).
Wartość wskaźników
Należy natomiast korzystać ze wskaźników uogólnionych, opracowywanych w poszczególnych biurach branżowych dla różnych gałęzi przemysłu. Wartość takich wskaźników zależy, oczywista, w pierwszym rzędzie od wiedzy opracowującego; nie da się ich najczęściej sprawdzić w krótkim czasie i dlatego stosowanie tych wskaźników pozostać musi na długo (a może na zawsze) kwestią zaufania do tych, kto je opracował (opinie o programie).
O ile w odniesieniu do budowli-osłon należy wychodzić wyłącznie z wymagań technologii i bhp i projektować w sposób najbardziej w danych warunkach ekonomiczny, o tyle w odniesieniu do budowli uniwersalnych można zestawić pewne kryteria, którym budowla czynić powinna zadość:
- maksimum miejsca swobodnego,
- najmniejsze skrępowanie w ustawieniu maszyn i urządzeń (segregator aktów prawnych),
- zapewnienie jednostajnego oświetlenia powierzchni zabudowanej,
- możliwość łatwej i wygodnej komunikacji wewnętrznej (osobowej i towarowej),
- zapewnienie odpowiednich warunków higieny i bezpieczeństwa pracy.
Dla przemysłów, w których nie zachodzi nadmierne niebezpieczeństwo ogniowe dla załogi, najodogodniejszym rozwiązaniem spełniającym wszystkie wymienione warunki jest rozwiązanie w postaci parterowego, wielonawowego budynku halowego o dużych i bardzo dużych rozpiętościach. Tam, gdzie z góry można się liczyć z tym, że ciężary maszyn będą i pozostaną nieznaczne (ta ostatnia tendencja - zmniejszania ciężaru maszyn i urządzeń jest dziś powszechna w przemyśle i na pewno taką pozostanie), stosowane są budynki wielokondygnacjowe (przemysł fotooptyczny, elektroniczny, precyzyjny, odzieżowy). Przy obecnie udoskonalonych metodach obliczeń dynamicznych można twierdzić, że budynki wielokondygnacyjne znaleźć powinny coraz szersze rozpowszechnienie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32