Blog

09.04.2021

Proces wiązania kleju

W artykule znajdziesz:

Proces wiązania kleju

Proces wiązania kleju

W przypadku procesów wiązania klejów rozróżnia się kleje wodne i rozpuszczalnikowe.
Do kleju wikol dodaje się podczas produkcji wodę jako „rozpuszczalnik" (środek dyspersyjny). Fornirowanie części korpusu
Do gotowego już dna wykonany zostanie także korpus meblowy z płyt z tworzyw drzewnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po przycięciu płyt mocowana jest na wszystkich krawędziach solidna doklejka. W nie których zakładach doklejki osadza się jeszcze za pomocą przykładnicy, jarzm i szyn grzejnych, z reguły stosuje się jednak krawędziarki klejowe.
Wszystkie dotychczas poznane wymagania pod stawowe (czysta, odtłuszczona powierzchnia zwilżalność itd.) mają ogromne znaczenie także w przypadku krawędziarki klejowej.
Zastosowanie klejów termoplastycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wiadomo, że klej POV powstaje przez polimeryzację, to znaczy, że makrocząsteczki składają się z długich łańcuchów, które między sobą nie są połączone w sieć. Taka struktura określa zachowanie fizyczne tych tworzyw sztucznych.

Termoplastyczne tworzywa sztuczne, pod wpływem wzrostu temperatury, mogą zmieniać swój stan od stałego poprzez elastyczny do plastycznego i płynnego. Proces ten jest powtarzalny.
Podczas klejenia krawędzi wykorzystuje się tę właściwość stosując na początku klej nie w postaci płynnej, tylko w zmodyfikowanej (rys. 3) jako kule klejowe lub taśmy przylepne (kleje topliwe). Po ponownym ogrzaniu kleju zmienia się jego stan ze stałego na płynny i znów można nim kleić.
Jeśli maszyna przygotowana jest odpowiednio do doklejki, można zaczynać podgrzewanie (uprawnienia budowlane).

Stosowanie klejów termoplastycznych wymaga temperatury 60°-90°C, aby klej POV osiągnął konsystencję płynną. Uzbrojenie krawędziarki jest z reguły w pełni zautomatyzowane.
Po wykonaniu klejenia i sprasowaniu, materiał zostaje natychmiast przycięty na długości, pozostałe krawędzie są frezowane obustronnie. Po wyjęciu z maszyny, korpus gotowy jest do dalszej obróbki (program egzamin ustny).

Błędy w klejeniu powierzchni

Po sklejeniu krawędzi, przycięciu i połączeniu forniru, można zacząć klejenie płaszczyzn. Stosuje się do tego prasę podgrzewaną. Tu wykorzystuje się termoplastyczność, aby pod wpływem podwyższonej temperatury skrócić czas wiązania. Temperatura, czas i siła docisku mają tutaj bardzo duże znaczenie. Pomimo najwyższej staranności i ostrożności, podczas sklejania płaszczyzn dochodzi często do błędów. Najczęściej występujące błędy to pęcherze powietrza i przebicia kleju.
Przyczyny błędnych połączeń klejowych to:
- brak, lub za mało kleju
- zanieczyszczona, lub tłusta płyta nośna
- fornir o grubych porach

Kilka z wymienionych błędów możemy usunąć wykorzystując zachowanie termoplastyczne kleju POV (opinie o programie).
W przypadku, kiedy klej nie związał jeszcze, przebicia jego można ostrożnie wymyć za pomocą szczotki i ciepłej wody, ponieważ klej POV zawiera wodę jako rozpuszczalnik. Używając bardzo cienkiego forniru można zafarbować klej na taki sam kolor, jaki nosi fornir. Pęcherze powietrzne można czasami usunąć całkowicie lub częściowo poprzez podgrzanie ponowne prasowanie), ponieważ cząsteczki pod wpływem ciepła stają się plastyczne aż po stan płynny, a tym samym zaczną znowu „kleić". Kiedy brakuje, lub jest za mało kleju, trzeba ostrożnie rozciąć fornir i na nowo położyć klej. Ponowne prasowanie usuwa tę wadę (segregator aktów prawnych).

Przy oklejaniu płaszczyzn fornirem także dzisiaj stosuje się często kleje polikondensacyjne. Klejenie narożników ram
Podczas wytwarzania okiennic nie możemy używać powstałego w wyniku polimeryzacji kleju POV - wikolu, ponieważ nitkowate cząsteczki spilśniłyby się wprawdzie podczas wiązania (odwodnienia), jednak woda mogłaby wniknąć pomiędzy nitki cząsteczki na nowo i tym samym klej POV napęczniałby. Klej traci zdolność łączenia.

Typowe połączenie klejone, któremu nie może się to przydarzyć, występuje w produkcji okiennic. Właśnie w przypadku okna mają miejsce ekstremalne różnice temperatur pomiędzy otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym oraz szczególnie trudne warunki atmosferyczne (deszcz, mgła, śnieg) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami