Blog

Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 2
29.09.2022

Procesy erozyjne

W artykule znajdziesz:

Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 3
Procesy erozyjne

W zależności od czynnika erodującego wyróżnia się następujące procesy erozyjne: a) erozję rzeczną - jest to działalność niszcząca wód rzek, b) abrazję działalność morza, niszcząca brzegi, działalność wiatru, polegająca na ścieraniu skał uderzanych niesionym piaskiem, d) egzerację - niszczycielską działalność lodowców (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poza wyżej wymienionymi procesami, rozdrabniania się skał zachodzi również w czasie transportowania materiału, gdyż wtedy poszczególne odłamki lub ziarna skalne niesione przez wodę lub lód, ocierają się wzajemnie o siebie i ulegają kruszeniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powstałe na skutek zjawisk destrukcyjnych okruchy skalne, mogą pozostawać na miejscu po zwietrzeniu lub mogą staczać się po pochyłościach gór do podnóży i dalej być przenoszone przez rzeki, lodowce lub wiatr na inne miejsca (uprawnienia budowlane).

Stwierdzenie wieku złoża

W zależności od sposobu formowania się osadów gruntowych geologia odróżnia następujące typowe formacje:

  1. Eluwialne stanowią złoża, które powstały wskutek wietrzenia skał i po rozkruszeniu się, pozostały na miejscu swego pierwotnego istnienia. Bo tej formacji zaliczane są gliny wietrzelinowe. Jeżeli procesom wietrzenia w tych warunkach towarzyszy zjawisko wymywania i unoszenia drobnych cząstek przez wodę pozostałe okruchy skalne stanowią rumosze wietrzelinowe (program egzamin ustny).
  2. JDyluwialne - stanowią złoża, które jako drobne okruchy skalne zostały zmyte przez potoki lub wody deszczowe ku podnóżom zboczy i ku dolinom i tam były kolejno nawarstwiane.
  3. Aluioialne- stanowią złoża, powstałe jako osady z płynących wód. Do tej formacji należy zaliczyć grunty o różnym uziarnieniu począwszy od rumoszy, żwirów i piasków do pyłów i glin włącznie. Segregacja ich następowała w czasie transportu i wymiary ziarn unoszonych przez wodę uzależnione były od szybkości płynięcia wód w rzece.
  4. Morskie lub lagunowe - stanowią złoża, powstałe jako osady w wodach morskich. Holoceńskie pokłady morskie stanowią muły naprzemian z warstwami drobnych piasków. Natomiast z poprzednich okresów geologicznych można wymienić wapienie, margle, piaskowce, łupki i iłołupki (opinie o programie).
  5. Jeziorne - stanowią złoża powstałe jako osady w wodach stojących. Tu należy zaliczyć gliny i ily.
  6. Eoliezne - stanowią złoża, powstałe z naniesienia ziarn i cząstek gruntu przez wiatr. Typowym przykładem w tym przypadku jest less.
  7. Lodowcowe - stanowią osady przyniesione przez lodowiec i osadzone w czasie topnienia lodu. Będą to gliny zwałowe, piaski, żwiry, głazy narzutowe i iły warstwowe, osadzające się w czasie topnienia lodowca na jego przedpolu (segregator aktów prawnych).

Formowanie się wyżej wymienionych złóż pod wpływem erozji i wietrzenia miało i ma miejsce na powierzchni skorupy ziemskiej stale, tworząc złoża starsze i młodsze. Stwierdzenie wieku złoża jest bardzo ważne dla prawidłowego ustalenia charakteru zjawisk, które wystąpią w tym złożu pod wpływem przyszłego obciążenia. Jako przykład mogą służyć gliny piaszczyste zwałowe stanowiące aluwia rzeczne, pochodzące z okresu przedlodowcowego. Pokłady z tego okresu były w okresie zlodowacenia poddane obciążeniu lodowcem rzędu 80-100 kG/cm2. Jest zrozumiałe, że zachowanie się takich glin pod wpływem obciążenia budowli, które waha się w granicach 3-8 kG/cm2 będzie inne, niż glin uformowanych po okresie lodowcowym, poprzednio nieobciążonych (promocja 3 w 1).

Grunty, należące do każdej z wyżej przedstawionych formacji, stanowią ogólnie biorąc układ trójfazowy, tzn. na każdą dowolną objętość gruntu składają się trzy fazy: gazowa - powietrze z domieszkami innych gazów, ciekła - woda z różną zawartością rozpuszczonych soli i faza stała w postaci okruchów skalnych i w określonych warunkach termicznych woda w postaci lodu.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 8 Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 9 Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 10
Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 11
Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 12 Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 13 Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 14
Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dwustopniowe wytwórnie masy betonowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami