Blog
Metoda pracy równomiernej
W artykule znajdziesz:
Metoda pracy równomiernej
Metoda pracy równomiernej stanowi podstawę rytmiczności wznoszenia obiektów budownictwa uprzemysłowionego, jak również stwarza warunki optymalnej równomierności wykonywania procesów produkcyjnych, składających się na całość określonego obiektu budowlanego (program uprawnienia budowlane na komputer). Budownictwo uprzemysłowione może osiągnąć pełne korzyści tylko w tym przypadku, gdy na obydwu etapach tego budownictwa, tj. na etapie przygotowania elementów w wytwórni i na etapie wznoszenia obiektu na placu budowy, będzie zastosowana zarówno przodująca technologia przemysłowa, jak i przodująca metoda organizacyjna, jaką jest metoda pracy równomiernej, zabezpieczająca regularność i rytmiczność produkcji.
Metoda pracy równomiernej znalazła szerokie rozpowszechnienie w Rosji itp., przy czym doświadczenia licznych przedsiębiorstw budowlanych w tych krajach wskazują na bezsporną efektywność stosowania tej metody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Największe wyniki osiągnięto w kombinatach budowy domów i kombinatach budowy- zakładów przemysłowych, gdzie stosowanie metody pracy równomiernej stanowi niezbędną konieczność (uprawnienia budowlane).
Metoda pracy równomiernej w wielkoseryjnym budownictwie uprzemysłowionym stosowana jest w Rosji nieraz w postaci długoterminowych (kilkuletnich) ciągów organizacyjnych obejmujących pełne kompleksy budynków całych osiedli, łącznie z budynkami pomocniczymi (szkoły, sklepy itp.), a nawet z wyposażeniem osiedla w ulice, kanalizację, wodociągi itp. W takich przypadkach istnieją największe możliwości pełnego wykorzystania efektywności metody pracy równomiernej. Natomiast w przypadkach, gdy metodę pracy równomiernej stosuje się tylko do poszczególnych procesów roboczych albo do pojedynczych obiektów - korzyści ekonomiczne maleją, chociaż i w tych przypadkach nie są bez znaczenia (program egzamin ustny).
Poważnym brakiem organizacji przy wznoszeniu budowli uprzemysłowionych jest rozpowszechniony zwyczaj ich „etapowania” na wyodrębnione części: część podziemną, stan surowy, instalacje i roboty wykończeniowe, co w rzeczywistości sprowadza się do metody kolejnego wykonywania tych robót, charakteryzującej się spośród wszystkich metod najdłuższym czasem wykonania, metody organizacyjnej przestarzałej, dawno już zarzuconej w budownictwie na rzecz metody pracy równomiernej (rytmicznej), w której wszystkie procesy robocze się zazębiają, skracając tym samym czas wykonania budowy (opinie o programie).
Mechanizacja kompleksowa
Mechanizacja kompleksowa (wraz z elementami automatyzacji) jest nieodłącznym elementem realizacji budownictwa uprzemysłowionego, eliminującym całkowicie
stosowanie w tym budownictwie mechanizacji częściowej, charakterystycznej z kolei dla budownictwa tradycyjnego. Mechanizacja kompleksowa polegająca na pełnym zharmonizowaniu dobranego zespołu maszyn (zamiast stosowania pojedynczych maszyn charakterystycznych dla mechanizacji częściowej) co do wydajności, miejsca pracy i czasu - musi być stosowana w pełni, zarówno na etapie produkcji elementów budowlanych, jak również transportu i montażu. Mechanizacja ta jest nieodłącznie związana ze stosowaniem metody pracy równomiernej, która stanowi o rytmiczności pracy dobranych zespołów maszyn (segregator aktów prawnych).
Mechanizacja kompleksowa z elementami automatyzacji znajduje najlepsze warunki rozwoju i stosowania przy produkcji elementów prefabrykowanych, w szczególności w kombinatach budowy domów i kombinatach budowy zakładów przemysłowych, nie różniące się w zasadzie od możliwości istniejących w zakładach przemysłowych fabrycznych.
Wreszcie metoda nieprzerwanego, jednolitego ciągu organizacyjnego realizacji obiektów metodą uprzemysłowioną stanowi jeden z podstawowych czynników upodobniających procesy budownictwa uprzemysłowionego do procesów przemysłu fabrycznego (promocja 3 w 1).
Generalną zasadą, której należy przestrzegać przy projektowaniu organizacji budowy obiektów uprzemysłowionych, jest zaprogramowanie warunków umożliwiających stosowanie metody pracy równomiernej oraz mechanizacji kompleksowej (z ewentualnymi elementami automatyzacji).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32