Blog

Materiały pęczniejące zdjęcie nr 2
16.09.2021

Produkcja płyt i bloków

W artykule znajdziesz:

Produkcja płyt i bloków

Materiały pęczniejące zdjęcie nr 3
Produkcja płyt i bloków

Szczególniejsze znaczenie uzyskały prefabrykaty produkowane z masy asfaltowej typu asfaltu lanego.
Produkcja płyt i bloków jest bardzo prosta, gdyż masa asfaltu lanego po wlaniu do form zastyga i nie wymaga zagęszczenia przez prasowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
W warunkach polskich prefabrykaty asfaltowe znajdują zastosowanie do budowy nawierzchni ulic miejskich przy przystankach autobusowych (np. MDM-Warszawa), nawierzchni na mostach oraz jako okładziny przy szynach tramwajowych zamiast bloków z kamieni (Marszałkowska - Warszawa).

Wymiary płyt asfaltowych wynoszą 20 x 20 x 6 cm, płyt mostowych - 20 x 20 x 3 cm, bloków - 20 x 20 x 20 cm i 16 x 12 x 12 cm.
W Rosji produkowane są kolorowe płytki do podłóg, opracowane przez Ukraiński Naukowo-badawczy Instytut Budowlany. Produkuje się płytki trzech rodzajów: ciemne przy użyciu asfaltu jako lepiszcza, kolorowe przy użyciu żywic kumaronowych (produkt powęglowy), jasne przy użyciu żywic polichlorowinylowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Masę zestawia się z kruszywa, wypełniacza, barwnika oraz lepiszcza. Płytki czarne, np. składają się z 25a/o lepiszcza, zawierającego prócz asfaltu dodatek kalafonii oraz żywic kumaronowych, w skład zaś kruszywa wchodzi azbest (ok. 300/o całości kruszywa), mączka drzewna i mączka mineralna.

Jak widać, skład kruszywa jest drobnoziarnisty, poza tym zwarty ze względu na zawartość azbestu (uprawnienia budowlane).
W skład płytek jasnych i kolorowych jako lepiszcze wchodzą żywica kumaronowa i gliptalowa, oleje roślinne oraz żywice polichlorowinylowe jako plastyfikator.
Przykład płytek jasnych i kolorowych wskazuje na możliwość zastosowania żywic syntetycznych do produkcji materiałów budowlanych.
Technologia produkcji tego rodzaju płytek obejmuje przygotowanie spoiwa, zmieszanie z wypełniaczami, walcowanie i dwukrotne kalandrowanie, dzięki czemu uzyskuje się taśmę zagęszczoną o ciężarze objętościowym masy 2,0. Po wywoskowaniu taśmy następuje cięcie jej na płytki (program egzamin ustny).

Na zakończenie należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden rodzaj wyrobów o znaczeniu budowlanym, a mianowicie na rury kanalizacyjne i kwasoodporne z betonu bitumicznego o lepiszczu pakowym.
Rury te są produkowane z mieszanki żwiru, piasku i wypełniacza, a jako lepiszcze stosowana jest mieszanka paku ze smoły powęglowej i asfaltu ponaftowego.
Proces produkcyjny jest następujący. Żwir lub grysik oraz piasek i wypełniacz miesza się w proporcji umożliwiającej uzyskanie największej szczelności masy po ubiciu. Kruszywo mineralne po wysuszeniu i podgrzaniu miesza się z lepiszczem w kotłach lub mieszarkach (opinie o programie).

Gorąca masa

Gorącą masą wypełnia się formy o odpowiedniej średnicy i ubija gorącymi ubijakami (w temp. 150 C). Gdy temperatura masy w formach osiąga 50-ś-60°C, przystępuje się do rozbiórki form. Po wyjęciu rur z form poddaje się je przeglądowi i wyrównuje skazy i nierówności. Rury z betonu o lepiszczu pakowym powinny wytrzymywać, zależnie od średnicy, wewnętrzne ciśnienie hydrauliczne 1,5H-2,0 at n. W Polsce próbna produkcja tego rodzaju rur została również przeprowadzona.

Materiał w postaci betonu pakowego nazwano „twardolitem”; nie znalazł on jednak dotychczas praktycznego zastosowania.
Należy rozróżnić dwie zasadnicze grupy tych materiałów:
- materiały izolacyjne w postaci mas stałych lub płynnych,
- materiały izolacyjne w rolach i płytach (segregator aktów prawnych).

Materiały izolacyjne w postaci mas obejmują następujące grupy:
- materiały płynne, upłynnione za pomocą rozpuszczalników lotnych, przeznaczone do gruntowania i powlekania powierzchni,
- masy izolacyjne i powłokowe o różnej konsystencji (gęstości), stosowane na zimno lub na gorąco,
- lepiki stosowane na zimno lub na gorąco.

Danielecki W. i Mączyński M.:
- asfalty lane, mastyksy i zaprawy,
- masy zalewowe i kity, produkowane przeważnie na lepiszczu asfaltowym,
- specjalne emulsje i preparaty asfaltowe izolacyjne.

Materiały izolacyjne w rolach i płytach obejmują następujące wyroby:
- papy różnych gatunków,
- tkaniny impregnowane,
- specjalne wyroby w płytach i arkuszach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Materiały pęczniejące zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Materiały pęczniejące zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Materiały pęczniejące zdjęcie nr 8 Materiały pęczniejące zdjęcie nr 9 Materiały pęczniejące zdjęcie nr 10
Materiały pęczniejące zdjęcie nr 11
Materiały pęczniejące zdjęcie nr 12 Materiały pęczniejące zdjęcie nr 13 Materiały pęczniejące zdjęcie nr 14
Materiały pęczniejące zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiały pęczniejące zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiały pęczniejące zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami