Blog

16.09.2021

Produkcja płyt i bloków

W artykule znajdziesz:

Produkcja płyt i bloków

Produkcja płyt i bloków

Szczególniejsze znaczenie uzyskały prefabrykaty produkowane z masy asfaltowej typu asfaltu lanego.
Produkcja płyt i bloków jest bardzo prosta, gdyż masa asfaltu lanego po wlaniu do form zastyga i nie wymaga zagęszczenia przez prasowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
W warunkach polskich prefabrykaty asfaltowe znajdują zastosowanie do budowy nawierzchni ulic miejskich przy przystankach autobusowych (np. MDM-Warszawa), nawierzchni na mostach oraz jako okładziny przy szynach tramwajowych zamiast bloków z kamieni (Marszałkowska - Warszawa).

Wymiary płyt asfaltowych wynoszą 20 x 20 x 6 cm, płyt mostowych - 20 x 20 x 3 cm, bloków - 20 x 20 x 20 cm i 16 x 12 x 12 cm.
W Rosji produkowane są kolorowe płytki do podłóg, opracowane przez Ukraiński Naukowo-badawczy Instytut Budowlany. Produkuje się płytki trzech rodzajów: ciemne przy użyciu asfaltu jako lepiszcza, kolorowe przy użyciu żywic kumaronowych (produkt powęglowy), jasne przy użyciu żywic polichlorowinylowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Masę zestawia się z kruszywa, wypełniacza, barwnika oraz lepiszcza. Płytki czarne, np. składają się z 25a/o lepiszcza, zawierającego prócz asfaltu dodatek kalafonii oraz żywic kumaronowych, w skład zaś kruszywa wchodzi azbest (ok. 300/o całości kruszywa), mączka drzewna i mączka mineralna.

Jak widać, skład kruszywa jest drobnoziarnisty, poza tym zwarty ze względu na zawartość azbestu (uprawnienia budowlane).
W skład płytek jasnych i kolorowych jako lepiszcze wchodzą żywica kumaronowa i gliptalowa, oleje roślinne oraz żywice polichlorowinylowe jako plastyfikator.
Przykład płytek jasnych i kolorowych wskazuje na możliwość zastosowania żywic syntetycznych do produkcji materiałów budowlanych.
Technologia produkcji tego rodzaju płytek obejmuje przygotowanie spoiwa, zmieszanie z wypełniaczami, walcowanie i dwukrotne kalandrowanie, dzięki czemu uzyskuje się taśmę zagęszczoną o ciężarze objętościowym masy 2,0. Po wywoskowaniu taśmy następuje cięcie jej na płytki (program egzamin ustny).

Na zakończenie należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden rodzaj wyrobów o znaczeniu budowlanym, a mianowicie na rury kanalizacyjne i kwasoodporne z betonu bitumicznego o lepiszczu pakowym.
Rury te są produkowane z mieszanki żwiru, piasku i wypełniacza, a jako lepiszcze stosowana jest mieszanka paku ze smoły powęglowej i asfaltu ponaftowego.
Proces produkcyjny jest następujący. Żwir lub grysik oraz piasek i wypełniacz miesza się w proporcji umożliwiającej uzyskanie największej szczelności masy po ubiciu. Kruszywo mineralne po wysuszeniu i podgrzaniu miesza się z lepiszczem w kotłach lub mieszarkach (opinie o programie).

Gorąca masa

Gorącą masą wypełnia się formy o odpowiedniej średnicy i ubija gorącymi ubijakami (w temp. 150 C). Gdy temperatura masy w formach osiąga 50-ś-60°C, przystępuje się do rozbiórki form. Po wyjęciu rur z form poddaje się je przeglądowi i wyrównuje skazy i nierówności. Rury z betonu o lepiszczu pakowym powinny wytrzymywać, zależnie od średnicy, wewnętrzne ciśnienie hydrauliczne 1,5H-2,0 at n. W Polsce próbna produkcja tego rodzaju rur została również przeprowadzona.

Materiał w postaci betonu pakowego nazwano „twardolitem”; nie znalazł on jednak dotychczas praktycznego zastosowania.
Należy rozróżnić dwie zasadnicze grupy tych materiałów:
- materiały izolacyjne w postaci mas stałych lub płynnych,
- materiały izolacyjne w rolach i płytach (segregator aktów prawnych).

Materiały izolacyjne w postaci mas obejmują następujące grupy:
- materiały płynne, upłynnione za pomocą rozpuszczalników lotnych, przeznaczone do gruntowania i powlekania powierzchni,
- masy izolacyjne i powłokowe o różnej konsystencji (gęstości), stosowane na zimno lub na gorąco,
- lepiki stosowane na zimno lub na gorąco.

Danielecki W. i Mączyński M.:
- asfalty lane, mastyksy i zaprawy,
- masy zalewowe i kity, produkowane przeważnie na lepiszczu asfaltowym,
- specjalne emulsje i preparaty asfaltowe izolacyjne.

Materiały izolacyjne w rolach i płytach obejmują następujące wyroby:
- papy różnych gatunków,
- tkaniny impregnowane,
- specjalne wyroby w płytach i arkuszach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami