Blog
Produkcja rur
W artykule znajdziesz:
Podstawową metodą mechaniczną sprężania rur jest nawijanie cięgna na obracający się rdzeń betonowy rury odpowiednie hamowanie cięgna wywołuje siłę naciągu, a rozstaw cięgien wynikający z szybkości ruchu podłużnego naciągarki decyduje o intensywności siły sprężającej przekazywanej na jednostkę długości rury (program uprawnienia budowlane na komputer). Produkcja rur metodą nawijania cięgien obejmuje trzy fazy:
- wykonanie rdzenia betonowego (żelbetowego), czasem sprężonego podłużnie w technologii kablobetonu; współcześnie rdzenie takie wykonuje się metodą wirowania, dzięki czemu uzyskuje się dobre zagęszczenie betonu w cienkiej ściance oraz dokładnie kołowy obrys rdzenia, istotny przy sprężaniu obwodowym;
- nawinięcie napiętego drutu na poziomo lub pionowo ustawiony, obracający się wokół swej podłużnej osi rdzeń betonowy; •
- ułożenie zewnętrznej, otulającej warstwy betonu, najczęściej przez natrysk (torkretowanie) lub
- przy pionowym ustawieniu rury za pomocą ślizgowej formy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Metoda jest stosowana na szeroką skalę dzięki swej uniwersalności ta sama technologia umożliwia produkcję rur o niewielkich średnicach 250-P300 mm oraz (dla magistrali wodnych) o dużych średnicach 1500-3000 mm. Grubość ścianek rur wynosi na ogół 50-4-150 mm, czasem do 250 mm, a podyktowana jest nie tylko wymogami stadium eksploatacji, lecz także warunkami transportu i montażu (uprawnienia budowlane). Z tych względów długość odcinków rur nie przekracza zazwyczaj 6 m i ważne jest właściwe rozwiązanie styków, umożliwiające łatwy montaż rurociągu.
Sprężanie termiczne rur
Jak wspomniano, rury o bardzo dużych średnicach spręża się kablami, stosując dwa rozwiązania:
- rury z zewnętrznymi podłużnymi pilastrami, w których kotwi się od
- rury z kablami pełnoobwodowymi, kotwionymi w wewnętrznych gniazdach, przy czym kolejne kable mają gniazda rozmieszczone w różnych miejscach na obwodzie (program egzamin ustny).
Sprężanie termiczne rur jest stosowane raczej przy wzmocnieniach lub usuwaniu skutków awarii, a rzadko w masowej produkcji. Polega ono na umieszczeniu na rurze rozgrzanych obręczy metalowych, które stygnąc równomiernie ściskają powłokę. W podobny sposób od dawna sprężano różne kołowe elementy, np. drewniane koła wozów z metalową obręczą. Zmieniła się przede wszystkim technika nagrzewu obręczy dziś stosuje się elektronagrzew, podłączając prąd o dużym natężeniu (np. 1500 A) i uzyskując w kilka minut równomierne nagrzanie obręczy o stosunkowo dużym przekroju do temperatury 250-300°C. Praktyczne zastosowanie, w tym oryginalne rozwiązanie polskie, przewiduje rozgrzewanie rozciętej obręczy, którą po uzyskaniu odpowiedniego wydłużenia spina się montażowo, a następnie łączy spawaną nakładką (opinie o programie).
W niektórych krajach, np. w CSRS, stosowane są metody naciągu łączące nawijanie z nagrzewem termicznym drut jest nawijany na rdzeń bez naciągu mechanicznego, lecz nagrzany, bo zamiast przez układ hamujący, przechodzi przez stanowisko ciągłego nagrzewu.
Rury wielkośrednicowe sprężane kablami: a) przekrój segmentów rur akweduktu we Francji (1970) długość segmentów 9-11 m, kable wieloprętowe (20 prętów owalnych Sigma-30) w rozstawie ok. 500 mm, b) przekrój segmentów rur (długości 10 m) rurociągu hydroenergetycznego w Piastra Andonno we Włoszech (1974) kable splotowe 4X 0 15 mm w rozstawie 300 mm (segregator aktów prawnych).
Do niedawna najefektywniejszym zastosowaniem sprężenia były powłoki zbiorników walcowych, najczęściej na wodę lub inne ciecze. O efektach świadczyło znaczne zmniejszenie grubości ścian zbiorników w stosunku do zwykłego żelbetu, a w konsekwencji oszczędności materiałowe sięgające ponad 50% objętości betonu i do 80% masy stali (przy zmianie jej rodzaju). Zbiorniki takie sprężano różnymi metodami, z których dwie najbardziej rozpowszechnione to:
- nawijanie ciągłych drutów lub splotów,
- sprężanie kablami odcinkowymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32