Blog
Program przygotowanej inwestycji
W artykule znajdziesz:
Budowę każdego obiektu wykonuje się na podstawie dokumentacji projektowej określającej sposób rozwiązania technicznego, organizacyjnego i ekonomicznego danej inwestycji. Podstawę do rozpoczęcia prac projektowych stanowią zatwierdzone założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji. Założenia zawierają podstawowe ustalenia określające cel i program przygotowanej inwestycji oraz inne istotne dane i parametry charakteryzujące wymagania stawiane inwestycji. Umożliwiają one określenie kosztu i podjęcie decyzji inwestycyjnej oraz zamówienie w oparciu o nie projektu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji dokonuje się wyboru wariantu rozwiązania inwestycji, zapewniającego relatywnie największe korzyści, poprawność i opłacalność, oraz wyboru lokalizacji i wariantu kosztowego inwestycji. Ustalony w założeniach koszt inwestycji, posiadającej określone parametry ekonomiczno-techniczne, powinien być traktowany jako nieprzekraczalny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednostka sporządzająca założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji zobowiązana jest do przeprowadzania w toku ich opracowania uzgodnień z czynnikami wpływającymi na możliwość i warunki realizacji inwestycji (uprawnienia budowlane). W szczególności założenia powinny być uzgodnione z przedsiębiorstwami wykonawstwa inwestycyjnego, a jeżeli wykonawcy nie zostali jeszcze ustaleni z właściwymi zjednoczeniami budownictwa. Jednostki, z którymi przeprowadza się uzgodnienia obowiązane są zajmować ostateczne stanowisko w ciągu 2 tygodni od daty udostępnienia im odpowiednich opracowań. Niezgłoszenie uwag w powyższym terminie traktowane jest jako zgoda na proponowane w założeniach rozwiązania. Nie wymagają uzgodnienia zagadnienia, których rozwiązania projektowe ustalają jednoznacznie obowiązujące normatywy techniczne projektowania, w tym projekty typowe, normy i przepisy, jeżeli w założeniach nie przewiduje się od nich odstępstw (program egzamin ustny).
Projekt techniczny
Przez dokumentację projektową rozumie się projekt techniczny lub taką jego część, która jest niezbędna do wykonania inwestycji i ustalenia wynagrodzenia wykonawcy. Projekt techniczny sporządzany jest dla zadania inwestycyjnego na podstawie zatwierdzonych założeń i uzyskanej szczegółowej lokalizacji inwestycji. Dokładność i stopień szczegółowości projektu powinny być dostosowane do rzeczywistych potrzeb i warunków realizacji budowy (opinie o programie).
Projekt techniczny inwestycji powinien zawierać - przykładowo - następujące opracowania:
- podstawowe dane charakteryzujące zadanie inwestycyjne;
- szczegółowy plan zagospodarowania terenu sporządzony dla zadania inwestycyjnego;
- projekty obiektów budowlanych i robót;
- rysunki robocze architektoniczno-budowlane i konstrukcyjne w zakresie niezbędnym dla zgodnego z projektem wykonania na ich podstawie robót budowlano-montażowych, a w szczególności zaś dla:
- budynków szkieletowych, monolitycznych i prefabrykowanych budowli inżynierskich, jak np. maszty, mosty, wiadukty, chłodnie kominowe, konstrukcje sprężone przekryć o dużych rozpiętościach i skomplikowanym kształcie geometrycznym (paraboliczne, konoidalne itp.) oraz związanych z nimi rusztowań i deskowań specjalnych,
- detali architektoniczno-budowlanych będących opracowaniami autorskimi,
- detali architektury wnętrz;
- kosztorysy i zestawienia kosztów zadania inwestycyjnego;
- wskaźniki techniczno-ekonomiczne, charakteryzujące główne rozwiązania w projekcie (opinie o programie).
Ponadto projekty budowy zakładów produkcyjnych powinny zawierać dodatkowo następujące opracowania:
- opis technologii przebiegu procesu produkcji;
- zestawienia, specyfikacje oraz charakterystyki maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie technologiczne zakładu;
- plany rozstawienia maszyn i urządzeń, bądź ważniejsze węzły technologiczne, w razie potrzeby przekroje hal z gabarytami maszyn i urządzeń;
- rysunki bądź modele koordynacyjno-kontrolne sieci i urządzeń technologicznych projektowanych w obiekcie;
- projekt uruchomienia produkcji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32