Blog

Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 2
10.03.2022

Melanżowanie

W artykule znajdziesz:

Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 3
Melanżowanie

Melanżowanie - dobieranie i mieszanie włókien różniących się głównie barwą, służące do wytwarzania przędzy, pilśni itp. wyrobów włókienniczych melanżowanych melas(a) - produkt uboczny przy produkcji cukru z buraków lub trzciny cukrowej; gęsty, ciemnobrunatny syrop zawierający ok. 50% cukru; m. stosowany jest do wyrobu drożdży oraz jako pasza; przez odpowiednią fermentację z m. otrzymuje się: alkohol, kwas cytrynowy, mlekowy itd. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Melasownia - zespół zbiorników i urządzeń do opróżniania cystern i beczek z melasem oraz przesyłania melasu do melaśników i do przerobu. Melchior - stop miedzi z 20% niklu, srebrzystobiały, odporny na korozję, stosowany do bicia monet, wyrobu naczyń (następnie posrebrzanych) itp.

Melioracja - zabiegi techniczne i rolnicze stosowane w celu polepszenia naturalnych warunków produkcji roślinnej, zwłaszcza stosunków wodnych, oraz trwałego polepszenia żyzności gleby (np. kopanie rowów, zakładanie drenów, nawożenie obcą glebą, sadzenie odpowiednich roślin itd.). Melioracja agrotechniczna - agromelioracja melioracja fitotechniczna - fitomelioracja melton - gruba tkanina płaszczowa z przędzy wełnianej, często melanżowej (pstrej), folowana, drapana, z krótkim włosem naczesanym w jednym kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Membrana - cienka sprężysta płytka drgająca wskutek zmian ciśnienia akustycznego (np. m. w mikrofonie) lub wskutek zmian strumienia magnetycznego (np. w słuchawce telefonicznej, w głośniku); m. są stosowane do przetwarzania drgań mechanicznych w drgania akustyczne lub odwrotnie (uprawnienia budowlane).

Membrana jonitowa

Membrana jonitowa, membrana jonowymienna - półprzepuszczalna błona o strukturze i właściwościach chemicznych żywicy jonitowej, stosowana w procesie elektrodializy jonitacyjnej; rozróżnia się membranę anionitową, tj. m.j. przepuszczalną względem anionów i nieprzepuszczalną względem kationów i membranę kationitową, tj. m.j. przepuszczalną względem kationów i nieprzepuszczalną względem anionów membrana półprzepuszczalna - odgraniczenie pól- przepuszczalne (program egzamin ustny).

Memistor - element elektrochemiczny, integrator z pamięcią analogową, w którym wykorzystano zjawisko elektroosadzania i elektrorozpuszczania memotron - lampa pamięciowa obrazowa o zapisie binarnym

Mendclew, Md - promieniotwórczy pierwiastek chemiczny oddzielnej rodziny aktynowców w grupie dodatkowej skandowców (III grupa układu okresowego), liczba atomowa 101, powstaje z ajnsztajnu pod wpływem bombardowania cząstkami n w cyklotronie, sam ulega rozpadowi promieniotwórczemu (okres połowicznego rozpadu ok. 30 min); w przyrodzie nie występuję (opinie o programie).

Menisk - kształt swobodnej powierzchni cieczy w pobliżu ścianek naczynia wywołany siłami napięcia powierzchniowego; m. może być wklęsły lub wypukły zależnie od tego, czy ciecz zwilża, czy nie zwilża ścianek naczynia menisk - soczewka wklęsło-wypukła (skupiająca lub rozpraszająca) (segregator aktów prawnych).

Mentol, sześciowodorotymol, C10H20O - alkohol występujący w mięcie, o mocnym zapachu; bezbarwne kryształy, trudno rozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w alkoholu i eterze; m. otrzymuje się z mięty lub syntetycznie; ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym menzurka - cylinder miarowy mer jednostka konstytucyjna (polimeru lub oligomeru).

Merceryzacja - obróbka materiałów celulozowych roztworem ługu sodowego w celu oddzielenia szkodliwych w dalszym procesie składników (hemicelulozy) i nadania a-celulozie postaci dogodnej do przerobu chemicznego przez rozluźnienie wiązań międzycząsteczkowych, niewielką degradację i przekształcenie w bardziej reaktywną alkalicelulozę uszlachetnianie przędzy lub tkaniny bawełnianej przez działanie na nie roztworem np. ługu sodowego, zwiększające wytrzymałość na rozerwanie, ułatwiające barwienie oraz nadające charakterystyczny połysk (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 8 Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 9 Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 10
Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 11
Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 12 Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 13 Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 14
Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Studia na kierunku budownictwo – co dalej? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami