Blog
Programowanie dynamiczne
W artykule znajdziesz:
Programowanie dynamiczne
Wieloetapowe zadania rozwiązuje się również za pomocą programowania dynamicznego, gdzie badane procesy wielostadialne są opisane za pomocą zbioru zależności rekurencyjnych, kiedy każda następna decyzja „etapowa” zależy od wyników decyzji poprzednich (program uprawnienia budowlane na komputer). Algorytmy programowania dynamicznego są efektywne i pozwalają w sposób szybki podać rozwiązanie optymalne.
W praktyce projektowej podczas rozwiązywania zagadnień decyzyjnych zarówno dla projektującego, jak przyszłego wykonawcy równie ważne są tzw. rozwiązania „około optymalne”. Może się tak zdarzyć, że następne gorsze rozwiązanie (po optymalnym) różni się o kilka procent od rozwiązania optymalnego, jednak może ono zawierać inne cechy niekoniecznie określone w sposób ilościowy, które przeważą na korzyść tego pierwszego. Proponowana metoda pełnego przeglądu spełnia te oczekiwania i można dzięki niej prześledzić wartości funkcji celu kolejnych rozwiązań (zestawów maszyn) oraz ocenić, na ile odbiegają one od rozwiązania optymalnego. Schemat blokowy programu informatycznego omawianego zagadnienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Realizowany budynek dwunastokondygnacyjny ma następujące wymiary w rzucie: 12 m x 30 m oraz wysokość 42 m. Wyodrębniono dwa etapy realizacji obiektu: etap pierwszy obejmuje cztery kondygnacje nadziemne, tj. do wysokości 14 m (jest to wysokość, na którą może być podawana mieszanka betonowa za pomocą pompy samochodowej), drugi etap obejmuje pozostałą część budynku - 8 kondygnacji. Należy dobrać zestaw maszyn do transportu pionowego mieszanki betonowej. W przypadku zastosowania żurawia wieżowego (ze względu na znaczne zaangażowanie do transportu podczas realizacji prac deskowaniowych, zbrojarskich, jak również, prac transportowych dla innych podwykonawców) transport mieszanki podczas betonowania stropów będzie mógł odbywać się na drugiej zmianie, natomiast podczas betonowania słupów dopuszczalne jest betonowanie na pierwszej zmianie (uprawnienia budowlane). Jako kryterium doboru zestawu maszyn przyjęto minimum kosztów realizacji.
Transport pionowy
W projekcie do transportu pionowego mieszanki betonowej przyjęto następujące maszyny budowlane: żuraw wieżowy Ż, pompę samochodową P, oraz pompę stacjonarną P2. Dobór zestawu maszyn został przeprowadzony za pomocą programu komputerowego (program egzamin ustny).
Po przeanalizowaniu warunków ograniczających opisujących poszczególne procesy oraz parametrów technicznych charakteryzujących przyjęte maszyny transportowe okazało się, że pompa samochodowa (Pi) nie może być użyta w etapie drugim (e = 2). Pompa ta nie spełnia warunku dotyczącego minimalnej wysokości wysięgnika przy zadanym wysięgu (L = 16 m).
Ze względu na to, że żuraw wieżowy będzie używany także do transportu elementów deskowaniowych i zbrojeniowych do obliczeń, przy naliczaniu kosztów jednorazowych, zastosowano współczynnik zmniejszający 0,2 w przypadku zastosowania żurawia w obu etapach, natomiast przy zastosowaniu żurawia tylko w drugim etapie realizacji obiektu współczynnik ten będzie wynosić 0,15 (opinie o programie).
Wyniki analizy kosztowej doboru zestawu maszyn, z wyszczególnieniem poszczególnych składników funkcji celu. Optymalnym zestawem maszyn do transportu wewnętrznego jest zestaw II, który składa się z pompy samochodowej (P,) zastosowanej w etapie pierwszym oraz żurawia wieżowego (Ż) zastosowanego w etapie drugim. Roboty przygotowawcze (segregator aktów prawnych).
Roboty przygotowawcze polegają na wykonaniu niezbędnych czynności umożliwiających poprawne pod względem technologicznym, zgodne z wytycznymi podanymi w prenormie ENV 13670-1:2000 prowadzenie operacji układania i zagęszczania mieszanki betonowej.
O ile jest to wymagane, wstępne testowanie robót betoniarskich przez próbne betonowanie powinno być udokumentowane przed rozpoczęciem robót betoniarskich [N4.3].Wszystkie prace przygotowawcze powinny być zakończone, skontrolowane i udokumentowane przed rozpoczęciem betonowania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32