Blog
Wąż wodny
W artykule znajdziesz:
Wąż wodny
Wąż wodny (poziomnicą wężowa - PN/B-53001, jest to rura gumowa o długości 20 m, nasadzona na końcach na rurki szklane, które są zaopatrzone w korki na łańcuszkach doczepionych ńa obejmach. Rurę napełnia się wodą, a w czasie przenoszenia korkuje się (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po wyjęciu korków i przyłożeniu jednej rurki szklanej równo z poziomem wody do określonego miejsca druga rurka wskazuje ten sam poziom w innym miejscu.
Poziomnicą uniwersalna jest to gładka łata drewniana, zaopatrzona w dwie libelle rurkowe. Jedna z nich, służąca do sprawdzania poziomu, znajduje się w wyżłobieniu podłużnym węższej ścianki bocznej łaty, a druga, przeznaczona do sprawdzania pionowego kierunku, umieszczona jest w poprzek szerszej ściany bocznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rurka libelli ma górną powierzchnię wewnętrzną oszlifowaną według powierzchni sferycznej. Jest ona napełniona eterem ze spirytusem w ten sposób, że pozostaje w niej niewielka wolna przestrzeń - banieczka. Gdy banieczka zajmuje położenie na środku rurki, oznacza to, że dana rurka usytuowana jest poziomo (uprawnienia budowlane).
Poziomość warstwy mum na długości 1,5 m sprawdza się za pomocą poziomnicy ułożonej na łacie murarskiej, a na długości 5 m przez ułożenie poziomnicy na. ważnej linii.Łata kierująca jest to łata drewniana ostrugana o długości 3-P4 m i przekroju ok. 5X7 cm. z kreskami naniesionymi w odległościach równych sumie grubości cegły (lub pustaka, bądź bloku) i spoiny. Służy ona do ustalania za pomocą sznura murarskiego poziomów poszczególnych warstw wykonywanego muru. Łaty ustawia się pionowo na określonych poziomach, np. na odsadzkach, przede wszystkim zaś w narożnikach, w miejscach załamań muru w planie i w miejscach pośrednich (jeżeli mur jest długi), w odległościach nie większych niż 15 m. Każda kreska łaty oznacza poziom górnych podstaw cegieł (program egzamin ustny).
Łaty kierujące
Za pomocą dwóch łat kierujących można na wysokości pewnej ilości warstw cegieł wyrównać mur do poziomu, jeżeli sprawdzenie (niwelacja) wykazało, że poprzednie warstwy ułożono z odchyleniem od płaszczyzny poziomej. A więc np. jeżeli stwierdzono odchyłkę od poziomu A na odcinku AB ławy fundamentowej, to po przyjęciu pewnego stałego poziomu, np. izolacji nad terenem w odległości pionowej h od wyżej położonego końca ławy, odmierza się ten wymiar na jednej łacie oraz wymiar h + A na drugiej (opinie o programie).
Odmierzone w ten sposób wysokości dzieli s}ę na podziałki odpowiadające liczbie warstw. Podziałki te będą się oczywiście nieznacznie od siebie różniły, czyli że warstwy będą miały na obydwóch końcach nieco inną grubość. Wykonanie spoin wspornych o grubości różniącej się na końcach o dwa mm daje możność wyrównania odchyłki A w stosunku ok. 3 cm na 1 m wysokości (segregator aktów prawnych).
Warstwomierz stalowy narożny służy do ustalania za pomocą sznura murarskiego poziomów poszczególnych warstw wykonywanego muru, do zaczepienia tego sznura i do wyznaczania pionowego kierunku krawędzi narożnej.
Warstwomierz najprostszego typu jest to kątownik 50 X 50 X X 5 mm z otworkami na sznur murarski znajdującymi się w obydwóch ramionach w odległościach odpowiadających grubości warstwy łącznie ze spoiną. Warstwomierz ten okazał się niewygodny w użyciu ze względu na konieczność przewlekania sznura oraz jego zawiązywania i obwiązywania przy każdej nowej warstwie muru (promocja 3 w 1).
Warstwomierz zracjonalizowany, który pozwala na przestawienie sznura jednym ruchem ręki. Jest to kątownik 45 X 45 X 5 mm posiadający na obydwóch ramionach nacięcia 1 o głębokości 3 mm w odległościach równych sumie grubości cegły (bądź pustaka lub bloku) i spoiny. Wzdłuż kątownika może się poruszać stalowy blaszany trójkątny suwak 2, na którym przy krawędziach kątów ostrych przyspawane są dwa sworznie 3 do zaczepienia sznura, a w środku przyspawana jest pionowa sprężynująca blaszka 4, zakończona u góry zapadką 5 z kątownika. Przestawiając suwak o jedno nacięcie kątownika w górę uzyskujemy podniesienie sznura o jedną warstwę.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32