Blog

Pęcznienie zdjęcie nr 2
27.12.2021

Projekt techniczny wytwórni

W artykule znajdziesz:

Projekt techniczny wytwórni
Projekt techniczny wytwórni

Przy przeprowadzaniu porównania kosztów poszczególnych rozwiązań należy do kosztorysów porównawczych odpowiadających tym rozwiązaniom włączać jedynie te elementy, którymi poszczególne warianty różnią się od jednego z nich, przyjętego jako porównawczy. Wariant ekonomicznie najkorzystniejszy należy przyjąć do wykonania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Również i ten dokument projektowania technicznego wytwórni, jakim jest graficzny przebieg ruchu produkcji nie zawsze jest w naszej praktyce wykonywany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Projekt techniczny wytwórni pozbawiony zarówno schematu technologicznego jak i graficznego przebiegu produkcji na planie generalnym wytwórni, jest mało czytelny, a co najważniejsze trudny do szybkiego skontrolowania. Natomiast wykonanie wymienionych dokumentów ułatwia pracę projektanta strzegąc go od błędów w umiejscawianiu przebiegu produkcji, powodujących kolizję ruchu, od braku należytej płynności przebiegu produkcji itp.

Rozwiązywanie wszystkich tych zagadnień bezpośrednio na projekcie technicznym nie jest słuszne i co ważniejsze nie zapewnia najracjonalniejszego rozwiązania (uprawnienia budowlane).

Przy projektowaniu zasadniczych wytwórni pomocniczych i usługowych dużą rolę odgrywają projekty typowe tego rodzaju wytwórni. Takie typowe projekty, wykonane dla wytwórni o różnych wydajnościach, można by w wielu przypadkach jedynie przystosować do warunków miejscowych w zakresie ukształtowania terenowego oraz w zakresie wybranych materiałów miejscowych, aby szybko otrzymać właściwe rozwiązanie.

W wytwórniach pomocniczych, tak samo jak w wytwórniach stałych, rozróżnia się składy:

a) surowców wyjściowych,

b) międzyoddziałowe,

c) międzyoperacyjne,

d) gotowej produkcji (program egzamin ustny).

Składy surowców wyjściowych urządzane są w wytwórniach pomocniczych z reguły bezpośrednio przy wytwórni i tworzą z wytwórnią organiczną całość (np. składy kruszywa dla wytwórni masy betonowej). Ilość surowców na składzie otrzymuje się mnożąc dzienną (dobową) wydajność przez normę danego materiału na jednostkę produkcji i przez przewidywaną liczbę dni zapasu oraz przez współczynnik nierówności. Obliczenie normy materiałów na jednostkę produkcji wymaga uwzględnienia warunków technologicznych produkcji, straty materiałów przy przechowywaniu i innych czynników.

Składy międzyoddziałowe

Składy międzyoddziałowe organizuje się wszędzie tam, gdzie może zajść nie- równomierność rytmu pracy poszczególnych oddziałów, np. oddziału produkcji masy betonowej i wydawania tej masy. W tym przypadku instaluje się zasobnik wyładunkowy. W innych przypadkach tworzy się skład odgiętych prętów zbrojeniowych między halą stali a halą montażu itp.

Zapasy międzyoperacyjne w wytwórniach pomocniczych tworzy się w takich miejscach, gdzie istnieje nierównomierność rytmu w wydajnościach poszczególnych operacji. Projektuje się składy zapasów międzyoperacyjnych, np. w postaci stelaży (opinie o programie). Najczęstszym powodem konieczności organizowania zapasów międzyoperacyjnych jest przechodzenie z czynności ciągłych na periodyczne i odwrotnie. Zetknięcie się tych różnych co do charakteru czynności w jednym procesie technologicznym wymaga np. dla wyrównania potoku produkcji masy plastycznej (masa betonowa, zaprawa) i sypkiej (kruszywo) urządzeń wyrównawczych w postaci zasobników lub silosów, a przy produkcji sztukowej - stelaży (warsztat zbrojarski). Ogólnie biorąc zapasy międzyoperacyjne w wytwórniach pomocniczych są częstym zjawiskiem, częstszym niż ma to miejsce w zakładach stałych (segregator aktów prawnych).

Przy projektowaniu urządzeń transportu międzyoddziałowego w wytwórniach pomocniczych należy w największym stopniu wykorzystywać siłę ciężkości. Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, pożądane jest składy surowców lokalizować w miejscach podwyższonych, a znowu poszczególne oddziały na różnych poziomach w ten sposób, aby materiały przechodziły z oddziału do oddziału w dół. Wykorzystując ukształtowanie terenu można nawet czasami uniknąć potrzeby instalowania kosztownych urządzeń mechanicznych, które nie zawsze znajdują się do dyspozycji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pęcznienie zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pęcznienie zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pęcznienie zdjęcie nr 7 Pęcznienie zdjęcie nr 8 Pęcznienie zdjęcie nr 9
Pęcznienie zdjęcie nr 10
Pęcznienie zdjęcie nr 11 Pęcznienie zdjęcie nr 12 Pęcznienie zdjęcie nr 13
Pęcznienie zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pęcznienie zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pęcznienie zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami