Blog

19.04.2021

Projekt wstępny

W artykule znajdziesz:

Projekt wstępny

Projekt wstępny

Po uzgodnieniu projektu wstępnego i zatwierdzeniu go przez inwestora oraz przez władzę architektoniczno-budowlaną, przystępuje się do sporządzania projektu technicznego, który polega na bardziej szczegółowym przedstawieniu rozwiązań technicznych i ekonomicznych. Teraz dopiero dokonuje się niezbędnych obliczeń statycznych, sporządza się projekty wszystkich instalacji, ewentualnie uzupełnia się lub poprawia kosztorys orientacyjny.
Rysunki projektu technicznego sporządza się zasadniczo w podz. 1 :100 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Projekt techniczny, po wszystkich uzgodnieniach, ponownie przedkłada się służbie architektoniczno-budowlanej, która może rozpatrywać go w obecności inwestora, projektanta i przyszłego wykonawcy. Szczególnie ważne projekty podlegają akceptacji MB i PMB.
Najpóźniej w ciągu miesiąca od daty przedłożenia projektu służba architektoniczno-budowlana akceptuje go lub zgłasza swoje zastrzeżenia, które powinny być uwzględnione. Jeżeli z żądaniem służby architektoniczno-budowlanej inwestor lub projektant nie zgadzają się, wówczas mają prawo odwołać się do MB i PMB, które wydaje decyzję ostateczną.
Po zatwierdzeniu projektu technicznego można przystąpić do sporządzania projektu roboczego, który ma być dokładną podstawą do wykonania robót. Projekt roboczy sporządza się zasadniczo w podziałce 1 : 50, a rysunki poszczególnych elementów i detali w różnych podziałkach, np.: 1 : 50, 1 : 20, 1 :10, 1 :5, a jeśli chodzi o dokładne przedstawienie detali - 1:1 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do rysunków roboczych załącza się często specyfikację materiałów i niezbędnych urządzeń. Na podstawie rysunków roboczych sporządza się dokładny kosztorys - szczegółowy.
Dla obiektów mniejszych dokumentację projektowo-kosztorysową sporządzać można w dwóch stadiach:
1) projekt wstępny,
2) projekt techniczno-roboczy, a nawet w jednym stadium jako projekt techniczno-roboczy.
W tym wypadku kosztorys sporządzany jest bezpośrednio po wykonaniu projektu.

Projekty techniczne i techniczno-robocze, które sporządzone są przez państwowe biura projektów, mogą nie być zatwierdzane przez terenową służbę architektoniczno-budowlaną, lecz przez orzekające zespoły tych biur. Zespoły te powołują biura projektowe na podstawie upoważnienia Głównego Architekta Województwa - miasta wyłączonego z województwa. Projekty wykonane poza państwowymi jednostkami projektującymi muszą być każdorazowo sprawdzane i zatwierdzane przez służbę architektoniczno-budowlaną, za specjalną opłatą, którą ponosi inwestor (z wyjątkiem projektów typowych) (uprawnienia budowlane).
Po zaakceptowaniu projektu i ostatecznym przyjęciu go przez inwestora pozwolenia na budowę udziela służba architektoniczno-budowlana.

Zleceniodawca

Wykonawstwo robót budowlanych może być prowadzone:
- sposobem gospodarczym,
- sposobem zleconym (program egzamin ustny).

Jeżeli zleceniodawca posiada odpowiednie środki, ażeby sam własnymi siłami wykonywać roboty budowlane, wówczas wykonuje je sposobem gospodarczym. Tym sposobem budowane są obiekty przeznaczone do własnego użytku przedsiębiorstw budowlanych. Często również szkoły budowlane, a nawet większe zakłady i fabryki same wykonują dla siebie remonty, a nawet drobniejsze inwestycje, jeżeli ten sposób wykonania robót jest tańszy. Niekiedy zakłady produkcyjne wolą wykonywać roboty budowlane sposobem gospodarczym dlatego, że w ten sposób unikają wprowadzenia obcych ludzi na swój teren (opinie o programie).

Jeżeli zleceniodawca nie posiada odpowiednich środków, aby wykonać jakieś roboty siłami własnymi, wówczas zleca je wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom budowlanym. Jest bowiem rzeczą oczywistą, że przedsiębiorstwa budowlane mogą wykonać roboty, leżące w zakresie ich specjalizacji, znacznie lepiej, szybciej i taniej, aniżeli inwestorzy, którzy nie są wyspecjalizowani w danym zakresie robót (segregator aktów prawnych).
Zleceniodawca, wykonując roboty sposobem gospodarczym, może oczywiście przyjąć do ich wykonywania pewną liczbę nowych pracowników, a nawet może zlecić pewne partie robót samodzielnym rzemieślnikom, jednak sam ponosi odpowiedzialność za całość prac, sam załatwia wszelkie formalności związane z budową i najczęściej sam czyni starania o materiały.

Zlecanie robót może odbywać się trzema sposobami:
- z wolnej ręki,
- na drodze urzędowej,
- na drodze przetargu (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami