Blog

19.04.2021

Projekt wstępny

W artykule znajdziesz:

Projekt wstępny

Projekt wstępny

Przy powiatowych wydziałach działają zespoły lub pracownie urbanistyczne, które opracowują projekty szczegółowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz projekty wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi.
Odmienna organizacja służby architektoniczno-budowlanej jest na terenie m. st. Warszawy, gdzie powołano Wydział Architektury, Nadzoru Budowlanego i Geodezji jako II instancję i dzielnicowe Wydziały Architektury, Nadzoru Budowlanego i Geodezji jako I instancję tej służby (program uprawnienia budowlane na komputer).

Służba architektoniczno-budowlana m. st. Warszawy nie obejmuje swym działaniem spraw wykonawstwa budowlano-montażowego i materiałów budowlanych, natomiast jest połączona w jednym wydziale ze służbą geodezyjną.
Inwestycje ze względu na ich znaczenie gospodarcze dzielimy na centralne i terenowe. Inwestycje o dużym znaczeniu ogólnopaństwowym, przewidziane centralnym planem gospodarczym, zaliczamy do centralnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Inwestycje o znaczeniu lokalnym, objęte planami terenowymi, zaliczamy do terenowych. Podział ten jest o tyle ważny, że tryb zatwierdzania obu rodzajów inwestycji jest odmienny. Tak więc założenia projektowe dla inwestycji centralnych, o wyjątkowo dużym znaczeniu ogólnopaństwowym, zatwierdza Rada Ministrów, natomiast o mniejszym znaczeniu ogólnopaństwowym zatwierdzają odpowiedni ministrowie, i tak w zakresie chemii - minister przemysłu chemicznego, w zakresie szkolnictwa - minister oświaty itd. Założenia projektowe w zakresie inwestycji terenowych zatwierdzają prezydia wojewódzkich rad narodowych, na których terenie mają one powstać. Dopiero po zatwierdzeniu założeń projektowych oraz po uzyskaniu lokalizacji szczegółowej inwestor ma prawo zlecić wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej właściwemu biuru projektów (uprawnienia budowlane).

Dokumentację projektowo-kosztorysową na duże obiekty inwestycyjne sporządza się w trzech stadiach:
a. Projekt wstępny.
b. Projekt techniczny.
c. Rysunki robocze.

Celem stadialnego opracowywania projektu jest stopniowe przechodzenie od rzeczy ogólnych do szczegółowych. Takie postępowanie jest uzasadnione logiką i powinno być stosowane w każdej naszej działalności. Tak więc np. każdy dobry rysownik rozpoczyna swą pracę najpierw od ogólnego szkicu, w którym stara się wyznaczyć osie, uchwycić główne proporcje, a dopiero potem opracowuje szczegóły (program egzamin ustny).

Plan zagospodarowania terenu

W projekcie wstępnym przedstawia się ogólny zarys rozwiązań technicznych i ekonomicznych, uzgodniony z inwestorem i organami służby architektoniczno-budowlanej. W trakcie uzgadniania i dyskusji zachodzi często konieczność dokonania pewnych zmian i przeróbek, co w stadium początkowym jest rzeczą stosunkowo łatwą, projekt bowiem nie jest jeszcze wykończony ostatecznie (opinie o programie).

Projekt wstępny dla budownictwa ogólnego zawierać powinien:
1) Plan orientacyjny w podziałce 1 : 5 000 lub 1 :10 000 z zaznaczeniem połączeń komunikacyjnych.
2) Plan sytuacyjny w podz. od 1 : 500 do 1 : 2000 z naniesieniem istniejących budynków, dróg i uzbrojenia terenu.
3) Ważniejsze rzuty, przekroje i elewacje w podz. 1 : 200.
4) Charakterystykę ukształtowania terenu.
5) Opis techniczny.
6) Powierzchnię zabudowy, powierzchnię użytkową, kubaturę.
7) Orientacyjny koszt budowy, ustalony na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów.
8) Dane o materiałach miejscowych.
9) Ważniejsze wskaźniki techniczno-ekonomiczne (segregator aktów prawnych).

W zakresie budownictwa przemysłowego projekt wstępny jest znacznie bogatszy. Powinien on zawierać ponadto następujące dane:
- Uzasadnienie ekonomiczne przyjętego wariantu.
- Dane o technologii zakładu.
- Dane o rozwiązaniach energetycznych i instalacyjnych.
- Plan zagospodarowania terenu (promocja 3 w 1).

W czasie sporządzania projektu wstępnego należy uzgodnić z odpowiednimi instytucjami różne problemy, jak zaopatrzenie w wodę i energię, odprowadzenie ścieków, połączenia transportowe itp. Należy również zebrać dane o istniejących materiałach miejscowych, gdyż może to wpłynąć na wybór rodzaju konstrukcji.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami