Blog

01.09.2019

Projekt wykonawczy

W artykule znajdziesz:

Ważne pojęcia i zagadnienia pojawiające się podczas budowy obiektu mieszkalnego

Rozpoczynając budowę domu należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów, związanych z projektem, jak i również przyswoić pokaźną ilość informacji, wiadomości i zagadnień. W ostatecznym rozrachunku to właśnie do inwestora należy wybór projektu (program na komputer). Podstawowa wiedza związana z tematyką pomoże wybrać dobrze stworzony projekt, który z kolei umożliwi wytworzyć komfortowy obiekt użytkowy w sposób komfortowy i bezpieczny.

Pojęcia, na które w szczególności należy zwrócić uwagę

Projekt wykonawczy

Jednym z charakterystycznych zagadnień jest dymoszczelność (program na telefon). Kwestia dymoszczelności to efekt zatrzymania i przeciwstawiania się przenikaniu dymu i innych gazów przez elementy konstrukcyjne budynku. Poziom lub klasa dymoszczelności może tyczyć się drzwi czy ścianek działowych. W celo określenia rodzaju dla materiałów oraz ich poziomu nieprzepuszczania stworzono klasy dymoszczelności. Klasy te pokazują jak bardzo dany materiał jest odporny na przenikanie konkretnych gazów (program egzamin ustny).

Klasy dymoszczelności odnosi się do przegród komunikacyjnych

Drzwi posiadają dwa rodzaje dymoszczelności:
- klasa Sm - gdzie maksymalna prędkość przepływu dymu wynosi 20-30 m3/h (opinie o programie).
- klasa Sa - 3 m3/h/metr bieżący.
Tworząc projekt, szczególnie budowy pomieszczenia użytkowego, publicznego, należy zaplanować rozmieszczenie przegród komunikacyjnych, a także określić potrzeby związane z dymoszczelnością oraz ograniczeniem rozprzestrzeniania się ognia (segregator aktów prawnych). Zabieg ten należy wykonać odpowiednio wcześnie i dopasować elementy do innych części i rozwiązań budynku. Kolejnym elementem i pojęciem ważnym podczas budowy obiektu jest strop, czyli poziomy układ konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje i piętra budynku. Strop pełni wiele funkcji takich jak: przenoszenie odciążeń, zwiększenie sztywności budynku, stworzenie podłoża dla posadzek, ograniczanie rozprzestrzeniania się ognia, itp. Stropy można podzielić na kilka rodzajów a jednym z tradycyjnych jest strop Kleina. Jest to konstrukcja składająca się z belek stalowych oraz płyt między belkowych z cegły pełnej lub kratówki (promocja 3  w 1). Trudno jest określić wytrzymałość stropu Kleina gdyż jest ona zależna jest od sposobu umieszczenia płyt, a konstrukcje można dodatkowo wzmocnić.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami