Blog
Projekt wzorcowy układu
W artykule znajdziesz:
Projekt wzorcowy układu
Odrębną grupę pojęć w budownictwie tworzą pojęcia dotyczące systemu oraz stopni typizacji poszczególnych obiektów (program uprawnienia budowlane na komputer). Na ogół przyjęte zostało, że obiekty typizuje się w seriach wyznaczanych najczęściej występującymi parametrami, np. wykonuje się projekty typowe dla kotłowni o wielkościach 2, 3 i 4 kotły typu La Monte’a na 2500000 kg/kal wydajności, projekty typowe dla hoteli robotniczych stałych na 100, 200 i 300 mieszkańców, typizuje się prefabrykowane okna żelbetowe jako elementy 1, 2- i 3-kwaterowe, co pozwala na uzyskanie różnorodnych zestawów itd.
Dla tych serii projektów ustalono siedmio- stopniowy system typizacji, który w zależności od gabarytów przestrzennych oraz od wybranych parametrów technicznych stanowi każdorazowo ustalany całokształt prac nad projektami typowymi. Stopniami tymi są następujące opracowania w formie projektów:
- projekt wzorcowy układu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- projekt fragmentu powtarzalnego,
- projekt powtarzalny do adaptacji,
- projekt powtarzalny,
- projekt z zastosowaniem elementów typowych,
- projekt z sekcji lub segmentów typowych,
- projekty typowe serii.
Poniżej podano bliższe określenia poszczególnych pojęć.
Projekt wzorcowy układu. Opracowanie jego polega na stypizowaniu projektu koncepcyjnego w skali 1: 200 lub 1: 400 wraz ze schematem konstrukcyjnym, stanowi on niejako wzorzec ilustrujący normatywy i służy jako podstawa do dalszego opracowywania poszczególnych projektów indywidualnych (uprawnienia budowlane). Stosuje się go w wyjątkowych przypadkach, przy skomplikowanych funkcjach użytkowych, a także przy obiektach o dominującym dla otoczenia wyrazie architektonicznym.
Projekt fragmentu powtarzalnego. Opracowanie zawiera poza projektem koncepcyjnym (podobnie jak projekt wzorcowy układu), przepracowane ściśle zespoły funkcjonalne w formie projektu powtarzalnego, np. sale operacyjne wraz z pomieszczeniami pomocniczymi dla szpitali różnych wielkości. W zasadzie dokumentacja ta przewiduje wykonawstwoczęściowo uprzemysłowione oraz adaptację do warunków wynikających z założeń lub do warunków miejscowych (program egzamin ustny).
Projekt powtarzalny
Projekt powtarzalny do adaptacji. Opracowanie obejmuje dokumentację architektoniczno budowlaną z możliwością jej uzupełnień w zależności od warunków miejscowych. Stosuje się dla obiektów realizowanych na różnych terenach i w różnym otoczeniu oraz dla obiektów o stypizowanej funkcji, np. portiernie, biurowce itp. Wykonawstwo jest w zasadzie oparte na metodach częściowo tradycyjnych, częściowo uprzemysłowionych (opinie o programie).
Projekt powtarzalny. Opracowanie obejmuje pełną dokumentację roboczą z wariantami rozwiązań posadowienia, elewacji, dachów itp. Stosuje się dla obiektów o częstej powtarzalności, identycznym przeznaczeniu i znacznym rozrzucie terenowym, np. szkoły podstawowe itp. Wykonawstwo przewiduje posługiwanie się elementami tradycyjnymi z możliwością częściowego uprzemysłowienia.
Projekt z zastosowaniem elementów typowych. Opracowanie obejmuje projekt indywidualny z zastosowaniem elementów znormalizowanych i typowych, uzyskanych drogą uprzemysłowionego wykonawstwa. Stosuje się dla obiektów nie typowych, lecz im towarzyszących lub je uzupełniających. Projekt uwzględnia w szerokim zakresie wykonawstwo uprzemysłowione (segregator aktów prawnych).
Projekt z sekcji lub segmentów typowych. Opracowanie polega na sporządzeniu dokumentacji typowej wraz z rysunkami warsztatowymi i montażowymi dla wykonania powtarzalnych części obiektu. Stosuje się dla obiektów o dużym stopniu typizacji i masowej powtarzalności, np. w halach produkcyjnych, budownictwie mieszkaniowym itp. Wykonawstwo uprzemysłowione o ściśle opracowanych metodach montażu.
Projekty typowe serii. Polegają na sporządzeniu dokumentacji typowej wraz z rysunkami warsztatowymi i montażowymi do wykonania w pełni poszczególnych obiektów.
Następną grupą pojęć używanych w typizacji są: karta informacyjna, katalog, album i komplet, które zostały uznane jako podstawowe formy rozpowszechniania opracowań typowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32