Blog

Sztuka budowlana zdjęcie nr 2
18.10.2022

Projekt zagospodarowania placu budowy

W artykule znajdziesz:

Sztuka budowlana zdjęcie nr 3
Projekt zagospodarowania placu budowy

Bezpośredni i decydujący wpływ na zagospodarowanie placu budowy ma technologia wykonywania zasadniczych procesów produkcyjnych przy wznoszeniu obiektu oraz kolejność i czas wykonywania poszczególnych rodzajów robót, zgodnie z harmonogramem budowy (program uprawnienia budowlane na komputer). Plac budowy powinien być zagospodarowany w sposób umożliwiający wykonanie wszystkich procesów produkcyjnych według zaprojektowanych technologii przy uwzględnieniu wykorzystania stałego zaplecza przedsiębiorstwa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Projekt zagospodarowania placu budowy składa się z części obliczeniowej i opisowej oraz części graficznej. Obliczenia określają wielkości poszczególnych elementów zagospodarowania (pomieszczeń sanitarno-bytowych i biurowych, magazynów, składowisk materiałów i prefabrykatów, warsztatów, wytwórni pomocniczych itp.) jak również zapotrzebowanie wody, energii elektrycznej, pary, sprężonego powietrza oraz liczbę i cechy charakterystyczne maszyn i urządzeń, które mają obsługiwać budowę (uprawnienia budowlane).

W części graficznej (plan sytuacyjny) uwidocznione jest usytuowanie poszczególnych obiektów i urządzeń zagospodarowania placu budowy, a w szczególności:

  1. układ torów żurawi wieżowych z zaznaczeniem potrzebnych torowisk do przeprowadzenia żurawia z jednego obiektu na drugi,
  2. budynki prowizoryczne (baraki biurowe i socjalne, magazyny, wiaty itp.),
  3. place składowe na materiały, prefabrykaty itp.,
  4. ogrodzenia placu budowy,
  5. drogi wewnętrzne, dojazdy do miejsc składowania materiałów,
  6. urządzenia transportu pionowego (żurawie, wyciągi itp.),
  7. zmechanizowane zespoły urządzeń (punkty mieszania betonów i zapraw itp.),
  8. doprowadzenia prowizorycznej sieci energii elektrycznej i wody od głównych tras zasilających całość budowy do poszczególnych punktów pobierania,
  9. urządzenia do prowadzenia robót w okresie zimowym (program egzamin ustny).

Posiadanie planu zagospodarowania placu budowy

Podkreślić należy, że plan zagospodarowania placu budowy powinien być w miarę postępu robót korygowany i dostosowywany do nowych potrzeb budowy, w wyniku czego niektóre place składowania materiałów mogą w dalszych okresach budowy zmieniać swoje przeznaczenie, część budynków prowizorycznych może stać się zbędna i ulec rozbiórce, mechanizmy i urządzenia mogą być przeniesione na nowe miejsce robót (opinie o programie).

W żadnym jednak przypadku nie dopuszcza się do lokalizowania zaplecza stałego lub półstałego oraz obiektów i urządzeń zagospodarowania placu budowy w miejscach budowy stałych obiektów lub w miejscach budowy zasadniczego uzbrojenia terenu.

Posiadanie planu zagospodarowania placu budowy jest koniecznym warunkiem rozpoczęcia jakichkolwiek czynności na budowie. Kierownik budowy nie ma prawa przyjmować żadnych materiałów ani przystąpić do budowy baraku, szopy lub innego obiektu prowizorycznego na placu budowy, jeśli nie ma projektu zagospodarowania terenu (segregator aktów prawnych).

Każdy projekt zagospodarowania placu budowy powinien być przez kierownika budowy szczegółowo przeanalizowany pod kątem widzenia możliwych do wprowadzenia oszczędności. Kierownik powinien dokładnie zbadać, czy zaplanowane urządzenia są niezbędne albo czy nie można ich ograniczyć lub uprościć.

W projektach zagospodarowania placu budowy należy w miarę możliwości przewidzieć wykorzystanie istniejących i przeznaczonych do realizacji stałych dróg kołowych, sieci energetycznych i wodociągowo-kanalizacyjnych, jak również budynków istniejących i projektowanych w granicach placu budowy na pomieszczenia administracyjne, socjalno-bytowe i magazynowe (promocja 3 w 1).

Ponadto do zagospodarowania placu budowy należy używać w jak najszerszym zakresie budynków przenośnych, przystosowanych do łatwego montażu, demontażu i przewozu, jak również stypizowanych elementów i urządzeń inwentaryzowanych. W miastach, w ograniczonych warunkach terenowych, zachodzi niekiedy potrzeba zajęcia na pewien czas dla celów zagospodarowania placu budowy zieleńców, chodników, względnie nawet części lub całej ulicy czy placu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sztuka budowlana zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sztuka budowlana zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sztuka budowlana zdjęcie nr 8 Sztuka budowlana zdjęcie nr 9 Sztuka budowlana zdjęcie nr 10
Sztuka budowlana zdjęcie nr 11
Sztuka budowlana zdjęcie nr 12 Sztuka budowlana zdjęcie nr 13 Sztuka budowlana zdjęcie nr 14
Sztuka budowlana zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sztuka budowlana zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sztuka budowlana zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami