Blog

Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 2
22.06.2018

Projekt zagospodarowania terenu przy adaptacji gotowego projektu

W artykule znajdziesz:

Projekt zagospodarowania terenu przy adaptacji gotowego projektu


Każdy gotowy projekt domu należy zaadaptować do lokalnych warunków działki oraz miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, która wydawana jest przez gminę. W trakcie adaptacji projektu architekt powinien wykonać projekt zagospodarowania terenu, czyli wpisać budynek w już istniejącą infrastrukturę. Jest dokument stanowiący część projektu budowlanego. Bez projektu zagospodarowania terenu projekt budowlany jest niekompletny i nie może stanowić podstawy do wydania zgody na budowę. Projekt zagospodarowania terenu może być wykonany wyłącznie przez uprawnionego architekta – najlepiej, jeśli jest to ten sam architekt,, który wykonuje adaptację projektu i zna teren oraz wymagania urzędu.
Przed zleceniem architektowi wykonania adaptacji, należy zatrudnić geodetę, który wykona mapę przeznaczoną do celów projektowych. Mapę zasadniczą można znaleźć w wydziałach kartografii i geodezji, ale może okazać się, że jest ona nieaktualna, dlatego taż ważne jest zweryfikowanie przez geodetę danych z mapy i porównanie ich ze stanem faktycznym na działce budowlanej. Najczęściej uaktualnienia dotyczą elementów uzbrojenia tereny, granic własności działki oraz istniejącej zabudowy na sąsiednich działkach. Po wykonaniu i zaznaczeniu na mapie pomiarów terenu jest ona przyjmowana przez wydział geodezyjny i opatrywana klauzulą o możliwości wykorzystania do celów projektowych.
Mapę zagospodarowania terenu, przeznaczoną do celów projektowych, należy przekazać architektowi, który dokonuje adaptacji. Ponadto należy mu przekazać decyzję o warunkach zabudowy łącznie z projektem architektonicznym w czterech egzemplarzach. Projekt zagospodarowania terenu najczęściej wykonywany jest w skali 1:1000 lub 1:500, aby dobrze widoczna była cała planowana oraz istniejąca zabudowa. Ponadto na mapie muszą być zaznaczone granice działki oraz jej usytuowanie względem stron świata i sąsiedniej zabudowy. Konieczne jest też naniesienie obrysu planowanego budynku.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 7 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 8 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 9
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 10
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 11 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 12 Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 13
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tarcie wewnętrzne zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami