Blog

09.08.2018

Projektowanie i wykonanie garażu podziemnego

W artykule znajdziesz:

Projektowanie i wykonanie garażu podziemnego


Garaże podziemne
Od około dekady w Polsce powstaje mnóstwo nowych osiedli, budowanych przez tak zwanych deweloperów. Standardem stało się dobre wyposażenie bloków, z których składają się osiedla deweloperskie. Na przykład niemal każdy budynek powinien posiadać podziemny garaż, w którym samochody będą mogli parkować jego mieszkańcy. Sprawdźmy, jakie wymogi taki garaż powinien spełniać.
Najważniejsza rzecz to odpowiednia wentylacja. Ponieważ garaż znajduje się w podziemiach, nie ma tam wystarczająco dobrej samoistnej wymiany powietrza. Natomiast wjeżdżające i wyjeżdżające samochody emitują spaliny, które - jeśli zgromadzą się w wystarczający stężeniu - mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla przebywających tam osób. Garaż jednoprzestrzenny powinien więc posiadać rozbudowany system wentylacji, która najczęściej występuje w formie rurociągów zamontowanych pod sufitem, w których co pewien odstęp montowana jest kratka wentylacyjna. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko usuwane są trujące spaliny, ale też na przykład wybuchowe opary paliwa, które mogą ulatniać się z nieszczelnych baków, nie wspominając już o gazie LPG.
Garaże powinny mieć też odpowiednio zorganizowane wjazdy, wyjazdy, a także trasy, którymi będą poruszać się kierowcy. Absolutnie nie może być tutaj tak zwanej wolnej amerykanki. Mniej więcej na środku przestrzeni garażowej, od głównego wjazdu prowadzić powinna droga manewrowa. Ważne, by nie można było na niej rozwijać zbyt dużych prędkości, wskazane są więc progi zwalniające. Dzięki temu będzie bezpieczniej dla osób, które po opuszczeniu swoich aut udają się do wyjścia pieszo. Od głównej drogi należy poprowadzić odgałęzienia, a przy nich wyznaczyć miejsca na pozostawienie pojazdów.
Projektowanie i wykonanie garażu podziemnego to swego rodzaju sztuka. Niestety w niektórych budynkach obserwuje się garaże robione na przysłowiowego chybcika, gdzie brakuje sprawnej wentylacji, drogi manewrowe są słabo oznaczone, nie ma na nich progów zwalniających, a także nie są prawidłowo oznakowane wyjścia ewakuacyjne.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami