Blog

10.02.2022

Walcowanie i kalandrowanie

W artykule znajdziesz:

Walcowanie i kalandrowanie

Znanych jest szereg urządzeń do ciągłego mieszania i przygotowania tworzyw sztucznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Granulowanie za pomocą noży obrotowych bezpośrednio na głowicy wytłaczarki jest możliwe tylko w przypadku kilku tcrmoplastów (polichlorek winylu, polietylen), niektóre zaś wymagają uprzednio ochłodzenia przed cięciem (np. polistyren). W tym przypadku granulator musi być oddzielny i inaczej skonstruowany, gdyż odciąga on za pomocą wałków i tnie na zimno wytłoczone żyłki tworzywa.

Walcowanie i kalandrowanie jest bardzo pospolitą i wydajną metodą produkcji, stosowaną szeroko w przemyśle tworzyw sztucznych i gumowym, mającą szczególne znaczenie w przetwórstwie polichlorku winylu. Do walcowania służy walcarka typowe urządzenie znane od lat w przemyśle gumowym - z dwoma poziomymi ogrzewanymi walcami (przeważnie z frykcją), a do kalandrowania - kalander składający się z zespołu ogrzewanych walców o różnych układach. Typowe zastosowanie walcarek i kalandra czterowalcowego w układzie „F”, na którym przedstawiono schemat produkcji folii „zbrojonej” wielowarstwowej lub elastycznych wykładzin podłogowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Folię pojedynczą (miękką, twardą lub półtwardą) również produkuje się najczęściej na takim kalandrze, lecz wtedy nie wprowadza się na kalander folii dodatkowej lub tkaniny z wałka 5, a więc przebieg procesu jest prostszy i może być znacznie szybszy (do 30 m/min) (uprawnienia budowlane). W tym układzie miesza się na gorąco wszystkie składniki i żeluje wstępnie w specjalnej ugniatarce zamkniętej ze stemplem. Podżelowana masa spada na umieszczoną pod nią walcarkę, a po przewalcowaniu dwa noże tarczowe u skraju walcarki odcinają ciągle pas gorącej masy przerzucanej przenośnikiem na drugą walcarkę (program egzamin ustny).

Folie grubsze

Po ponownym przewalcowaniu masy następuje ponowne odcinanie pasa masy i przerzucanie na kalander, gdzie masę kalandruje się w folię. Folię tę po ochłodzeniu, skontrolowaniu i obcięciu brzegów nawija się na wałek. Taki ciąg produkcyjny jest bardzo wydajny, gdyż jest szybki i całkowicie zautomatyzowany, a przerabiana masa nie ochładza się prawie podczas zdejmowania z jednego urządzenia i podawania na drugie (opinie o programie).

Folie grubsze (ok. 2 mm) lub płyty kalandruje się na kalandrach o dużej średnicy walców w układzie „V”, a płytki podłogowe o dużej ilości napełniaczy (twarde) - na kilku małych kalandrach dwuwalcowych. Ten ostatni układ uwzględnia również wycinanie płytek oraz zwracanie do produkcji wszystkich odpadów powstałych po wycięciu płytek.

Do produkcji płytek podłogowych wg tej metody stosuje się polichlorek winylu lub kopolimery chlorku winylu z octanem winylu lub styrenem. Stosowanie tych kopolimerów jest bardziej racjonalne, gdyż pozwala na skrócenie czasu produkcji płyt oraz zwiększenie ilości napełniaczy, a tym samym obniżenie kosztów produkcji (segregator aktów prawnych). Skrócenie czasu produkcji wiąże się z obniżeniem temperatury przerobu do 120-M40°C, podczas gdy przy polichlorku winylu wymagana jest temperatura 165-180°C. Opisana wyżej metoda produkcji płyt podłogowych z PCW może być również zastosowana do bardzo tanich płyt asfaltowych, których spoiwem jest trudnotopliwy czarny asfalt.

Wykładziny podłogowe wielowarstwowe produkuje się najczęściej przez kalandrowanie folii o grubości 0,06 mm i następnie łączy kilka warstw folii na specjalnym urządzeniu lub na prasach bębnowych (promocja 3 w 1). Przy tej metodzie można zastosować do spodnich warstw bardzo dużo tanich napelniaczy, natomiast jako górną warstwę stosuje się folię bez napelniaczy i z dobrymi nie migrującymi zmiękczaczami, co zapewnia otrzymanie wykładzin wysokiej jakości. Wytłaczanie należy do najpospolitszych metod przetwórstwa termoplastów, chociaż ostatnio metodę tę zaczyna się stosować również do tworzyw utwardzalnych. Najczęściej stosuje się do tego celu wytłaczarki jedno- lub dwuślimakowe, w których przez obroty ślimaka w cylindrze termoplast zostaje wciągnięty, splastyfikowany i wytłoczony przez otwór (lub otwory) ustnika.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami