Blog
Projektowanie modularne
W artykule znajdziesz:
Pomijając pewną ilość przypadków, dostatecznie już zbadanych w praktyce i zwykle rozwiązywanych jednoznacznie, projektowanie modularne przyjmuje jako najogólniejszą zasadę powiązanie elementów i części budowli z siatkami modularnymi w sposób wynikający z ich technicznych właściwości, lecz nie zawsze determinuje sposób tego powiązania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szereg przykładów stosowania koordynacji modularnej podanych w niniejszym opracowaniu, mimo często dość afirmatywnej formy ich opisu, traktować należy jako przykłady pewnych sposobów wymiarowania opartego na wielkościach modularnych, sposobów uznanych obecnie przez autora za najwłaściwsze, które jednakże mogą być zastąpione przez inne sposoby, będące wynikiem bardziej przemyślanego lub zręczniejszego podejścia do zagadnienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projektowanie modularne, dając jako rezultat wysoki stopień typizacji elementów i części budowli, wymaga od projektanta jak naj czynniej szego, pozbawionego doktrynalności, podejścia do tematu, przy równoczesnej konieczności jak najgruntowniejszej znajomości zasad operowania przyjętym tworzywem budowlanym (uprawnienia budowlane).
O właściwości przyjętego sposobu stosowania koordynacji modularnej decyduje jedynie osiągnięty efekt techniczno-ekonomiczny. Efekty stosowania koordynacji modularnej przede wszystkim powinny ujawniać się w czasie realizacji obiektu, a nie podczas jego projektowania; tym usprawiedliwić można fakt, że dobrze zrozumiany cel, jakim jest obniżenie kosztu inwestycji, spowodować może w specjalnych przypadkach nie tylko indywidualny sposób stosowania koordynacji modularnej, ale i stosowanie specjalnych, dla danej tylko inwestycji właściwych, wielkości modułowych jeśli tylko może to przynieść pożądane rezultaty ekonomiczne (program egzamin ustny).
Bezpośrednie efekty w pracy
Bezpośrednie efekty w pracy nad projektem przejawiają się zarówno w znacznej oszczędności czasu, poświęcanego na wymiarowanie, jak i w możliwości wyeliminowania rysunków w podziałce 1 : 50 i poprzestania na rysunkach schematycznych w podziałce 1 : 100 oraz podporządkowanych im szczegółach w podziałce 1 : 20 do 1 : 1. Ze strony czynników wykonawstwa budowalnego oczekiwać należy zwiększonego zainteresowania zagadnieniem koordynacji modularnej, ingerencji i pomocy w pracach teoretycznych nad tym zagadnieniem, wreszcie zaprzestania masowej produkcji wyrobów budowlanych, których wymiary nie są podporządkowane ustalonym wielkościom modularnym. (Oczywiście z uwzględnieniem okresu czasu potrzebnego na amortyzację urządzeń, produkujących obecnie elementy i wyroby budowlane wg wymiarów niemodularnych) (opinie o programie).
W dziedzinie wielkości modularnych należy stwierdzić, że konieczne jest jak najszybsze ich ustalenie w sposób możliwie prawidłowy; choćby miało to pociągnąć za sobą zmianę szeregu ustaleń normowych, będzie zawsze korzystniejsze niż dotychczasowy stan chaosu (segregator aktów prawnych).
Obecne niezwiązanie wymiarów modułów z wymiarami cegły oraz wyrobów budowlanych pochodnych pod względem wymiarowym od cegły, mimo przyjęcia szeregu kompromisowych założeń zastępczych, powoduje:
- w projektowaniu - częściowe anulowanie korzyści, jakie daje stosowanie modułu podstawowego - przede wszystkim wskutek wyeliminowania przy szeregu czynności projektowych automatyzmu, jaki zapewnia pełna koordynacja modularna, i dalej wskutek komplikacji zachodzących przy rozmieszczeniu i wymiarowaniu otworów przewodów wentylacyjnych i dymowych;
- w wykonawstwie - konieczność przyswojenia sobie skomplikowanych zasad odczytywania zastępczego wymiarowania - bądź rezygnacja z racjonalizacji, jaką daje stosowanie łat modularnych, dalej konieczność masowego przycinania cegieł i elementów budowlanych przy wznoszeniu wąskich filarów (albo rezygnacja ze znormalizowanej modularnie stolarki), wreszcie ewentualne komplikacje przy precyzyjniejszych konstrukcjach, spowodowane znacznymi niekiedy odchyleniami wymiarów na budowie od wymiarów modularnych (np. 25 cm zamiast 19 lub 29 cm; 64 cm zamiast 59 lub 69 cm) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32