Blog
Powłoki jednowarstwowe
W artykule znajdziesz:
Powłoki jednowarstwowe
Izolację z asfaltu lanego stosuje się zasadniczo do izolowania powierzchni poziomych lub o małym nachyleniu, które najczęściej spełniają równocześnie rolę posadzek w podziemiach, na tarasach, balkonach, dziedzińcach z podziemiami itp. Tego rodzaju izolacja może znaleźć zastosowanie jedynie wówczas, gdy nie ma parcia wody, powodującego odrywanie warstwy asfaltowej od podłoża. Należy jednak liczyć się z tym, że na skutek małej odporności na wpływy wahań temperatury izolacji z asfaltu lanego mogą powstać pęknięcia powodujące utratę wodoszczelności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolacje z asfaltu lanego stosuje się także na powierzchniach ścian, stropów itp. przy mniejszym zawilgoceniu, jeśli możliwość nawet czasowego parcia wody jest wykluczona i gdy asfalt nie będzie podlegać szkodliwym naprężeniom rozciągającym i ścinającym jak również drganiom i działaniu zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Jak wspomniano wyżej, izolacje z asfaltu lanego mogą być jedno- lub kilkuwarstwowe. Powłoki jednowarstwowe zaleca się stosować przy mniejszym zawilgoceniu, powłoki zaś o większej ilości warstw niż dwie stosuje się rzadko (w przypadku gdy chodzi o szczególne zabezpieczenie obiektu przed wilgocią) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Roboty przy układaniu lekkich izolacji bez wkładek powinny być stale nadzorowane. Należy sprawdzić czy powłoka gruntująca i poszczególne warstwy izolacji lekkiej zostały ułożone zgodnie z zasadami wykonawstwa robót izolacyjnych i z przepisami normy polskiej. Dopiero potem mogą być wykonywane następne roboty.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie świeżo ułożonej izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dotyczy to przede wszystkim izolacji posadzek, po których chodzi się przenosząc materiał itp. bez odpowiedniego zabezpieczenia posadzki. Posadzkę można zabezpieczyć układając na niej arkusze dykty, do których od dołu przymocowuje się zwilżoną uprzednio papę. Robotnicy zatrudnieni przy robotach izolacyjnych powinni nosić gumowe obuwie, aby uniknąć uszkodzenia izolacji.
Lekkie izolacje bez wkładek
Lekkie izolacje bez wkładek stosuje się:
- jako zewnętrzną izolację przeciwwilgociową ścian w podziemiach różnych budynków i budowli (izolacje pionowe),
- jako izolację przeciwwilgociową posadzek i podłóg w podziemiach i budynkach niepodpiwniczonych,
- jako izolację przeciwwilgociową budowli podziemnych (przepusty, tunele pod nasypami), gdy nie jest wymagane zupełne zabezpieczenie budowli przed wilgocią, oraz
- jako izolację wewnętrzną ścian zbiorników na wodę lub ścieki, gdy izolacja bitumiczna ma stanowić dodatkową warstwę wodoszczelną konstrukcji żelbetowej (wykonanej z wodoszczelnych betonów otynkowanych wyprawą wodoszczelną), albo też ma zabezpieczyć te konstrukcje przed korodującym działaniem agresywnych związków chemicznych (uprawnienia budowlane).
Lekkie izolacje bitumiczne bez wkładek stosuje się najczęściej bez warstw ochronnych. W przypadku jednak możliwości uszkodzenia mechanicznego należy zastosować warstwy ochronne tego typu, jaki jest stosowany przy izolacjach ciężkich z wkładkami. Można też izolację zabezpieczyć przed spływaniem za pomocą tkaniny jutowej impregnowanej lub z przędzy szklanej (program egzamin ustny).
Jeżeli przyczółki, skrzydła, mury oporowe i ich fundamenty wykonane są z wodoszczelnego betonu na wysokość, na jaką są przysypane ziemią, to można zrezygnować ze specjalnej warstwy izolacyjnej. W takim przypadku jednak budowle powinny być zasypane możliwie jak najbardziej przepuszczalnym materiałem, aby przesączająca się woda opadowa mogła być jak najszybciej odprowadzona i nie ulegała spiętrzaniu (opinie o programie).
Jeśli powyższe warunki nie mogą być spełnione, to powierzchnie tych budowli stykające się z ziemią należy zaopatrzyć w lekką powłokę izolacyjną (segregator aktów prawnych).
Pokazano izolację lekką przyczółka mostowego od strony nasypu izolację powierzchni wlotowych syfonu pod kanałem żeglugi izolację ścian jazu stałego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32