Blog
Projektowanie transportu mas ziemnych
W artykule znajdziesz:
Projektowanie transportu mas ziemnych
Ze względu na duży koszt roboczogodziny zatrudnionego podczas wykonywania robót ziemnych sprzętu i środków transportowych należy transport organizować w sposób ciągły (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasadę organizacji nieprzerwanego transportu. Na osi poziomej AA’ odkładamy czas trwania ładowania środków transportowych tlf podstawianych nieprzerwanie pod ładowanie, zaś na osi BB’ nanosimy czas trwania wyładunku t2. Wykres CDEFG przedstawia przebieg jednego pełnego cyklu transportowego t jednego środka. Z wykresu widać, że siódmy z kolei środek transportowy, podstawiany w miejsce ładunku, jest tym samym środkiem, który rozpoczął transport (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Materiał ziemny używany do wykonywania nasypów powinien odpowiadać wymaganiom normy, nie może być rozmoczony i znajdować się w stanie ciekło-plastycznym. Jeżeli podczas wykonywania robót natrafi się na przedmioty zabytkowe, szczątki archeologiczne lub niewypały, należy roboty przerwać i powiadomić o tym odnośne władze (uprawnienia budowlane).
Przed przystąpieniem do robót należy sporządzić protokół uzgodnień z takimi instytucjami, jak zakłady wodociągów i kanalizacji, zakłady energetyczne, cieplne itp., aby w trakcie robót nie uszkodzić znajdujących się na terenie przewodów (program egzamin ustny). Należy też zabezpieczyć repery pomiarowe i wykonać pomiary niwelacyjne w terenie z utrwaleniem i oznaczeniem niezbędnych punktów, które pozwolą zrealizować projekt robót ziemnych.
Przed rozpoczęciem właściwych robót usuwa się drzewa i budowle przewidziane do rozbiórki, a następnie zdejmuje ziemię roślinną.
Jeżeli ma ona być wykorzystana do urządzenia terenów zieleni, należy ją ułożyć w pryzmy.
Teren robót ziemnych trzeba też odwodnić i tak prowadzić roboty, aby uniknąć zalewania wodą wykopów i tworzenia się kałuż na terenie robót.
Wykopy tymczasowe wykonuje się bezpośrednio przed robotami fundamentowymi lub układaniem w nich przewodów. W robotach zmechanizowanych głębokość wykopu powinna być mniejsza od projektowanej o 15-20 cm. Dokładny poziom dna wykopu wykonuje się ręcznie.
Szerokość dna wykopu
Szerokość dna wykopu powinna zapewnić swobodny dostęp do układanych przewodów lub wykonywanych budowli (opinie o programie). Na przykład między przewodem a ścianą wykopu lub jej zabezpieczeniem powinno się pozostawić pasmo dna szerokości 30 cm z obu stron przewodu, a między fundamentem a ścianą wykopu szerokość ta równa jest 50 cm. Zabezpieczenia ścian wykopów o głębokości większej od 4 m wymagają opracowania projektu. Zabezpieczenie wykopów można usuwać w miarę zasypywania wykopu. Podczas wykonywania robót należy przeprowadzać odbiory częściowe robót zanikających, jak karczowanie drzew, zdjęcie ziemi roślinnej i darni, usunięcie słabych gruntów i ewentualnie ich wymiana.
Odbioru częściowego wymagają również roboty wykonane w innych- warunkach niż to przewidywał projekt, uszkodzenia powstałe nie z winy wykonawcy i wszelkie roboty dodatkowe.
Po zakończeniu robót związanych z niwelacją terenu sprawdza się: rzędne niwelety, spadki, stopień zagęszczenia gruntu oraz odwodnienie terenu. Odchylenia od projektu nie mogą przekraczać następujących wielkości:
a) spadku terenu - 0,002,
b) odchylenia rzędnych w siatce kwadratów 40X40 m - 4 cm,
c) odchylenia spadków dna rowów odwadniających - 0,0005,
d) poszerzenia dna wykopu - 5 cm, przewężenia są niedopuszczalne,
e) odchylenia stopnia zagęszczenia nasypów - ±2% (segregator aktów prawnych).
Odbiór wykopów tymczasowych polega na sprawdzeniu zgodności usytuowania wykopu, pochyleń skarp, rzędnych dna wykopu i zabezpieczeń. Porównuje się też rzeczywiste warunki wod- no-gruntowe z założeniami w projekcie. Dopuszczalne są następujące odchylenia od projektu:
- rzędnych dna wykopu ± 5 cm,
- wymiarów w planie wykopu szerokoprzestrzennego +15 cm, wąskoprzestrzennego +5 cm.
Przed rozpoczęciem robót ziemnych w terenie, gdzie znajdują się instalacje podziemne (kable elektryczne, przewody gazowe, wodociągowe itp.), należy uzyskać zgodę od zainteresowanych instytucji na sposób wykonania robót. W wypadku odkrycia podczas wykonywania robót jakichkolwiek przewodów należy przerwać pracę do chwili ustalenia pochodzenia przewodów (promocja 3 w 1).
Wszystkie wykopy należy zabezpieczyć odpowiednio barierkami i tablicami informacyjnymi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32