Blog
Przebieg weryfikacji i kwalifikacji wykształcenia
W artykule znajdziesz:
Przebieg weryfikacji i kwalifikacji wykształcenia
Wszystkie kwestie związane z weryfikacją oraz kwalifikacją wykształcenia niezbędnego do uzyskania uprawnień budowlanych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer).
Izba dokonuje kwalifikacji oraz weryfikacji wykształcenia jako pokrewne lub odpowiednie dla wybranej przez kandydata specjalności uprawnień budowlanych poprzez stwierdzenie, czy ukończony kierunek studiów jest zgodny z kierunkiem studiów określonym jako pokrewny lub odpowiedni z jednym z kierunków znajdujących się w załączniku nr 2 do w/w rozporządzenia. Pod uwagę brany jest dyplom ukończenia studiów, suplement do dyplomu bądź wypis z przebiegu studiów, który został potwierdzony przez osobę kierującą podstawową jednostką organizacyjną uczelni (program na telefon).
Oprócz studiów związanych z budownictwem istnieją także zawody, które pozwalają na zdobycie uprawnień budowlanych. Znajdują się one w załączniku nr 3 do w/w rozporządzenia (program egzamin ustny). Podobnie jak w przypadku kierunku studiów, tak i tutaj dokonuje się kwalifikowania i weryfikacji wykształcenia poprzez stwierdzenie, czy uzyskany tytuł zawodowy technika bądź mistrza jest zgodny z wykazem zawodów związanych z budownictwem i określonych w rozporządzeniu (opinie o programie).
Odpowiednie wymogi
Wymóg posiada odpowiedniej wiedzy i umiejętności jest uznawany za spełniony, jeśli nazwa specjalności, która określona jest w zakresie kierunku studiów, odpowiada swoim zakresem wiedzy i umiejętnościom przypisanym dla danej specjalności uprawnień (segregator aktów prawnych). W przypadku suplementu do dyplomu lub wypisu z przebiegu studiów pod uwagę brane jest to, czy program studiów obejmował zajęcia w zakresie związanym z daną specjalnością uprawnień budowlanych. Jeśli kandydat uzyskał wykształcenie techniczne za granicą i zostało ono uznane na terenie Polski na podstawie odrębnych przepisów, a jego kierunek nie jest taki sam, jak przyjęty w rozporządzeniu, to wniosek podlega indywidualnego rozpatrzeniu oraz kwalifikowaniu przez izbę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32