Blog
Wyrób różnych prefabrykatów
W artykule znajdziesz:
Wyrób różnych prefabrykatów
W formach pionowych ubijanie odbywa się w podobny sposób z tym, że rurki zakładamy kolejno w kierunku od dołu do góry i jednocześnie ubija się kolejne warstwy betonu między rurkami. Przy zagęszczaniu masy na stole wibracyjnym dodajemy jej stopniowo przy jednoczesnym wibrowaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Formy do produkcji płyt drążonych, a zwłaszcza rurki, powinny być przed nałożeniem tworzywa dobrze nasmarowane ropą naftową lub zużytym olejem maszynowym. Odpowiedni jest również do smarowania forem środek złożony z 3-procentowej emulsji mydlanej wyprodukowanej na solwent-nafcie lub ropie naftowej.
Dla ułatwienia wyciągania rurek gazowych po ubiciu lub zwibrowaniu masy końce rurek mają przewiercone otwory, przez które przekłada się pręt metalowy; pokręcając za pomocą niego rurkę łatwo wyciąga się ją z masy. Po wyciągnięciu rurek otwiera się boki formy, a płyta pozostaje na podkładce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zarówno płyty pełne, jak i drążone mogą mieć dłuższe boki (50 cm) gładkie lub profilowane na wpust w celu lepszego połączenia płyt w ściance działowej. Odpowiednie boki formy mają wówczas odpowiednio wykształcone blachy (z jednej strony wypukłe, z drugiej wgłębione).
Przy produkcji płyt zatrudniony jest zwykle zespół złożony z 2 ludzi (uprawnienia budowlane).
Obok wymienionych wyżej wyrobów z tworzywa cementowo- glinianego można wymienić szereg prefabrykatów, które dotąd wykonywane były z betonu, a obecnie mogą być w zupełności wykonywane z tworzywa, co może dać w skali krajowej poważną oszczędność cementu. Do prefabrykatów tych zalicza się pustaki kominowe i wentylacyjne, pustaki stropowe, kręgi studzienne, dreny, zbiorniki do magazynowania wody, żłoby itp. Zajmiemy się teraz opisem produkcji najważniejszych wymienionych prefabrykatów (program egzamin ustny).
Pustaki kominowe i wentylacyjne
Pustaki stosowane są z powodzeniem już od 2 lat na budowach warszawskich. Fragment murowania ściany kominowej z pustaków korni nowych wykonanych z tworzywa cementowo-glinianego.
Pustaki kominowe zarówno jednorzędowe, jak i dwurzędowe- wykonuje się w formach drewnianych obitych blachą stalową lub
w formach stalowych. Forma składa się z dwóch zasadniczych części:
1) odejmowanych boków odpowiednio wykształconych do profilu pustaka,
2) wewnętrznego wyjmowanego rdzenia o kształcie wydłużonego stożka (opinie o programie).
Po nasmarowaniu i złożeniu formy napełnia się ją tworzywem, a następnie zagęszcza się przez wibrowanie. Po wibrowaniu wciągu 0,5 do 1 min. gdy górna powierzchnia elementu stanie się wilgotna („spoci się“), zdejmuje się formę razem z pustakiem ze stołu wibracyjnego i umieszcza na podkładce drewnianej. Rozformowanie pustaka rozpoczyna się od wyjęcia środkowego rdzenia tworzącego otwór kominowy lub wentylacyjny, a następnie otwiera się boki formy. Po 2 dniach dojrzewania w temperaturze pokojowej pustak można zdjąć z podkładki i zmagazynować na placu (najlepiej pod dachem) do czasu zupełnego stwardnienia (28 dni). Przy produkcji zatrudniony jest zespół złożony z 2 ludzi (segregator aktów prawnych).
Pustaki stropowe DMS wyrabia się z tworzywa cementowo- glinianego w taki sam sposób jak pustaki gruzo- lub żużlobeto- nowe. Do formowania używa się tylko form z blachy stalowej w rodzaju. Złożoną i zamkniętą formę ustawia się na stole wibracyjnym w położeniu pionowym. Następnie zakłada się pomocniczy wsyp z blachy, ułatwiający napełnienie tworzywem dość wąskiej przestrzeni pomiędzy ściankami pustaka (promocja 3 w 1).
Po napełnieniu ok. 1/2 formy włącza się stół wibracyjny i dopełnia się formę do samego wierzchu już w czasie wibrowania. Po 1S-2 minutach wibrowania dwóch ludzi chwyta za rączki formę, odwraca ją i ustawia na posadzce betonowej hali na miejscu przeznaczonym do wstępnego dojrzewania. Rozebranie formy rozpoczyna się od wyciągnięcia środkowego rdzenia, a następnie dopiero otwiera się boki formy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32