Blog

Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 2
25.05.2021

Przecięcie skośne

W artykule znajdziesz:

Przecięcie skośne

Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 3
Przecięcie skośne

Przecięcie skośne powoduje rozszerzenie mierzonych stref, co nie ma wpływu na wynik określania udziału drewna późnego, ale powoduje błędne określanie słoistości. Powierzchnię przekroju należy dokładnie wygładzić i wyznaczyć na niej linię, wzdłuż której będzie się dokonywać pomiaru; linia ta musi przebiegać prostopadle do słojów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeśli badania prowadzi się na krążkach pobranych z drzew o rdzeniu mimo- środkowym, do pomiaru należy wybrać największą średnicę; obejmuje ona największy i najmniejszy promień, co zapewnia właściwą charakterystykę drewna. Wzdłuż wyznaczonej linii należy zaciąć drewno brzytwą, ażeby uwydatnić słoje roczne, których wyrazistość zatarła się w czasie wyrzynania próbki i wygładzania jej powierzchni.
Pomiar wykonuje się za pomocą ustawionej na stojaku lupy wyposażonej w podziałkę pomiarową umieszczoną w polu widzenia.

Powiększenie lupy powinno być mniej więcej 30-krotne, mniejsze bowiem utrudniają uchwycenie granicy między drewnem wczesnym i późnym, przy większych zaś powiększeniach pole widzenia jest zbyt małe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ustalenie granicy między drewnem wczesnym i późnym oraz wykonanie pomiaru jest łatwe u gatunków iglastych i pierścieniowonaczyniowych. W drewnie gatunków rozpierzchłonaczyniowych granica między drewnem wczesnym i późnym jest mało wyraźna, co utrudnia wykonanie pomiaru i zmniejsza jego dokładność. Punkt zerowy podziałki nastawia się na linię graniczną między drewnem wczesnym a późnym i odczytuje się na podziałce miejsce przebiegu linii granicznej między drewnem późnym a następnym słojem rocznym.

Zanotowany odczyt podaje szerokość strefy drewna późnego w badanym słoju. W podobny sposób przeprowadza się pomiar szerokości drewna późnego w następnych słojach rocznych aż do ukończenia badania na danej próbce. Suma wykonanych odczytów określa łączną szerokość pomierzonych stref drewna późnego Ip (uprawnienia budowlane). Szerokości drewna wczesnego nie mierzy się; można ją obliczyć jako różnicę między długością linii pomiarowej, a łączną szerokością pomierzonych stref drewna późnego.

Praca aparatów

Obliczenie to, oparte na pomiarach liniowych, wyraża udział drewna późnego w badanym drewnie zarówno w odniesieniu do rozpatrywanego odcinka, jak w odniesieniu do rozpatrywanej powierzchni.
Wykonanie pomiarów za pomocą tej prymitywnej aparatury jest żmudne i pracochłonne (program egzamin ustny). W celu przyspieszenia pracy i wykonania jej w sposób mniej nużący stosuje się aparaty bardziej złożone. Może do tego służyć np. mikroskop pomiarowy Amslera składający się z mikroskopu o małym powiększeniu (około 30 razy), zaopatrzonego w krzyż z nitek pajęczych w polu widzenia. Mikroskop przesuwa się za pomocą śruby mikrometrycznej wzdłuż stolika, na którym umieszczona jest podziałka milimetrowa.

Przesuwając mikroskop nad badaną próbką i notując kolejne odczyty ustalamy szerokość drewna późnego w poszczególnych słojach (różnica dwóch kolejnych odczytów). Śruba mikrometryczna o obwodzie podzielonym na 100 części pozwala na wykonanie odczytów z dokładnością 0,01 mm (opinie o programie).
Stosowanie mikroskopu pomiarowego pozwala na wykonanie dokładnych pomiarów, zmusza jednak do uciążliwego wykonywania i notowania odczytów. Unika się tego stosując mikroskopy lub aparaty sumujące, skonstruowane specjalnie do pomiaru drewna późnego, np. aparaty skonstruowane przez CNIIMOD (Cjentralnyj Nauczno-Issledowatielnyj Institut Miechaniczeskoj Obrabotki Driewiesiny).

Praca aparatów tego typu polega na kombinacji dwóch ruchów:
1. Mikroskop lub lupę przeznaczoną do odczytywania szerokości drewna późnego przesuwa się śrubą mikrometryczną w prawo wzdłuż umieszczonej na stoliku podziałki milimetrowej, a nitkę w polu widzenia mikroskopu nastawia się na zewnętrzną granicę drewna późnego (segregator aktów prawnych).
2. Stolik, na którym umieszczona jest próbka, przesuwa się śrubą mikrometryczną w lewo, wzdłuż oddzielnej podziałki, o szerokość drewna wczesnego.
Powtarzając na przemian tę czynność, bez wykonania odczytów pośrednich aż do ukończenia badania próbki, odczytuje się:
- na prawej podziałce łączną szerokość wszystkich pomierzonych stref drewna późnego;
- na lewej podziałce łączną szerokość stref drewna wczesnego.

Przy zastosowaniu śrub mikrometrycznych można końcowe odczyty wykonać z dużą dokładnością (do 0,01 mm) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 8 Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 9 Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 10
Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 11
Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 12 Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 13 Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 14
Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytyczne realizacji inwestycji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami