Blog

Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 2
07.08.2021

Przeciwwilgociowa izolacja pozioma

W artykule znajdziesz:

Przeciwwilgociowa izolacja pozioma

Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 3
Przeciwwilgociowa izolacja pozioma

Przeciwwilgociowa izolacja pozioma i pionowa murów piwnicznych powinna być wykonana szczególnie starannie. Betony komórkowe mają tendencję do zatrzymywania większej ilości wilgoci niż cegła, należy więc temu zapobiec przez dokładne wykonanie izolacji. Izolację należy wykonywać według zasad obowiązujących przy wznoszeniu murów ceglanych.
Transport elementów. Załadunek i wyładunek należy wykonywać ostrożnie, bez rzucania bloków i płyt.

Sposób załadowania powinien uniemożliwić wzajemne przesuwanie się elementów podczas transportu. Wolne miejsca między elementami i ścianami wagonu lub samochodu należy wypełnić słomą, wiórami albo trocinami. Elementy należy układać na dłuższym boku w kierunku jazdy, a płyty na rąb. Wysokość ułożenia bloków może być dowolna, a wysokość ułożenia płyt nie powinna przekraczać 4 do 5 warstw na rąb (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do transportu wewnętrznego na placu budowy plaska taczka jest stosowanie taczek płaskich portu bloków i płyt gazobetonowych (rys. 5-23), na których układa się np. 5 bloków o wymiarach 49 x 24 x 24 cm, w jednej warstwie. Ciężar ładunku wynosi ok. ICO kG (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy transporcie na dalsze odległości należy elementy zabezpieczyć od zawilgocenia. W porze letniej transport może się odbywać bez przykrycia. Przykrycie elementów nie jest również konieczne przy transporcie na bliższe odległości.
Opracowane przez Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa przepisy technologiczne przewidują transport bloków w pojemnikach (kontenerach).
Składowanie elementów. Elementy wykonane z betonów komórkowych należy przechowywać pod dachem. Jedynie elementy przeznaczone do natychmiastowego użycia mogą być przez krótki okres czasu przechowywane na składowiskach otwartych.

Elementy należy składować na równym podłożu, nie dopuszczając do podciągania wilgoci z gruntu (uprawnienia budowlane).
Bloki należy układać na dłuższym boku, a płyty na rąb.
Nieprzestrzeganie wymienionych wymagań dotyczących transportu i składowania bloków i płyt jest niedopuszczalne, gdyż powoduje marnotrawstwo materiału.
Przycinanie bloków i płyt. Ze względu na produkowanie bloków i płyt o jednakowej długości (49 cm) elementy są przycinane na budowie, w wyniku czego otrzymuje się bloki i płyty połówkowe i trzyćwierciowe.

Bloki i płyty

Bloki i płyty przycina się ręcznie, za pomocą piły lub tzw. gilotynki, albo mechanicznie - za pomocą piły tarczowej z tarczą karborundową (program egzamin ustny).
Przycinanie bloków i płyt za pomocą piły, zarówno ręcznej, jak i tarczowej, jest bardziej pracochłonne niż za pomocą gilotynki.
Przy stosowaniu pił (ręcznych lub tarczowych) otrzymuje się prawidłowe płaszczyzny, czego nie można osiągnąć przycinając bloki lub płyty w gilotynce. Ponieważ jednak uzyskanie prawidłowych płaszczyzn po przecięciu elementu nie jest na ogół warunkiem koniecznym, wskazane jest stosowanie gilotynek (opinie o programie).

Gilotynkę z jednym nożem pokazano na rys. 5-24. Składa się ona z dwóch prowadnic, poprzeczki, tj. elementu poprzecznego łączącego dołem prowadnice, oraz noża. Bloki lub płytę opiera się na poprzeczce, następnie opuszcza nóż i uderza z góry młotkiem. Wskutek uderzeń młotka w nóż, blok lub płyta ulega rozłupaniu wzdłuż powierzchni zbliżonej do płaszczyzny.
Gilotynkę mającą dwa noże przedstawiono na rys. 5-25; dolny nóż jest nieruchomy, górny natomiast - ruchomy. Przy zastosowaniu gilotynek o dwóch nożach otrzymuje się bardziej prawidłowe powierzchnie przecięcia aniżeli przy cięciu bloków lub płyt gilotynkami o jednym nożu (segregator aktów prawnych).

Tynkowanie ścian zewnętrznych. Ściany zewnętrzne należy tynkować od zewnątrz bezpośrednio po wykonaniu budynku w stanie surowym. W okresie jesienno-zimowym należy ściany możliwie szybko otynkować, lub orapować, a zewnętrzną warstwę tynku - ułożyć w okresie wiosennym. Rapowanie jest tylko częściowym zabezpieczeniem od namakania ścian zewnętrznych. Rapówkę wykonuje się podczas wznoszenia murów przy użyciu zaprawy używanej do murowania.
Tynkowanie ścian z betonów komórkowych można wykonać ręcznie lub mechanicznie (promocja 3 w 1).

Zgodnie z instrukcją przed przystąpieniem do tynkowania należy wykonać następujące czynności przygotowawcze:
— ściany zakurzone należy spłukać wodą,
— ściany nawilgocone należy przesuszyć, a przesuszone nawilżyć.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 8 Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 9 Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 10
Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 11
Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 12 Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 13 Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 14
Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonywanie robót ziemnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami