Blog

31.08.2021

Przekładki z tworzyw sztucznych

W artykule znajdziesz:

Przekładki z tworzyw sztucznych

Przekładki z tworzyw sztucznych

Przekładki z tworzyw sztucznych (np. pianki z poliuretanu, spieniony kauczuk, poroizol, polichlorek winylu itd.) są z reguły porowate i elastyczne, przy czym mogą być płaskie lub profilowane. Do uszczelnienia dylatacji doku suchego w Gdyni, zastosowano m. in. taśmy wodoszczelne z polichlorku winylu produkcji szwajcarskiej firmy „Sica” (program uprawnienia budowlane na komputer).
O możliwości wykonywania elementów budowlanych, a nawet całych konstrukcji z polimerobetonów.

Wysoki koszt stanowi jeszcze główną przeszkodę w ich rozpowszechnieniu. O wadach i zaletach polimerobetonów jako tworzywa konstrukcyjnego oraz perspektywach ich zastosowań pisze Hop.
W konstrukcjach tworzywa sztuczne służą jako spoiwo tworzywa tradycyjnego. Możliwe jest jednak ponadto zastosowanie tworzyw sztucznych (duroplastów) w postaci laminatów do wytwarzania wprost elementów konstrukcyjnych, nośnych lub wypełniających, a zastępujących materiały tradycyjne, na przykład stal (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Laminaty są to tworzywa najczęściej termoutwardzalne złożone z kilku warstw tworzących tzw. nośnik, sklejony za pomocą sztucznych żywic na gorąco pod ciśnieniem w jedną całość. Nośnik może stanowić specjalny papier, tkaniny lub maty bawełniane, szklane albo azbestowe. Nasyca się je i łączy zależnie od rodzaju nośnika żywicami aminowymi, poliestrowymi, epoksydowymi lub fenolowo-formaldehydowymi (rezolowymi).

Laminaty fenolowo-formaldehydowe produkowane są na przykład w postaci płyt, rur lub profilów. Grubość laminatów płytowych wynosi od 1 do kilkuset mm (najczęściej 2-30 mm), wymiary arkuszy - 2X3 m (uprawnienia budowlane). Laminaty rurowe (zwijane) wytwarzane są o średnicach wewnętrznych 10-40 mm i długości 2,5-6 m. Laminaty profilowe produkuje się w postaci kształtek przez prasowanie odpowiednio przyciętych, ułożonych ewentualnie wstępnie formowanych nośników w formach metalowych na gorąco pod ciśnieniem ponad 70 kG/cm2.

Laminaty poliestrowe szklane

Najmocniejsze tworzywo stanowią laminaty poliestrowe szklane, tj. tkaniny lub maty z włókien szklanych wiązane żywicą poliestrową bezciśnieniowo lub pod małym ciśnieniem (do 5 at), w temperaturze 20-110°C. Ciężar właściwy ich wynosi 1700-1900 kG/rn2, wytrzymałość na rozciąganie 3000-7000 kG/cm2, wydłużenie 0,5-2%. Najwyższa temperatura zapewniająca długotrwałą użyteczność wynosi 100°C (program egzamin ustny).
Laminaty poliestrowe szklane używane są do budowy kadłubów łodzi (do 20 m długości), nadwozi pojazdów mechanicznych, obudowy maszyn itp.

W budownictwie morsicim laminatów jako tworzywa konstrukcyjnego jeszcze nie stosowano. W Polsce studium zastosowania laminatów poliestrowych szklanych do budowy bram śluz i projekt bramy opracował Karwowski.
Kauczuk (guma) używany jest jako naturalny lub sztuczny. Jest to materiał elastyczny, który w budownictwie morskim stosowany jest w niektórych urządzeniach odbojowych, w postaci podkładek łożyskowych belek pomostów, lub jako uszczelki elementów przylgowych bram suchych doków i śluz (opinie o programie).
Kauczuk naturalny jest pochodzenia roślinnego, otrzymuje się go z lateksu (mleczka) Hevea brasiliensis, Ficus elastica i innych drzew tropikalnych lub z niektórych roślin, takich jak Guayule czy Koksaghyz, rosnących w klimacie umiarkowanym. Wykazuje on wytrzymałość na rozciąganie 20-40 kG/cm2, wydłużenie względne przy rozciąganiu 800-200%, o module sprężystości wzdłużnej 10-100 kG/cm2.

Kauczuk sztuczny (syntetyczny), który należy do elastomerów, wyrabiany jest w wielu odmianach. Do podkładek łożyskowych używany jest kauczuk chloroprenowy (neoprenowy). Jest odporny na starzenie się, trudno palny, nierozpuszczalny w benzynie i olejach mineralnych (segregator aktów prawnych). Odznacza się dobrą elastycznością, małym odkształceniem trwałym oraz dużą przyczepnością do metali i betonu. Ciężar właściwy - 1220 kG/m:t.

Wytrzymałość kauczuku wulkanizowanego na rozciąganie wynosi 100-260 kG/cm2, wydłużenie względne przy rozciąganiu 300-800%, moduł sprężystości do 75 kG/cm2, odbojność 50%. Występuje w handlu pod nazwami Neopren, Sowpren itp. Koszt jego jest dość wysoki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami