Blog

11.02.2022

Taśmy dylatacyjne

W artykule znajdziesz:

Taśmy dylatacyjne

Taśmy dylatacyjne z tworzyw sztucznych można łatwo łączyć w dłuższe odcinki wzdłuż linii prostej lub pod kątem, wsuwając między równo ucięte końce taśmy płaską końcówkę metalową elektrycznej kolby do lutowania lub nawet nagrzany do ok. 130 C nóż, a następnie szybko dociskając do siebie zmiękczone końce (program uprawnienia budowlane na komputer). Przygotowanie połączeń kątowych może być w pewniejszy i bardziej precyzyjny sposób wykonane w warsztacie. Prefabrykowane złącza są na budowie łączone z prostymi odcinkami taśmy dylatacyjnej. Przy wyborze sposobu zabezpieczenia szczelin szerokość taśmy i cały jej profil uzależnia się od ciśnienia wody, które taśma ma przenieść.

  • Do wykonywania warstw ocieplających powinny być stosowane materiały suche (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  • Materiały termoizolacyjne powinny być chronione przed zawilgoceniec wodą zarobową w czasie prowadzenia robót, a po wbudowaniu — przed zawilgoceniem wodą użytkową lub parą wodną w czasie całej eksploatacji obiektu.
  • Przy układaniu izolacji termicznej z jednej warstwy płyt należy stosować jak najwęższe spoiny i wypełniać je spoiwem o niskim współczynniku przewodności cieplnej X (np. lepikiem z mączką korkową) lub okruchami tego samego materiału.
  • Przy układaniu izolacji z kilku warstw płyt należy tak dobierać ich grubość (lub specjalnie docinać), aby powierzchnia każdej warstwy płyt przyklejonych stanowiła równy podkład pod warstwę następną. Płyty w poszczególnych warstwach powinny mieć przesunięte styki względem siebie co najmniej o 3 cm (uprawnienia budowlane).
  • Do łączenia płyt między sobą i z podkładem powinny być używane spoiwa nie oddziaływujące szkodliwie na materiały łączone. Warstwa termoizolacyjna powinna być ciągła.
  • Zarówno spoiwa, jak i same materiały, nie powinny wydzielać trwałych zapachów.
  • Materiały termoizolacyjne i wiążące nie powinny być stosowane w miejscach narażonych na działanie temperatury przewyższającej odporność termiczną tych materiałów.
  • Płyty na stropach mogą być układane bez przyklejania (program egzamin ustny).
  • Izolacja cieplna na stropodachach powinna być układana pasami szerokości 3-5 m, prostopadłymi do linii okapu i natychmiast przykrywanymi papą lub folią.

Roboty termoizolacyjne

Z podanych wymagań wynika konieczność badania wilgotności wbudowywanych materiałów oraz takiego ich zabezpieczenia w trakcie prowadzenia robót i w okresie eksploatacji, aby nie uległy one zawilgoceniu. W czasie użytkowania obiektu materiały izolacyjne są chronione przed wilgocią warstwami parochronnymi lub przeciwwilgociowymi (opinie o programie).

Im bardziej wrażliwe są materiały cieplne na działanie wilgoci oraz im bardziej są one nasiąkliwe, tym lepiej powinny być zabezpieczone przed zawilgoceniem. Stałe utrzymanie warstw cieplnych w stanie suchym stanowi podstawowy warunek zapewnienia przegrodom budowlanym dostatecznej ochrony przed przenikaniem zimna do wnętrza mieszkań lub ciepła do komór chłodniczych (segregator aktów prawnych).

Ponieważ materiały z tworzyw sztucznych są wrażliwe na podwyższone temperatury, należy bezwzględnie unikać styczności ich z elementami silnie nagrzanymi, jak przewody i grzejniki centralnego ogrzewania lub piece, piecyki kąpielowe, kuchnie itp. W miejscach takich należy stosować materiały bardziej odporne na temperaturę (przeważnie pochodzenia mineralnego). Roboty termoizolacyjne powinny być zasadniczo wykonywane w temperaturze powyżej 0°C, ale możliwe jest prowadzenie ich również i w warunkach zimowych, o ile nie stoi temu na przeszkodzie rodzaj stosowanego spoiwa (promocja 3 w 1).

Ponieważ wiele składników klejów oraz materiałów spienianych na budowie posiada właściwości toksyczne oraz palne, należy podczas wykonywania robót zachować wszelkie ostrożności w zakresie przewidzianym odpowiednimi przepisami bhp i przeciwpożarowymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami