Blog

11.02.2022

Przekrój płyty ściennej

W artykule znajdziesz:

Przekrój płyty ściennej

Przekrój płyty ściennej produkcji francusskiej. Maksymalne wymiary elementu wynoszą 120 x 350 cm, grubość jest dostosowana do wymagań izolacyjnych, okładzina zewnętrzna - z azbestocementu zabezpieczonego warstewką poliestru zbrojonego, okładzina wewnętrzna - z płyty gipsowej o grubości 10 mm wykończonej folią PCW sprasowaną z papierem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rdzeń jest wykonany z pianki polistyrenowej i zaopatrzony w sztywne przekładki z papieru melaminowego, które zwiększają wytrzymałość rdzenia na ścinanie i zmniejszają odkształcenia postaciowe wywołane działaniem sił poprzecznych. Między okładzinami i rdzeniem umieszcza się paroszczelną folię polietylenową. Obramowanie elementu wykonane jest z nierdzewnej blachy, przy czym brzegi okładzin są dodatkowo zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci za pomocą wysoko spolimeryzowanego polioctanu winylu. Wykonuje się również obramowanie z PCW lub tkaniny sprasowanej z warstewką poliuretanu (zamiast blachy nierdzewnej lub blachy powleczonej polichlorkiem winylu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyczepność ochronnej warstwy PWS do okładziny zewnętrznej uzyskuje się przez wciśnięcie okładziny w masę poliestrową przed jej polimeryzacją.

W Polsce elementy ścienne i dachowe z okładzinami symetrycznymi z azbestocementu nieprasowanego i z rdzeniem ze styropianu stanowiły przedmiot prac badawczych, prowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. Do łączenia okładzin z rdzeniem zastosowano klej na żywicy epoksydowej Epidian 5 z 20-procentowym dodatkiem żywicy poliestrowej Polimal 150 z utwardzaczem TĘCZA i 100-4-120-proccntowym wypełniaczem z cementu portlandzkiego oraz klej rozpuszczalnikowy Styrokol N-l (opracowany przez Instytut Tworzyw Sztucznych). Można również stosować klej o recepturze: Epidian 5-10 cz., ftalan dwubutylu 1,5 cz., utwardzacz Z-l l-j-1,2 cz., oraz cement - 12-P15 cz. (użyto do badań w Politechnice Śląskiej) (uprawnienia budowlane).

Grubości elementów

Obecnie w Polsce znajduje się w budowie kilka obiektów o ścianach osłonowych (wentylowanych) lub pokryciach dachowych z elementów warstwowych z okładzinami azbestotowo-ccmentowymi (program egzamin ustny). Większość projektów została wykonana przez Biuro Studiów i Projektów Typowych Bud. Przemysłowego, a elementy wykonała Bystrzycka Fabryka Okuć Budowlanych w Bystrzycy Górnej k/Świdnicy.

W Polsce zaprojektowano również i wykonano płyty warstwowe z rdzeniem z pianki fenolowo-formaldehydowej, przeznaczone na ściany osłonowe gmachu Sekretariatu RWPG w Moskwie (projekt Biura Studiów i Projektów Konstrukcji Stalowych ,,Mostostal” produkcja Kaliska Fabryka Tworzyw Sztucznych). Strukturę elementów ściennych produkcji francuskiej o wymiarach maksymalnych 320 X 150 cm (opinie o programie). Grubości elementów wynoszą od 32 do 45 mm, zależnie od wymagań cieplnych. Okładzina zewnętrzna jest wykonana z blachy emaliowanej o grubości 0,6-Pl,2 mm.

Okładzina wewnętrzna jest wykonana z blachy galwanizowanej również o grubości 0,6-1,2 mm. Rdzeń elementu jest trójwarstwowy, warstwę wewnętrzną wykonuje się z papieru przesyconego żywicą syntetyczną, warstwy zewnętrzne z płyt z odpadków lnianych. Komórki warstwy papierowej są wypełnione miękką pianką poliuretanową (segregator aktów prawnych). Obramowanie elementu jest wykonane z żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym. Poszczególne warstwy są połączone klejem chloroprenowym.

Przekrój poprzeczny elementu ściennego z obustronnymi okładzinami z blachy aluminiowej i z rdzeniem skrzynkowym z pianki polistyrenowej. Przy brzegach elementu okładziny mają obramowanie z kątowników połączonych z bakelizowaną sklejką o grubości 10 mm(promocja 3 w 1). Wymiary elementu wynoszą 1302 x 4710 lub 4470 mm. Elementy zostały zastosowane na ściany, dachy, podłogi i ścianki działowe budynków mieszkalnych w północnej Syberii, w szczególnie niekorzystnych warunkach klimatycznych, gdyż różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej okładziny w okresie zimowym wynosi tam ok. 50°C.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami