Blog

Metoda graficzna zdjęcie nr 2
21.12.2020

Przekrój poprzeczny dyfuzorów

W artykule znajdziesz:

Przekrój poprzeczny dyfuzorów

Metoda graficzna zdjęcie nr 3
Przekrój poprzeczny dyfuzorów

Do niedawno powszechnie stosowano osobny dyfuzor dla każdego wentylatora.
Obecnie uruchomiono szereg dużych wentylatorów radzieckich W-D3 ze wspólnym dyfuzorem dla obu maszyn - głównej i rezerwowej - podłączonym za pomocą klap obrotowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Mimo zwiększenia przekroju dyfuzora jest to rozwiązanie tańsze, szczególnie z uwagi na duży koszt wykładziny szkłem piankowym lub instalacji zabezpieczeń akustycznych koniecznych w nadciśnieniowej części wentylatora.

Przekrój poprzeczny dyfuzorów osobnych przyjmowano zwykle prostokątny, dyfuzorów wspólnych - okrągły dla nadania ruchu spiralnego napływającemu ukośnie powietrzu z kopalni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dyfuzory zwykle wykonywane są w konstrukcji żelbetowej lub ceglane; przewiązanej poziomymi pierścieniami w odległościach koniecznych dla przejęcia sil rozciągających w pierścieniu dyfuzora.
Projektowanie dyfuzora powinno odbywać się w nawiązaniu do charakterystyk akustycznych wentylatora, gdyż różne typy wentylatorów mają odmienne właściwości jako źródła hałasu. Bardziej szczegółowe wiadomości na ten temat podano w podrozdziale niniejszego tomu.

Zwraca się uwagę na potrzebę równoczesnego projektowania dyfuzora tak pod względem konstrukcyjnym, jak i zabezpieczeń akustycznych, gdyż te ostatnie mogą mieć istotny wpływ na rozwiązanie konstrukcyjne.
Przy wylocie dyfuzora po stronie zewnętrznej należy przewidzieć galeryjkę z drabinką do dokonywania pomiarów na wylocie. Niezależnie od tego należy przewidzieć właz wyłożony materiałem dźwiękochłonnym prowadzący do wnętrza.

Wobec dużej głębokości posadowienia wentylatora studzienkę w dnie dyfuzora odwadnia się często do szybu (uprawnienia budowlane).
W niektórych przypadkach występuje potrzeba projektowania fundamentów wentylatorów kopalnianych z uwzględnieniem wpływów eksploatacji górniczej. Ciekawy konstrukcyjnie przykład podaje Liitkens, umieszczając fundament na czterech wannach piaskowych pozwalających na dokonywanie rektyfikacji ustroju.
Węgiel wydobywany na powierzchnię jest najczęściej zanieczyszczony skałą płonną, w ilości od kilku do kilkudziesięciu procent.
Mieszaninę węgla i skały płonnej nazywa się urobkiem surowym albo węglem surowym.

Sortymenty węgli kamiennych

Zadaniem przeróbki mechanicznej węgla jest usunięcie zanieczyszczeń i podniesienie czystości węgla, czyli jego wzbogacenie do wartości niezbędnych w dalszym jego użyciu. Usuwając z węgla surowego skałę płonną otrzymuje się wegiel czysty, czyli koncentrat (program egzamin ustny).
Zasadnicze sortymenty węgli kamiennych podaje PN/G-97001, Sortymentów tych jest 11, począwszy od kęsów a kończąc na pyle. Schemat technologiczny procesu wzbogacania węgla zależy od charakterystyki węgla surowego i wymagań dotyczących uzyskiwanych koncentratów (opinie o programie).

Zakłady przeróbki mechanicznej węgla o pełnym profilu obejmują sortownie, płuczki, flotacje i suszarnie. Makietę jednego z zakładów wzbogacani węgla.
W nawiązaniu do prac, niżej podano krótki opis technologiczny poszczególnych części pełnego zakładu przeróbczego.
Sortownie służą do sortowania węgla surowego na poszczególne sortymenty. Dokonuje się w nich równocześnie ręcznego wzbogacenia węgla prze usuwanie skały płonnej.
Sortownie mogą być pełne, tj. sortujące całość węgla surowego, oraz częściowe - sortujące tylko część węgla surowego i przygotowujące nadawę dli płuczki (segregator aktów prawnych).

Wnętrze sortowni jednej z polskich kopalń W głębi znajdują się sita wstrząsane, przekazujące grubszy sortyment na taśm] transporterów, z których pracownicy usuwają ręcznie kamienie i wrzucają d< wózków.
Płuczki służą do mechanicznego wzbogacania węgla surowego sposobem mokrym. Rozróżnia się płuczki osadzarkowe, strumieniowe, zawiesinowe.

W płuczkach osadzakowych przy wzbogacaniu wykorzystuje się fakt grawitacyjnego opadania ziarn urobku z różnymi prędkościami w wodzie znajdującej się w spoczynku, w płuczce zaś strumieniowej - różnicę prędkości unoszenia ziarn urobku w prądzie wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Metoda graficzna zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Metoda graficzna zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Metoda graficzna zdjęcie nr 8 Metoda graficzna zdjęcie nr 9 Metoda graficzna zdjęcie nr 10
Metoda graficzna zdjęcie nr 11
Metoda graficzna zdjęcie nr 12 Metoda graficzna zdjęcie nr 13 Metoda graficzna zdjęcie nr 14
Metoda graficzna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda graficzna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda graficzna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami