Blog

Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 2
27.11.2020

Przekrój prostokątny

W artykule znajdziesz:

Przekrój prostokątny

Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 3
Przekrój prostokątny

Ograniczymy się do przedstawienia teorii podanej przez E. Zwoyera i C. Siessa, ważnej dla przekroju prostokątnego i nawiązującej bezpośrednio do wzorów na nośność przy obciążeniu momentem zginającym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Teoria ta dotyczy przypadku, gdy wyczerpanie nośności następuje z chwilą osiągnięcia odkształcenia granicznego przez beton strefy ściskanej.
Bezpieczeństwo konstrukcji, w tym w szczególności konstrukcji sprężonych, jest problemem bardzo szerokim, którego głębsza analiza teoretyczna musi opierać się na rachunku prawdopodobieństwa (bliższe dane patrz monografia Ograniczymy się jedynie do naświetlenia kryteriów, którymi kierujemy się przy doborze naprężeń dopuszczalnych i współczynników pewności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zadanie ich polega na zapewnieniu optymalnych rezerw wytrzymałościowych ustroju, niezbędnych ze względu na mniej lub więcej przypadkowe odstępstwa konstrukcji rzeczywistej i warunków jej eksploatacji od projektu i założeń obliczeniowych (uprawnienia budowlane). Wchodzą tu w rachubę:
1) odchylenia (najczęściej przypadkowe) poszczególnych parametrów od wartości liczbowych przyjętych w obliczeniu,
2) rozbieżności między prawami rządzącymi rzeczywistym zachowaniem się ustroju a zależnościami uproszczonymi, na których opieramy obliczenie, tj. „modelem” teoretycznym (obliczeniowym).
Od poprawnie zaprojektowanego ustroju sprężonego musimy żądać co najmniej:
a) dostatecznej pewności na zniszczenie,
b) zachowanie fazy I w zakresie liniowc-sprężystym w warunkach eksploatacji.
Postulat 1) staramy się wypełnić przez sprawdzenie nośności granicznej i wprowadzenie odpowiednich współczynników bezpieczeństwa na zniszczenie, natomiast postulat 2) - przez obliczenie w zakresie liniowo-sprężystym i porównanie naprężeń nominalnych z naprężeniami dopuszczalnymi oraz przez obliczenie momentu rysującego i wprowadzenie współczynników bezpieczeństwa na zarysowanie (program egzamin ustny).

Wyjaśniliśmy, w jakich okolicznościach i w jakim zakresie możliwe są odstępstwa od postulatu 2). Ponieważ chodzi tu o jakościowo odmienne sposoby pracy konstrukcji, nie możemy zrezygnować z żadnej z wymienionych miar bezpieczeństwa konstrukcji Z punktu widzenia czysto praktycznego byłoby to możliwe, gdybyśmy ustalili dostatecznie pewne związki korelacyjne między nimi dla poszczególnych, dość wąskich grup (typów) ustrojów sprężonych (opinie o programie).

Weryfikacja naprężęń

Moglibyśmy wówczas ograniczyć się bądź do weryfikacji naprężeń dopuszczalnych, bądź określenia pewności na zniszczenie (segregator aktów prawnych). Wiąże się to z odpowiednim zróżnicowaniem (według tych grup) przyjętej miary bezpieczeństwa, przy czym odchylenia typu b) (por. wyżej) należałoby zrównoważyć zwiększeniem jej wartości liczbowej. Istnienie takich związków korelacyjnych przejawia się w fakcie, że w najczęściej spotykanych typach ustrojów spełnienie warunku naprężeń dopuszczalnych pociąga za sobą spełnienie warunku bezpieczeństwa na zniszczenie. Przy takiej „unifikacji”, przy ustaleniu wartości naprężeń dopuszczalnych należałoby oczywiście brać również pod uwagę warunki nośności i na odwrót.

Naprężenia dopuszczalne normalne przy zginaniu różnicujemy ze względu na stan obciążenia (początkowy, bezużytkowy, użytkowy) i ewentualnie rodzaj konstrukcji (polska norma PN-57/B-03320 wyróżnia mosty i inne konstrukcje). Zróżnicowanie to wynika z kilku przyczyn. Dokładność znajomości obciążenia. Wielkość sił sprężających, mających główny wpływ na naprężenia w stanie początkowym, znana jest bardzo ściśle.
Wartość obciążeń stałych (stan bezużytkowy) znamy również na ogół dość dokładnie. Największe rozbieżności mogą się zdarzyć przy ocenie obciążeń eksploatacyjnych. Tak więc dla wymienionych kolejno stanów obciążeń musimy obniżać naprężenie dopuszczalne.
1) Dojrzałość betonu. Wytrzymałość betonu wzrasta z czasem, tj. kolejno w stanie początkowym, bezużytkowym i użytkowym; czynnik ten działa odwrotnie niż poprzedni (promocja 3 w 1).
2) Czas trwania obciążenia. Stan początkowy (bez obciążeń zewnętrznych stałych) trwa najczęściej kilka tygodni, jednak naprężenia spadają szybko wskutek odkształceń reologicznych, tak iż maksymalne ich wartości są stosunkowo krótkotrwale.

Stan bezużytkowy jest długotrwały, co wzmaga niekorzystne następstwa ewentualnego przekroczenia naprężeń dopuszczalnych (np. odkształcenia trwałe). Maksymalne obciążenie eksploatacyjne uważa się z reguły za krótkotrwałe. Jak widzimy czynnik ten prowadzi do ograniczenia naprężeń dopuszczalnych, zwłaszcza w stanie bezużytkowym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 8 Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 9 Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 10
Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 11
Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 12 Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 13 Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 14
Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przepisowe schody zewnętrzne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami