Blog
Przekształcanie zabudowy wiejskiej
W artykule znajdziesz:
Przekształcanie zabudowy wiejskiej
Konieczność przekształcenia dotychczasowej struktury zabudowy wiejskiej, przewidywana zmiana struktury zawodowej mieszkańców wsi oraz konieczność zbudowania około 50% (licząc od istniejącego stanu) nowych budynków mieszkalnych o nowoczesnym programie użytkowym w perspektywie do 1980 roku skłania do poczynań w kierunku urbanizacji wsi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli w ślad za skupieniem zabudowy przyjdzie wyposażenie wsi w urządzenia sieciowe i innego rodzaju usługi, to wydaje się, iż należy już obecnie myśleć o przyszłościowej formie zabudowy wiejskiej w postaci zabudowy zurbanizowanej.
Ważnym czynnikiem mogącym poważnie zaważyć na poczynaniach w zakresie urbanizacji wsi będzie możliwość uzyskania rozwiązań budowlanych możliwie najbardziej ekonomicznych, a równocześnie o wysokim średnim standardzie użytkowym.
Poprzez urbanizację wsi m. in. rozumieć również należy znormalizowanie budownictwa, zwłaszcza mieszkaniowego pod względem powierzchni mieszkalnej i kubatury. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ wiąże się ona z wielkością nakładu środków społecznych, tzn. materiałów budowlanych i robocizny. Obecnie na przykład w miastach średnia powierzchnia mieszkania wynosi ok. 50,0 m2, a jego kubatura ok. 150,0 m3 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Natomiast prawie każdy nowo budowany budynek mieszkalny indywidualny na wsi posiada kubaturę od 18-350 a nawet 500 m3. Oczywiście należy się zastrzec, iż urbanizacja wsi nie będzie zjawiskiem masowym w pierwszym okresie jej wprowadzania. Po wykazaniu jednak, że ta forma zabudowy przewyższa formę tradycyjną pod wieloma względami, zwłaszcza w zakresie wygód i zdobyczy technicznych jak również ekonomii w budowie - wydaje się, iż szybko znajdzie ona powszechne zastosowanie.
Powodzenie zależy w dużym stopniu od prawidłowych i rzetelnych opracowań pierwszych wzorów i rzetelnej oraz szybkiej ich realizacji. Ten postulat może spełnić jedynie budownictwo uprzemysłowione (uprawnienia budowlane).
Poza wymienionymi praktycznymi efektami osiągnięte zostały korzystne wskaźniki techniczno-ekonomiczne (sprawdzone na budowach prototypowych).
Szybkość montażu
Uogólniając uzyskano (w porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami typowymi):
a) zmniejszenie ciężaru konstrukcji, przeciętnie o ok. 60% w stosunku do dotychczasowych rozwiązań,
b) obniżkę zużycia stali o ok. 40%,
c) obniżkę kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej o ok. 27-35%,
d) obniżkę pracochłonności o 26%,
e) zmniejszenie ilości transportu o ok. 50%,
f) całkowitą eliminację drewna (program egzamin ustny).
Wydaje się, iż przy pełnych możliwościach rozwojowych i uzyskaniu niezbędnego doświadczenia w zakresie specjalizacji produkcji budowlanej tego typu możliwe będzie osiągnięcie dalszych korzystnych wyników, które w dotychczasowych warunkach budownictwa wiejskiego mogą być już obecnie uznane za rewelacyjne, tym bardziej, że zostały potwierdzone konkretnymi realizacjami.
Badania prowadzone na przestrzeni całokształtu realizacji prototypowych wykazały:
- konieczność skupienia uwagi i położenia głównego nacisku na wytwórnie prefabrykatów w zakresie bezwzględnego przestrzegania projektowanego reżimu technologicznego, jakości i dokładności produkcji elementów (opinie o programie);
- pełną możliwość i sprawność montażu konstrukcji za pomocą lekkich urządzeń mechanicznych a nawet i ręcznie, co jest bardzo istotne w warunkach rozproszonego budownictwa wiejskiego (segregator aktów prawnych);
- konieczność wykonywania elementów łącznikowych w zakładzie prefabrykacji i dostarczenia ich razem z elementami konstrukcyjnymi na budowę, przy czym elementy łącznikowe powinny być odpowiednio zabezpieczone wstępnie przed korozją, a po wykonaniu montażu konstrukcji ponownie pomalowane środkami antykorozyjnymi;
- konieczność przestrzegania dokładnego montażu, co wiąże się z uprzednim dokładnym wytrasowaniem osi konstrukcyjnych na placu budowy i zapewnieniem fachowego nadzoru inżynierskiego, przy czym montaż ten mogą wykonywać robotnicy niefachowi (przyuczeni) pod nadzorem. Szybkość montażu zapewnia powtarzalność czynności i typizację węzłów konstrukcyjnych, co umożliwia zastosowanie potokowej realizacji budynków (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…
Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…
53 465
98%
32