Blog

Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 2
27.03.2020

Przemieszczane elementy

W artykule znajdziesz:

Przemieszczane elementy

Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 3
Przemieszczane elementy

Elementów przewożonych w pozycji poziomej, a wbudowywanych pionowo nie wolno pobierać bezpośrednio z jednostki transportowej do montażu. Należy zładować je na przygotowane miejsca składowania w położeniu poziomym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Miejsca te powinny być sytuowane z myślą o najdogodniejszym, późniejszym poborze prefabrykatów do montażu. Dokonywanie na środku transportowym obrotów prefabrykatów w celach zmian ich położenia z poziomego na pionowe jest niedozwolone. Przemieszczane elementy nie powinny powodować odchyleń liny udźwigu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nie wolno przeciągać ręcznie elementu ponad miejsce jego wbudowania lub odchylać go z zawieszenia pionowego przy prowadzeniu linami kierunkowymi. Sygnał rozpoczęcia podnoszenia elementów przekazuje brygadzista starszemu linowemu wówczas, gdy przygotowano się do przyjęcia elementu na miejscu jego wbudowania. Wcześniejsze podawanie sygnału prowadzi do tego. że wiszący ponad poziomem wbudowania i przygotowującymi miejsce montażystami element stwarza niebezpieczeństwo wypadku (uprawnienia budowlane).

W czasie podnoszenia i przemieszczania elementu zawieszonego na haku nikomu nie wolno znajdować się pod wysięgnikiem. Odległość w rzucie poziomym przebywania ludzi od ciężaru zawieszonego na haku musi być co najmniej równa aktualnej wysokości jego zawieszenia. Montażystom wolno zbliżyć się do elementu w celu jego nakierowania wówczas, gdy zawiśnie on na wysokości nie większej niż 0,5 m ponad miejscem wbudowania.
Naprowadzanie elementu może być dokonywane z uprzednio zmontowanych płyt konstrukcji przekryć lub pomostów roboczych. Przebywanie i praca na górnych powierzchniach ścian, belek, słupów itp. są niedopuszczalne (program egzamin ustny).
Element może być zwolniony z haka dopiero po jego ustawieniu i wstępnej przynajmniej rektyfikacji oraz odpowiednim stężeniu montażowym, zapewniającym jego stateczność. Zwolnienie elementu z haka może nastąpić na polecenie brygadzisty.

Beton w połączeniach konstrukcyjnych

Przy odczepianiu zawiesi robotnicy muszą przebywać na pomostach roboczych (opinie o programie).

Wyjątek stanowią płyty przekryć i biegów klatek schodowych, przy których można dokonywać odczepienia haków stojąc na ułożonym elemencie. Chodzenie po górnych powierzchniach ścian, belek, dźwigarów itp. w celu odczepienia haków jest zabronione jeżeli nie ma możliwości niezawodnego asekurowania się pasem bezpieczeństwa. Nie wolno opierać drabinek montażowych lub innych przedmiotów o element ustawiony, a nie zamocowany na stałe.

Usunięcie tymczasowych zabezpieczeń (stężeń) może być dokonywane po ostatecznym zamocowaniu elementów na stale. Beton w połączeniach konstrukcyjnym powinien uzyskać co najmniej 70% R2g. Decyzje usunięcia zabezpieczeń tymczasowych wydaje kierownik montażu. Niedozwolone jest montowanie dalszych elementów, zanim dźwigające je wbudowane już elementy, nie zostały należycie zamocowane. Spawanie elementów stalowych w złączach mogą wykonywać wyłącznie spawacze z uprawnieniami (segregator aktów prawnych).
Niedopuszczalne jest, ażeby zespól montażowy prowadził swe prace ponad innymi brygadami lub zespołami, pracującymi jednocześnie na obiekcie. Dla budynków powtarzalnych montowanych z wielkowymiarowych elementów majster powinien ponadto otrzymać dodatkową dokumentację. Plan zagospodarowania placu budowy.

Na planie zagospodarowania placu budowy powinny być naniesione: obrys wznoszonego obiektu, drogi dojazdowe do obiektu (stale i prowizoryczne), rozmieszczenie wszystkich maszyn i urządzeń pomocniczych, budynków prowizorycznych i placów składowych, zarówno generalnego wykonawcy, jak i podwykonawców, oraz wskazane trasy sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych i innych. Majster obowiązany jest. przed przystąpieniem do wykonywania robót budowlano-montażowych, dokładnie zapoznać się z doręczonym mu przez kierownika budowy planem zagospodarowania placu budowy i wykonać wszystkie roboty związane z jego urządzeniem. Robocze projekty organizacji głównych rodzajów robót (promocja 3 w 1).

Projekty te wymagane są przy wykonywaniu skomplikowanych robót. np. wznoszeniu wielokondygnacyjnego budynku o konstrukcji szkieletowej monolitycznej, montażu budynku z wielkich elementów prefabrykowanych itp. Składają się one z rysunków roboczych i części opisowej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 8 Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 9 Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 10
Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 11
Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 12 Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 13 Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 14
Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cechy technologiczne spoiw mineralnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami