Blog

Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 2
07.02.2022

Przemieszczenie masy gruntowej

W artykule znajdziesz:

Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 3
Przemieszczenie masy gruntowej

W przypadku gdy powierzchnia gruntu nie jest pozioma, składowa T siły ciężkości dąży do przesunięcia masy gruntowej ku dołowi. Jeśli wzdłuż możliwej powierzchni poślizgu naprężenia ścinające w gruncie wywołane siłą ciężkości lub innymi siłami (np. ruchem wody, ciężarem konstrukcji lub trzęsieniem ziemi) przekroczą opór gruntu na ścinanie, może nastąpić pęknięcie i przemieszczenie masy gruntowej. W przypadku występowania stoków naturalnych, nasypów oraz wykopów bardzo często należy przeprowadzać obliczenia stateczności zbocza w celu przekonania się, czy istnieje niebezpieczeństwo odłamu (program uprawnienia budowlane na komputer). Stok naturalny z posadowionym na nim budynkiem. Zwiększenie naprężeń ścinających wskutek posadowienia budynku i prawdopodobne zmniejszenie oporu gruntu na ścinanie spowodowane przeciekami wody z budynku, może wywołać poślizg zbocza, które przed wykonaniem budynku utrzymywało równowagę. Tego rodzaju zjawiska są powszechne w okolicach Los Angeles (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zapora ziemna ma zagęszczone zbocza, których stateczność obliczono w projektowaniu. Podczas projektowania tej zapory wykonano obliczenia porównując naprężenia na ścinanie z oporem na ścinanie dla szeregu prawdopodobnych powierzchni poślizgu przebiegających przez rdzeń iłowy (uprawnienia budowlane).

Wykopy pod budynek i rurociąg. Wykop pod budynek jest wykopem rozpartym, natomiast wykop pod rurociąg nie jest umocniony. Projektant miał w tym przypadku pewność, że opór gruntu na ścinanie w zboczu nie będzie przekroczony i że nie wystąpi obsunięcie się skarpy do wykopu (program egzamin ustny).

Wody gruntowe

Kanały zazwyczaj budowane są przez wykonanie przekopów w gruncie. Niektóre jednak buduje się przez wykonanie nasypów. Skarpy kanału muszą spełniać warunki stateczności, jak to opisano wyżej, oraz być odporne na ruch wody. W braku warstwy ochronnej brzegi kanału mogą ulegać erozji, pojawi się konieczność ciągłego pogłębiania kanału przez usuwanie z dna gruntu wymytego ze skarpy, a w końcu może wystąpić obsunięcie się brzegów (opinie o programie).

Potężne osuwisko stoku naturalnego z ilu kurzawkowego (upłynnionego). Są to iły wrażliwe, powstające przez osadzanie się w wodach morskich, a następnie podlegające ługowaniu soli przez wody gruntowe. Wypłukanie soli z porów gruntu powoduje znaczne zmniejszenie jego wytrzymałości przy naruszeniu równowagi (segregator aktów prawnych). Grunt w obszarze osuwiska był poddany procesom ługowania soli przez tysiące lat, aż w końcu stał się zbyt słaby, aby utrzymać pierwotny stok naturalny. Wykonanie pewnego wykopu u podnóża stoku lub wprowadzenie obciążenia na stoku mogło przyspieszyć powstanie osuwiska. Osuwiska tego rodzaju występują powszechnie w Kanadzie i krajach skandynawskich.

Kanał Fanamski, jeden z najbardziej znanych kanałów na świecie. Roboty ziemne przy tym kanale rozpoczęło w lutym 1883 r. przedsiębiorstwo francuskie, które zamierzało wybudować kanał na poziomie morza przez Przesmyk Panamski, łącząc ocean Atlantycki z Pacyfikiem. Prace ziemne prowadzone w wolnym tempie zostały całkowicie zaniechane w końcu 1899 r. z powodu wystąpienia licznych trudności technicznych oraz wskutek szkodliwych dla zdrowia warunków pracy (promocja 3 w 1).

W roku 1903 Stany Zjednoczone podpisały umowę z Kolumbią przyznającą Stanom Zjednoczonym prawo do budowy oraz do zarządzania kanałem po jego ukończeniu. W niedługim jednak czasie rząd Kolumbii anulował powyższą umowę. Następnie po rewolucji i secesji Panamy, Stany Zjednoczone w 1903 r. podpisały z nią umowę na stałe zarządzanie strefą kanału.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 8 Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 9 Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 10
Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 11
Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 12 Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 13 Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 14
Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wypukłe powierzchnie kuliste zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami