Blog

11.07.2022

Przemysłowe układy próżniowe

W artykule znajdziesz:

Przemysłowe układy próżniowe

Niektóre z metod lokalizacji nieszczelności są z pewnością znacznie lepsze od innych. Dla części szklanych najlepszy jest zwykle iskiernik, chociaż stosując go można w cienkich płytkach wybić nowe otwory. Trudniejsza sprawa jest z przyrządami metalowymi. Prawdopodobnie najlepszą (ale bardzo kosztowną) metodą jest zastosowanie specjalnego spektrografu masowego, który wykrywa hel. Gaz ten doprowadza się na zewnątrz aparatury i za pomocą odpowiedniego czujnika śledzi się, czy nie dostał się on do wnętrza przyrządu (program uprawnienia budowlane na komputer). Tak duże wyposażenie uważa się na ogół za opłacalne, gdy chodzi o cyklotrony, przemysłowe układy próżniowe itp. Ostatnio stały się dostępne w handlu inne wartościowe wykrywacze nieszczelności.

Prosty przyrząd składa się z palnika acetylenowego z urządzeniem zasysającym powietrze w pobliżu podejrzewanej nieszczelności. Do układu próżniowego wprowadza się pod nieco większym ciśnieniem freon. Gdy przez nieszczelność dostanie się on do zasysacza, następuje charakterystyczna zmiana barwy płomienia. Jeśli rozporządza się miernikami działającymi w sposób ciągły (takie są ogniwa termoelektryczne, mierniki Piraniego lub Knudsena bądź mierniki wykorzystujące zjawisko jonizacji do pomiaru próżni), można niekiedy znaleźć nieszczelność, wypompowując powietrze z urządzenia, doprowadzając do różnych miejsc wodór, a następnie obserwując miernik (należy wówczas uważać na niebezpieczeństwo pożaru i wybuchu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy stosowaniu tego sposobu najlepiej posługiwać się miernikiem opartym na przewodzeniu cieplnym. Podobnie jeżeli zwilżyć okolicę nieszczelności jakąś łatwo ulatniającą się cieczą, np. acetonem, to może idee zassaniu ilość dostateczna dla wywołania nagłego wzrostu ciśnienia. Można też wcisnąć nieco pasty o niskim ciśnieniu pary i notować obserwowaną szybkość wzrostu ciśnienia (uprawnienia budowlane).

Sporo doświadczenia

Istnieje też stary sposób polegający na obserwacji barwy wyładowania iskrowego w układzie, gdy zwilżymy podejrzane miejsce eterem lub acetonem (program egzamin ustny). Metoda ta jednak wymaga sporo doświadczenia i zwykle zawodzi. Czwarty warunek dotyczący wystarczającej czułości sprowadza się do wymagania, by eksperymentator wiedział, że zastosowana przez niego metoda pozwoli znaleźć nieszczelność o określonych rozmiarach. Jeśli nie wie on tego na podstawie uprzednich doświadczeń, powinien wykonać sztuczny otwór, powiedzmy na zatopionym końcu rurki pompowej szklanego rurociągu lub też dziurkując próbnikiem. Otwór ten powinien mieć rozmiary zapewniające podwojenie szybkości pogarszania próżni, a wówczas można go użyć dla sprawdzenia metody poszukiwań (opinie o programie).

W takich zagadnieniach rzadko się zdarza, by nadmierna czułość powodowała trudności. Co najwyżej może to występować w układach z ciągłym pompowaniem, dla których istotne są tylko duże nieszczelności. Wówczas zdarza się, że tracimy niepotrzebnie czas na wykrywanie drobnych nieszczelności (segregator aktów prawnych). Szósta zasada - systematyczności poszukiwań - jest najważniejsza ze wszystkich. Aparaturę należy podzielić w myśli na części i sporządzić zestawienie różnych możliwych miejsc występowania nieszczelności. Jakąkolwiek metodą się posługujemy, należy stosować ją systematycznie w poszczególnych punktach zgodnie z jakimś określonym programem lub drogą poszukiwań. Nie powinno się pomijać żadnego miejsca, unikając jednak podwójnych badań.

Niełatwo jest wskazać kierunek występowania nieszczelności, ale niekiedy istnieją możliwości wyłączenia części aparatury i sprawdzania ich oddzielnie w celu zlokalizowania źródła zakłóceń. Sprawdzanie poszczególnych części należy wykonać bardzo starannie; wiele czasu zmarnowano wskutek pochopnego wyciągania wniosków już w tym stadium (promocja 3 w 1). Ósma zasada - drogi jednowymiarowej - jest w tym przypadku oczywista. Podobnie, chyba że urządzenie jest złożone i o dużych rozmiarach, dziewiąta zasada - notowania drogi - może być zwykle stosowana pamięciowo. Ważne jest tylko, by zrobić to w sposób zapewniający, że nie pominie się żadnego miejsca.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami