Blog

20.02.2020

Przenikające od spodu ciepło uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Przenikające od spodu ciepło uprawnienia budowlane

Przenikające od spodu ciepło uprawnienia budowlane

Przenikające od spodu ciepło powoduje topnienie śniegu, przy czym im grubsza jest warstwa śniegu, tym wyższa jest temperatura powierzchni dachu i tym szybsze jest topnienie śniegu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spływająca pod śniegiem woda w zetknięciu z mroźnym powietrzem zamarza tworząc sople. Natomiast przy stropodachach wentylowanych dostające się przez otwory wentylacyjne zimne powietrze chłodzi płytę dachową, nie dopuszczając do topienia się śniegu od spodu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy wzroście temperatury powietrza ponad 0°C śnieg topi się równomiernie na całej powierzchni dachu i przy nie zapchanych rynnach i rurach spustowych topniejąc spływa z dachu.

Ruchy gruntu powodujące nierównomierne osiadanie budynku mogą być spowodowane różnymi przyczynami zewnętrznymi oddziaływającymi na fundamenty budynku. Do tych przyczyn należy zaliczyć różnego rodzaju klęski żywiołowe, szkody górnicze, ruchy wód gruntowych, przemarzanie gruntu, podmywanie fundamentów, wadliwe wykonywanie robót ziemnych obok budynków, posadowienie budynku na niejednolitych gruntach itp (uprawnienia budowlane).

Do grupy klęsk żywiołowych powodujących przeważnie całkowite zniszczenie budynków należy zaliczyć ruchy sejsmiczne ziemi, podmuchy wywołane huraganem lub wybuchami, powodzie oraz inne czynniki zewnętrzne, których wystąpienie oraz siłę oddziaływania trudno przewidzieć. Określenie natomiast terenów, na których mogą wystąpić szkody górnicze, jest możliwe, można zatem w fazie projektowania odpowiednio ukształtować konstrukcję budynku. Jednak nie zawsze udaje się ściśle określić wielkość sił związanych z tąpnięciem (program egzamin ustny).

Osiadanie gruntu

Stosunkowo często przyczyną osiadania gruntu jest zmiana jego spoistości spowodowana częstymi zmianami poziomu wód gruntowych.

Również stosunkowo często przyczyną nierównomiernego osiadania jest przemarzanie gruntu w przypadku niedostatecznej głębokości posadowienia budynku. Zjawisko to występuje przede wszystkim przy posadowieniu budynku na gruntach słabo przepuszczalnych. Wilgotny grunt zamarzając powoduje wypieranie budynku do góry, a następnie w okresie tajania następuje nierównomierne osiadanie budynku. Powstają wówczas spękania i znaczne rysy w fundamentach, ścianach i w stropach. Rozwarcie tych rys i spękań jest ściśle związane z wielkością osiadania budynku.

Jak poprzednio wspomniano, podmywanie fundamentów może być spowodowane ruchami wód gruntowych albo awarii przewodów wodociągowych lub centralnego ogrzewania. Również wykonanie obok istniejącego budynku głębokiego wykopu może spowodować przecięcie żyły wodnej i wymywanie gruntu pod fundamentem. Niekiedy głęboki wykop bez odpowiedniego zabezpieczenia budynku, nawet bez przecięcia żyły wodnej, stanowi poważne zagrożenie, gdyż może spowodować usuwanie się gruntu spod budynku.

Wykonywanie w pobliżu budynków wykopów na stosunkowo znacznej głębokości w celu układania różnego rodzaju przewodów instalacyjnych, budowy kolektorów itp. (przy jednoczesnej konieczności pompowania wody) może stanowić poważne zagrożenie ze względu na możliwość ich znacznego osiadania (opinie o programie).

Przy braku dostatecznego rozeznania Kiadu warstw gruntu przed realizacją budynku mogą wystąpić znaczne jego uszkodzenia w czasie eksploatacji, spowodowane brakiem odpowiednich dylatacji. Brak dostatecznego rozeznania układu warstw nośnych gruntu, wadliwe zaprojektowanie posadowienia, dylatacji itp. należą do podstawowych błędów, jakie mogą popełnić projektanci. Wpływ tych błędów na bezpieczeństwo budynków może być spotęgowany wadliwym wykonawstwem części podziemnych budynku. Do najczęściej spotykanych błędów wykonawstwa należy zaliczyć wykonywanie budynku niezgodnie z dokumentacją, stosowanie materiałów złej jakości i zbyt niskiej wytrzymałości, a w przypadku przekopania - zasypywanie przekopów luźną ziemią zamiast chudym betonem itp (segregator aktów prawnych).

Oddziaływanie wstrząsów i drgań na budynek. Budynki usytuowane przy ulicach o dużym i stale wzmagającym się ruchu ciężkich pojazdów są narażone na bardzo silne wstrząsy. Zarówno te wstrząsy, jak i drgania od różnych maszyn stanowią bardzo groźną i coraz częściej występującą przyczynę poważnych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych budynku.

Wstrząsy i drgania oddziałują na budynek poprzez grunt, a stosunkowo rzadziej bezpośrednio na elementy konstrukcyjne budynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami