Blog

Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
15.11.2022

Grubość zastosowanej warstwy

W artykule znajdziesz:

Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Grubość zastosowanej warstwy

Grubość zastosowanej warstwy uzależnia się od charakterystyki widmowej Wartości współczynnika pochłaniania dźwięku a w funkcji częstotliwości drgań płytek pilśniowych porowatych nacinanych, umieszczonych bezpośrednio na ściance (krzywa 1) oraz w odległościach od ścianki kolejno: 2,5 cm (krzywa 2), 5 cm (krzywa 3), 7,5 cm (krzywa 4) i 10 cm (krzywa 5) (program uprawnienia budowlane na komputer). Jak widać z rysunku płytka umieszczona bezpośrednio na ściance wykazuje stosunkowo gorsze własności dźwiękochłonne w zakresie małych i średnich częstotliwości. Własności te ulegają w tym zakresie poprawie wtedy, gdy płytka jest odsunięta od ścianki, a to dlatego, że fale dźwiękowe przenikając częściowo na drugą stronę ścianki odbijają się od niej i ponownie są przez tę płytkę tłumione (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu zabezpieczenia zastosowanego materiału dźwiękochłonnego (pokrycia) przed uszkodzeniem stosuje się od wewnętrznej strony obudowy osłonę wykonaną np. z blachy perforowanej, siatki drucianej, siatki metalowej lub z tworzywa sztucznego. Jeżeli stosunek powierzchni otworów do całkowitej powierzchni osłony ma wartości p ^ 0,3, to zastosowanie takiego pokrycia nie zmniejsza skuteczności działania użytego materiału dźwiękochłonnego (uprawnienia budowlane). Jeżeli materiał ten jest kruchy, wówczas dla zapobieżenia jego wysypywaniu się lub dodatkowemu zapyleniu wewnątrz obudowy, a równocześnie dla ochrony materiału przed wilgocią, zaoliwieniem itp. oddziaływaniami związanymi z pracą zamkniętej w obudowie maszyny, należy pomiędzy ten materiał a pokrycie ochronne włożyć folię np. polietylenową lub poliamidową, okrywając nią szczelnie materiał dźwiękochłonny. Folia powinna być ułożona luźno napięcie folii może powodować zmianę i pogorszenie charakterystyki pochłaniania zastosowanego ustroju dźwiękochłonnego (program egzamin ustny).

Połączenia dwóch stykających się ze sobą elementów obudowy o podobnej konstrukcji. W rozwiązaniu tym uszczelnienie wykonano z pasków gumy 7, które są ściskane przy zastosowaniu śruby 8 i stalowych płaskowników 9 od zewnętrznej i wewnętrznej strony obudowy (opinie o programie).

Obecności szpar

Podane zależności dają wyniki zbliżone do rzeczywistych w przypadku otworów, których wymiary liniowe są stosunkowo duże w porównaniu z długością fal dźwiękowych przedostających się przez otwór, a więc dla częstotliwości występujących w hałasie powodowanym przez przeciętnie spotykane źródła w przypadku otworów o powierzchni S > 0,5 m2 (segregator aktów prawnych).

Ponieważ na krawędzi otworu następuje ugięcia fal dźwiękowych tym większe, im mniejsze są jego wymiary w porównaniu z długością fali, dlatego też zmniejszenie skuteczności akustycznej wskutek obecności takiego stosunkowo małego otworu ocenia się, przyjmując sytuację zastępczą taką, jakby jego powierzchnia skuteczna była m razy większa od powierzchni rzeczywistej; współczynnik m uwzględnia efektywność przenikania energii akustycznej przez dany otwór.

Wartości współczynnika m dla otworów okrągłych o średnicy mniejszej od 0,5 cm w zależności od stosunku długości fali dźwiękowej do wartości tej średnicy. Zmniejszenie skuteczności tłumienia wskutek obecności szpar i innych podobnych nieszczelności trudniej jest ująć zależnościami liczbowymi zwłaszcza wówczas, gdy szerokość szczeliny jest mniejsza od połowy długości przenoszonej fali dźwiękowej, a głębokość równa połowie lub wielokrotności połowy długości tej fali (promocja 3 w 1).

Można przyjąć, że skuteczna powierzchnia szpary jest 10H-20 razy większa od powierzchni rzeczywistej, a więc stosunkowo niewielkie nieszczelności mogą powodować duże zmniejszenie izolacyjności akustycznej obudowy. Ogólnie można też stwierdzić, że w przypadku otworów podłużnych występujących w cienkich ściankach wartość współczynnika efektywności przenikania m jest większa niż w przypadku ścianek grubszych. Wg Bruela wartości współczynnika m dla szczelin w zależności od stosunku długości szczeliny l do jej szerokości a; krzywa 1 dotyczy przegrody o ściankach nieskończenie cienkich, krzywa 2 przegrody o grubości równej 0,5]/ la.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Plany zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami