Blog

23.07.2018

Przepisy dotyczące budynków zamieszkania zbiorowego

W artykule znajdziesz:

Przepisy dotyczące budynków zamieszkania zbiorowego


Projektowanie budynku o funkcji zamieszkania zbiorowego stanowi kwestię skomplikowaną - znacznie bardziej złożoną niż prosty domek jednorodzinny. Składowych jest wiele - kwestie funkcjonalne, wizualne, przepisy i o wszystkich najlepiej pamiętać jednocześnie. Tekst ten skupiać się będzie na ostatniej z nich - jak dobrze zaprojektować budynek wielorodzinny, aby już na samym początku zwrócić uwagę na ważne zagadnienia, które określają nam Warunki Techniczne Prawa Budowlanego?

Na egzamin na uprawnienia budowlane przygotujesz się z programem TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE, który możesz otrzymać w wersji na komputer oraz mobilnej. Pamiętaj, że w każdym z tych programów dostępne jest rozszerzenie w postaci pytań na egzamin ustny. Wszystkie nasze programy możesz zakupić w cenach promocyjnych (pakiet 2 w 1 i 3 w 1). Zaufało nam już wielu użytkowników.

Mieszkania w budynkach

Mieszkania w budynkach jednorodzinnych. Z pozoru sprawa wygląda dość prosto - w Warunkach Technicznych przewidziany został nawet osobny, siódmy rozdział, który traktuje o szczególnych wymaganiach dotyczących mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Można zatem dowiedzieć się, że mieszkanie większe niż dwupokojowe przewietrzane powinno być na przestrzał lub narożnikowo oraz że pomieszczenia mieszkalne, w tym kuchnia muszą mieć dostęp do światła dziennego. W tym miejscu określone zostają również parametry dotyczące wentylacji kuchni, pokojów i łazienek - w jakich warunkach zastosować można ustępstwa od podanych przepisów, na przykład aneks kuchenny zamiast kuchni. Rozdział siódmy charakteryzuje także minimalną powierzchnię mieszkalną (25m2) oraz wymiary przedpokoju. Inne ważne kwestie. Rozdział ten określa jednak tylko parametry składowych podobnego budynku - mieszkań. Nie wolno zapominać, że pod uwagę wziąć trzeba również inne ważne sprawy - dostępność dla osób niepełnosprawnych, parkingi dla mieszkańców, miejsca do gromadzenia odpadów stałych odpowiednio usytuowane względem ścian obiektu oraz granicy działki.

W projektowanym bloku

W projektowanym bloku mieszkalnym najpewniej umieścić będzie trzeba windę, za którą podziękują osoby niepełnosprawne, ale nie tylko - należy pamiętać również o osobach starszych, chorych jak i chwilowo poszkodowanych (na przykład z powodu złamanej nogi). Ważne jest także zwrócenie uwagi na progi oraz pochylnie, nachylone zgodnie z odpowiednimi przepisami (rozdział 4). Jest to sprawa, której zdecydowanie nie wolno bagatelizować.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami