Blog

Zmienne podstawowe zdjęcie nr 10
12.09.2018

Przewody kominowe a wspomaganie odpływu spalin

W artykule znajdziesz:

Przewody kominowe a wspomaganie odpływu spalin

Przewody kominowe dymowe lub wentylacyjne mają do spełnienie podstawową funkcję – ich zadanie polega głównie na odprowadzaniu spalin lub zanieczyszczonego powietrza (program na komputer). Nie ulega więc wątpliwości, że bezwzględna szczelność kominów stanowi gwarancję bezpieczeństwa użytkowników.
Do najpopularniejszych przewodów kominowych można zaliczyć przewody dymowe oraz przewody spalinowe (program na telefon). Przewody dymowe odprowadzają dym, który jest skutkiem ubocznym spalania materiałów stałych, takich jak węgiel czy drewno. W projekcie budynku są one łatwe do rozpoznania, ponieważ symbolizuje je czarny, zamalowany kwadrat. Przewody spalinowe natomiast służą do odprowadzania zanieczyszczeń w postaci spalin. W odniesieniu do przewodów spalinowych ważna jest kwasoodporność, ponieważ spaliny mogą być wytwarzane przez piece gazowe i piece olejowe (program na egzamin ustny).

Generator ciągu kominowego

Zmienne podstawowe zdjęcie nr 11
Przewody kominowe a wspomaganie odpływu spalin

We współczesnym budownictwie mieszkaniowym obowiązują ogólnopolskie trendy, według których dobrze byłoby, gdyby urządzenia grzewcze charakteryzowały się wysoką sprawnością, a co za tym idzie, niską temperaturą spalin (promocja 3 w 1). Ma to zarówno plusy, jak i minusy, szczególnie w odniesieniu do prawidłowego funkcjonowania ciągu kominowego, który z zasady wytwarza się w oparciu o powstające różnice temperatur w samym kominie i na zewnątrz komina. Można mówić o poprawionym ciągu, gdy te wartości znacznie się od siebie różnią (segregator).
Istnieje wiele sposobów na wspomaganie ciągu w kominie. Jednym z nich jest chociażby mechaniczne pobudzanie odpływu spalin. Może być on wspierany albo za pomocą nasad kominowych, albo dzięki zastosowaniu generatora ciągu kominowego. Niepalne nasady kominowe są najczęściej montowane na szczycie komina. Ich zadanie polega na stabilizowaniu ciągu kominowego w przewodach.
Chodzi tutaj przede wszystkim o przewody spalinowe, przewody dymowe oraz przewody wentylacyjne (opinie). Będący mechaniczną nasadą kominową generator ciągu wspiera i stabilizuje ciąg kominowy w przewodach spalinowych. Najczęściej jest instalowany na szczycie komina.

Najnowsze wpisy

14.06.2024
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 12
Budownictwo osób fizycznych a uprawnienia budowlane

Do 2015 roku Komisja Kwalifikacyjna PIIB stosowała interpretację opartą na rozporządzeniu Ministra Regionalnego i Budownictwa z 1991 roku. Zgodnie z…

14.06.2024
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 13
Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej

Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej w Polsce wymagane jest dla osób, które zamierzają samodzielnie kierować robotami drogowymi. Aby uzyskać takie…

Zmienne podstawowe zdjęcie nr 16 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 17 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 18
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 19
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 20 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 21 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 22
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 32 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 33 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 34
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 35
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 36 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 37 Zmienne podstawowe zdjęcie nr 38
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zmienne podstawowe zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami