Blog

14.02.2022

Przewody wentylacyjne z PCW

W artykule znajdziesz:

Przewody wentylacyjne z PCW

Przewody wentylacyjne z PCW nie powinny być narażone na działanie temperatury powyżej + 50°C lub poniżej 0°C. Prowadzone są one zwykle w odległości co najmniej 3-P5 cm od ścian i stropów, przepuszczane przez przegrody zwykle pod kątem zbliżonym lub równym 90°, przy czym połączenie odcinków przewodu nie może znajdować się wewnątrz przegrody (program uprawnienia budowlane na komputer). O ile odcinki przewodów są krótkie (2-3 m), nie wymagają stosowania urządzeń kompensacyjnych, gdyż ich rolę spełniają wszelkie załamania. Przy dłuższych ciągach należy zapewnić odpowiedni ruch poszczególnym odcinkom w ramkach z kątowników, bądź stosować wstawki z miękkiej folii PCW jak przy wentylatorze.

W przejściach przez przegrody zostawia się luz dookoła przewodu i wypełnia go materiałem elastycznym, np. z miękkiego PCW. Przewody mocuje się na wspornikach, wieszakach itp., analogicznie jak przewody z blachy. Na wsporniki, obejmy i inne elementy umieszcza się podkładki z gumy, filcu lub miękkiego spienionego PCW o grubości ok. 3 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przewody powinny być szczelne i nie mogą być narażone na żadne obciążenie statyczne lub dynamiczne. Przewody z PCW są stosowane głównie do odprowadzania z pomieszczeń zużytego powietrza, zmieszanego z gazami agresywnymi lub do odprowadzania samych gazów agresywnych. Piony wentylacyjne połączone z urządzeniami kanalizacyjnymi powinny być wyprowadzone ponad dach i podobnie jak żeliwne zakończone deflektorami. Średnice używanych w tym celu rur wynoszą max 160 mm (uprawnienia budowlane). W niektórych środowiskach chemicznych jest bardzo celowe stosowanie przewodów wentylacyjnych z polietylenu lub formowanych z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym. Wykonywanie przewodów polietylenowych odbywa się w taki sam sposób, natomiast z laminatów PWS uzyskuje się odpowiednie przekroje i kształty przewodów w sposób (program egzamin ustny).

Łączenie przewodów polietylenowych

Łączenie przewodów polietylenowych odbywa się przez spawanie i skręcanie śrubami, poliestrowych przez klejenie. Przy montażu przewodów polietylenowych i z PWS należy zapewnić swobodę ruchu poszczególnych odcinków. Zarówno z jednego jak i drugiego tworzywa wykonuje się elementy wewnętrzne i zewnętrzne aż do kominów przemysłowych włącznie. Poza formowaniem przewodów wentylacyjnych z twardych tworzyw stosuje się folie miękkie i powłoki, nakładane na powierzchnie przewodów, kanałów i kominów wentylacyjnych w wielu zakładach przemysłowych, gdzie materiały tradycyjne nie zdałyby egzaminu (opinie o programie).

Przy projektowaniu instalacji elektrycznych w budownictwie określa się obciążenia dla mieszkań lub urządzeń przemysłowych, a następnie ustala się przekroje i rodzaje przewodów oraz wielkości i typy urządzeń energetycznych. Wśród przewodów z różnymi izolacjami znajdują się również i przewody w izolacji polwinitowej (tj. z polichlorku winylu np. ADY i ALY aluminiowe lub DY i LY miedziane), polietylenowej i z tworzyw fluoroorganicznych.

Polskie normy dzielą kable na trzy grupy podstawowe, a mianowicie kable o izolacji:

a) gumowej,

b) papierowej,

c) polwinitowej (segregator aktów prawnych).

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1963 r. kable w powłoce polwinitu stosować można w następujących środowiskach:

  • w ziemi: bezpośrednio i w osłonach (szczegółowe warunki zastosowania omówiono poniżej),
  • w tunelach i kanałach,
  • w pomieszczeniach o dowolnej wilgotności,
  • w pomieszczeniach niebezpiecznych pod względem pożarowym,
  • w pomieszczeniach zapylonych.

Nie należy stosować kabli w powłoce z polwinitu:

  • pod wodą (znaczna nasiąkliwość tworzywa),
  • w pomieszczeniach narażonych na wybuchy,
  • w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, wody gorącej i temperatury powyżej + 60°C (w skrajnym przypadku i krótko + 90°C),
  • w miejscach narażonych na działanie substancji szkodliwych dla PCW (anilina, aceton, benzen, estry, eter, ciekły brom, czterochlorek węgla, węglowodory chlorowane i aromatyczne itp.),
  • w miejscach narażonych na wstrząsy przy temperaturze poniżej 5°C,
  • w ścianach zamkniętych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami