Blog

Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 2
05.04.2023

Przewody wodociągowe w budynkach

W artykule znajdziesz:

Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 3
Przewody wodociągowe w budynkach

Przewody wodociągowe w budynkach powinny być układane w sposób zabezpieczający przed uszkodzeniem i zamarzaniem. Unikać należy prowadzenia przewodów na strychach i w pomieszczeniach, w których temperatura może spaść poniżej 0°C (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wewnętrzne przewody wodociągowe należy układać w kierunkach prostopadłych lub równoległych do najbliższych ścian, przy czym spadek przewodów poziomych powinien umożliwiać odpowietrzenie oraz spuszczenie wody. Niedopuszczalne jest zasyfonowanie przewodów wodociągowych bez wstawienia w najniższym punkcie kurka spustowego lub przynajmniej korka umożliwiającego odwodnienie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przewody mogą być prowadzone po powierzchni ścian albo w bruzdach ściennych z pozostawieniem izolacji powietrznej dookoła rur. Zamurowywanie przewodów wodociągowych na stałe w ścianie jest zabronione. Przewody powinny być przytwierdzane do ściany za pomocą uchwytów lub klamer w odstępach co najwyżej 3-metrowych. W miejscach przejścia przez stropy i ściany należy założyć tuleje lub rozetki. Każda wewnętrzna sieć wodociągowa powinna być zaopatrzona w zawór główny umieszczony za wodomierzem oraz kurek spustowy, w celu umożliwienia opróżnienia instalacji z wody(uprawnienia budowlane).

Pionowy przewód wodociągowy w budynku wielokondygnacjowym powinien mieć zawór przelotowy i kurek spustowy umieszczony przy odgałęzieniu od przewodu rozdzielczego. W budynkach parterowych instalacja wodociągowa powinna mieć tak rozmieszczone zawory odcinające i spustowe, aby przy naprawach nie trzeba było spuszczać wody z całej instalacji. Przewody wodociągowe prowadzone w lokalu użytkowym powinny być wyposażone w zawór przelotowy umieszczony na odgałęzieniu od pionu (program egzamin ustny).

Rozróżniamy dwa zasadnicze typy zbiorników w instalacjach wodociągowych:

  1. ze swobodnym zwierciadłem wody, tzw. górne,
  2. ciśnieniowe, zwane inaczej hydroforami (opinie o programie).

Pojemność zbiornika górnego

Zbiorniki te nadają wodzie odpowiednie żądane ciśnienie dzięki swojemu usytuowaniu. Umieszczone są one w najwyższych punktach obiektu lub strefy ciśnieniowej, tak aby najniższy poziom gospodarczy wody wytwarzał ciśnienie dostateczne dla najwyżej położonego punktu czerpalnego. Woda do zbiornika może być dostarczana z sieci miejskiej, w godzinach wystarczającego ciśnienia w sieci, lub za pomocą pompy (segregator aktów prawnych).

Pojemność zbiornika górnego jest uzależniona od sposobu zasilania go w wodę oraz zapotrzebowania wody przez budynek. Zbiorniki hydroforowe podnoszą wodę na odpowiedni poziom za pomocą ciśnienia wytworzonego przez sprężone powietrze wewnątrz zbiorników. Ponieważ woda wypływa z nich pod ciśnieniem, nie wymagają one specjalnego sytuowania w najwyższych punktach sieci, mogą natomiast być umieszczane w podziemiach (piwnicach) domów na kondygnacjach, powyżej których potrzebne jest dodatkowe podnoszenie wody, i w specjalnych wydzielonych budynkach hydroforniach.

Zasada działania hydroforu. Pompa dostarcza do zbiornika hydroforowego wodę, sprężając jednocześnie znajdujące się w nim powietrze aż do wartości ciśnienia maksymalnego. Z chwilą osiągnięcia Pmax wyłącznik ciśnieniowy przerywa dopływ prądu, pompa zostaje automatycznie wyłączona. Hydrofor podaje wodę do instalacji aż do obniżenia się ciśnienia wewnątrz zbiornika do wartości najniższej Pmłn, przy której woda powinna zasilać najdalej i najwyżej położony punkt w instalacji. Przy zmniejszeniu się ciśnienia do Pmin wyłącznik elektryczny zamyka obwód prądu elektrycznego, a pompa zostaje ponownie włączona.

Cykl pracy hydroforu powtarza się.

Zespół pompowo-hydroforowy składa się z:

  1. zbiornika wodno-powietrznego lub kilku współdziałających zbiorników,
  2. zespołu pompowego (pomp z silnikami),
  3. sprężarki do uzupełniania powietrza (promocja 3 w 1).

Schemat zespołu pompowo-hydroforowego wraz z niezbędnym osprzętem. W trakcie pracy hydroforu część powietrza zostaje pobrana przez wodę przepływającą przez zbiornik, konieczne jest więc dla utrzymania założonych warunków pracy uzupełnianie za pomocą sprężarki niedoboru powietrza.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 8 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 9 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 10
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 11
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 12 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 13 Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 14
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Prawo zamówień publicznych - pytania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami