Blog
Dekoncentracja programu
W artykule znajdziesz:
Lepsze możliwości organizowania terenowych urządzeń rekreacyjnych dla dzieci daje ponadto łączenie zieleni przydomowej z większymi skupiskami zieleni osiedlowej. Powiązanie funkcji osiedla z układem ogólnomiejskim zapewni również optymalną kompozycję, duże walory użytkowe i ekonomiczne. Natomiast dekoncentracja programu urządzeń towarzyszących w osiedlu, nawet przy zachowaniu zasad poprawnej kompozycji przestrzennej, przekreśla możliwości uzyskania jednolitych układów funkcjonalno-przestrzennych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W kształtowaniu terenu i małej architektury powinno się przewidzieć teren dla dzieci w różnym wieku oraz prawidłowy podział funkcjonalny tych powierzchni, aby zapewnić możliwość pełnej rekreacji przy jednoczesnym właściwym nasyceniu terenu ciekawymi tematycznie elementami zagospodarowania przestrzennego. Plan przestrzennego zagospodarowania osiedla powinien zawierać odpowiednie proporcje między powierzchnią zajętą przez obiekty kubaturowe, komunikację, zieleń i terenowe urządzenia rekreacyjne dla dzieci, młodzieży oraz starszych mieszkańców osiedla (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu uniknięcia kolizji i nieporozumień miejsca zabaw dla dzieci najmłodszych należy przewidywać w pewnej odległości od placów zabaw dzieci starszych. Właściwą izolację akustyczną tych terenów oraz dobre warunki do zabaw i odpoczynku na nich osiągnie się przez odpowiednie rozmieszczenie drzew, krzewów, żywopłotów, kwiatów i trawników (uprawnienia budowlane). Nie należy zapominać o ustawieniu ławek, koszy na śmieci i wykonaniu schodów terenowych (jeżeli teren jest falisty), które nie tylko stanowią ozdobę, lecz podkreślają odmienność i różne przeznaczenie sąsiadujących ze sobą terenów. Właściwego funkcjonowania tych terenów nie zapewniają już obecnie typowe elementy, przeważnie dość monotonne i ubogie w formie. Nie można również zapominać o kolorystycznym opracowaniu urządzeń, albowiem na psychikę dziecka wpływa nie tylko kształt tych sprzętów, lecz i kolor (program egzamin ustny).
Mała architektura
Place zabaw należy urozmaicić i uatrakcyjnić przez lokalizowanie na nich indywidualnie zaprojektowanych elementów w postaci palisad, labiryntów, pni drzewnych, tarzaneum, pól piaskowych, wodnych, błotnych itp. do zabaw konstrukcyjnych. Zabawy takie bardziej pociągają małych użytkowników niż tradycyjne urządzenia w postaci huśtawek, ważek i karuzelek, którymi dzieci szybko się nużą. Dna urządzeń wodnych powinny być wyłożone nieprzesiąkliwą folią plastykową. Piaskownice należy sytuować w kameralnych zakątkach placów zabaw. Budynki gospodarcze (garaże, śmietniki itp.) powinny być otoczone zielenią (roślinami pnącymi) (opinie o programie).
Zieleń i mała architektura są planowane i realizowane w ramach nakładów towarzyszących (ok. 1,9% kosztów realizacji całego osiedla). Natomiast ukształtowanie terenu stanowi 0,6% kosztów realizacji osiedla. Razem nakłady na zieleń, małą architekturę i ukształtowanie terenu stanowią 2,5% wartości całego osiedla. Badania wykazały, że jeżeli chodzi o nakłady na inwestycje towarzyszące, przeważnie oszczędności występują w wydatkach na realizację zieleni i małej architektury, do której zalicza się m.in. terenowe urządzenia rekreacyjne dla dzieci (segregator aktów prawnych).
W celu racjonalnego wykorzystania urodzajnej ziemi na terenie realizowanego osiedla należy unikać zdejmowania i wywożenia warstw ziemi o grubości od 20 do 40 cm oraz darniny. Zaleca się zdjęcie i zmagazynowanie tych warstw na wyznaczonym miejscu, aby wykorzystać je przy zakładaniu zieleni w osiedlu. Czas składowania nie może przekraczać pół roku. Kosztownego wywozu ziemi z wykopów można uniknąć przez zużycie jej do formowania pagórków lub górek saneczkowych i tworzenia innych, służących do elementów, na przykład urządzeń do zabaw robinowskich i przygodowych oraz do zakładania zieleni przeznaczonej dla dorosłych mieszkańców osiedla (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32