Blog

Ściany z pustaków zdjęcie nr 2
09.11.2022

Przewóz ładunków

W artykule znajdziesz:

Ściany z pustaków zdjęcie nr 3
Przewóz ładunków

Z wykresu widać, że linia dostaw nie jest równoległa do linii zużycia. Począwszy od dnia 9 następuje spadek stanu zapasów cegły na budowie i dnia 17 zapas cegły zmalał do 20 000 sztuk, tj. do zapotrzebowania dziennego (odległość pozioma od dowolnego punktu linii dostaw do linii przedstawiającej zużycie wskazuje, na jaki okres wystarczy zapas posiadanych materiałów) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na podstawie wykresu można również ustalić wielkość dostawy cegły w poszczególnych okresach czasu. Wielkość ta to odległość pionowa między punktami dostawy odpowiadającymi początkowi i końcowi danego okresu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na każdej prawidłowo zorganizowanej budowie prowadzona jest stała kontrola pracy sprzętu. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu ciężkiego, jak koparki, żurawie, walce drogowe itp. W oparciu o miesięczny operatywny pian pracy sprzętu sporządza się wykresy dla każdej większej maszyny i codziennie nanosi się na wykres faktycznie wykonaną ilość robót. W przypadku przestoju lub bardzo niskiej wydajności koparki należy na wykresie odnotować przyczynę przestoju lub spadku wydajności.

Na większych budowach, gdzie udział transportu drogowego jest stosunkowo wysoki, może zachodzić potrzeba systematycznej kontroli struktury przewozów ładunków wg rodzajów zatrudnionego przy tym transportu drogowego (transport branżowego przedsiębiorstwa transportowego, transport samochodowy własny, transport samochodowy PKS i in.). Graficzne ujęcie zakresu i rodzajów stosowanego transportu samochodowego w poszczególnych okresach (miesiącach) (uprawnienia budowlane).

Bardzo ważnym elementem analizy działalności budowy jest badanie dotrzymywania terminów rozpoczęcia i zakończenia robót oraz kształtowania sie cykli produkcyjnych na poszczególnych obiektach. Czas trwania budowy w decydujący bowiem sposób wpływa na wielkość kosztów ogólnych, a w ślad za tym na całość kosztów produkcji budowlano-montażowej. Przekroczenie cyklu budowy pociąga za sobą ponadto kary umowne, które wykonawca obowiązany jest zapłacić inwestorowi (p. rozdz. 16.6). Koncentracja robót i skrócenie cykli budowy umożliwia wcześniejsze przekazywanie obiektów do eksploatacji, co przynosi również poważne korzyści inwestorowi.

W przypadkach gospodarczo uzasadnionych inwestor może zwrócić się do wykonawcy z wnioskiem o skrócenie terminu oddania obiektu do użytku v/ stosunku do terminu wynikającego z obowiązujących normatywnych cykli budowy przy czym obowiązany jest do pokrycia dodatkowych kosztów normatywnych powstających przy realizacji robót w skróconym terminie (program egzamin ustny).

Dodatki te ustala się od podstawowych wartości kosztorysowych robót, bez uwzględnienia dopłat z tytułu innych kosztów dodatkowych, jak np. za wykonywanie robót w małym zakresie, za wykonywanie robót w okresie jesienno-zimowym lub też za zatrudnienie ponadnormatywnej liczby pracowników zamiejscowych.

Systematyczna analiza czasu trwania budowy

Systematyczna analiza czasu trwania budowy poszczególnych obiektów w nawiązaniu do umownych terminów ich przekazania do użytku jest obowiązkiem kierownika budowy. Zagadnieniu tomu warto poświęcić oddzielną, umieszczoną w siedzibie kierownika budowy planszę (niezależnie od harmonogramu budowy), która w sposób jasny i przejrzysty ilustruje dotrzymywanie terminów rozpoczynania robót i zdawania obiektów oraz kształtowania się cykli budowy (opinie o programie).

Planszę, obejmującą obiekty zdawane w danym roku, sporządza się na początku roku kalendarzowego nanosząc terminy rozpoczęcia i przekazywania do użytku poszczególnych obiektów (zgodnie z harmonogramem i umową) oraz cykle budowy. W miarę rozpoczynania robót na oddzielnych obiektach oraz przekazywania ich do użytku wpisuje się na planszy odpowiednie daty (zgodnie z zapisami w dzienniku budowy) i faktyczne cykle budowy.

Systematyczne aktualizowanie i analizowanie tych danych daje kierownikowi budowy możność natychmiastowego wykrycia „wąskich gardeł” pracy budowy i podjęcia kroków w celu usunięcia powstałych niedociągnięć. Wyniki te powinny stanowić podstawę do dyskusji nad osiągnięciami i niedociągnięciami budowy.

Przy określaniu stopnia uprzemysłowienia budownictwa realizowanego z prefabrykatów lub też przy ustalaniu funduszu płac itp. może się okazać potrzebne przeanalizowanie kształtowania się np. udziału kosztów wbudowywanych prefabrykatów, tj. elementów wyprodukowanych poza obiektem. Wyniki tego rodzaju analizy można przedstawić graficznie (segregator aktów prawnych).

Ostatnio zdobyły sobie dużą popularność tablice magnetyczne, do graficznego bieżącego rejestrowania zmian w toku postępu robót ze względu na łatwe i szybkie przedstawianie danych. Magnetyczne tablice składają się najczęściej z podwójnych ram drewnianych. Do jednej z nich przytwierdzona jest cienka płyta żeliwna, natomiast druga przeznaczona jest do zaciskania podłożonych wykresów, map, diagramów itp.

Określone pojęcia oznacza się za pomocą kształtek magnetycznych, które pomalowane są dowolnymi kolorami. Kształtki o różnych rozmiarach i formatach, wykonane z ferrytu barowego, są swoistymi magnesami, które w miarę upływu czasu nie tracą swoich właściwości magnetycznych. Przywierają one mocno do tablicy, mimo że ustawia się je nie bezpośrednio na płycie żeliwnej, lecz na materiale pokrywającym ją (karton, papier, kalka techniczna itp.) (promocja 3 w 1). Magnetyczne tablice ze względu na prostą obsługę i możliwość szybkiego zmieniania wykresów i oznaczeń na tablicy znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ściany z pustaków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ściany z pustaków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ściany z pustaków zdjęcie nr 8 Ściany z pustaków zdjęcie nr 9 Ściany z pustaków zdjęcie nr 10
Ściany z pustaków zdjęcie nr 11
Ściany z pustaków zdjęcie nr 12 Ściany z pustaków zdjęcie nr 13 Ściany z pustaków zdjęcie nr 14
Ściany z pustaków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany z pustaków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany z pustaków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami